Spa Hotel Ulrika

Belohuby-JanŽijeme ve věku stablefordu a sledování statistik. Ti soutěživější z nás mohou zažívat ze hry na rány doslova ponorkovou nemoc! „Hraješ proti hřišti a proti sobě samému. Ne proti nikomu konkrétnímu, ale proti celému startovnímu poli." Taková klišé zabíjejí. Hrajeme jen proti pochybnostem o sobě a vnitřním běsům, řekl by klasik. Tichý a klidný golf, kdy HCP přes 20 zahleděn sám do vlastní bitvy se sebou i s vesmírem, pak bývá pěkná nuda. Žádný testosteron, žádný estrogen. Nic vzrušivého, nic, nač si vzpomenete večer, natož druhý den ráno. Nic, co vás při starostech nakopne zpět na cestu k radostem z prostých věcí života!

„Mohl jsem na třináctce zahrát birdie, ale nakonec to bylo easy bogey," unisono desítky majitelů bagů po hře melou totožné monology. Tato z pohledu vesmíru naprosto zbytečná tvrzení zajímají ovšem pouze jejich autory. Věty typu „hrál(a) jsem 36 stejblů" by měly být v encyklopediích uvedeny jako nejzbytečnější, nejnudnější a nejméně sexy výroky lidské historie, golfu nevyjímaje!

Přitom i poměrně nesoutěžní hra pro výlučně rekreační účely či zábavu může být opepřena snadným receptem zábavy. Může přinést větší než malé množství drobného napětí, vybičovat jinak zdegenerovaně nesoutěživé jedince k pocitu, že určité poměřování je i zdravé a vede k pokroku. Motivovat k přesvědčení, že každý z nás může zahrát ránu, která protistranu ohromí. Vydolovat úder, o kterém nevěříme, že v nás ještě je.
Ano: jamkový formát! Tedy původní formát předtím, než golfující lidstvo zblblo počítáním na rány, metry, GIR a statistikami. Zapomínaný, neprávem opomíjený formát.

Jamkovku můžeme hrát ve dvojicích, trojicích nebo čtveřicích. Věta „hraju výlučně na číslo" totiž nemusí být vždy metou. Jamkovku můžeme hrát i tehdy, kdy víme, že kvůli počasí neuhrajeme celé „velké" kolo. V zimních měsících nebo když z časových důvodů nedáme pětihodinový boj. Jamkovku můžeme hrát i na devítijamkových hřištích včetně neznormovaných. I na těch, která mají jen zimní greeny nebo nemají otevřeny všechny jamky. Donutí nás to hrát hned od první rány.
Mimochodem přesně na tohle poukazovali mistři a mistryně klubů na jamky při republikovém jamkovém šampionátu hraném na kratším hřišti ve Staré Boleslavi u Prahy. To má spíše „lázeňskou" pověst, byť kvalitou i rychlostí greenů patří k nadstandardu, ale právě zde ti nejzkušenější říkají: „Tady i při rozdílu hendikepů nelze vypustit ani první jamku. Prát se se soupeřem musíte hned od první rány."

„Prát"? Prát se na golfu? Ale ano! Ne – golf není a nebude kontaktní sport. Golf není ani fotbal s jeho filmováním, natož plně kontaktní box. Nikdo v golfu nekouše jako Uruguayec a „kanibal" Suarez při fotbalovém MS v Brazílii. Též se v golfu nikdo nesnaží místo birdie uhryznout soupeři ucho jako při památném boji v roce 1997 o titul MS v boxu mezi Tysonem a Hollyfieldem. Přesto napínavá golfová jamkovka může být docela „maso a krev"!

Do prezentace bych to napsal asi toto: 1. Víc se bavit i soutěžením s přáteli a rodinou a zažívat lidské momenty proher a vítězství, 2. nebýt jen soustředěný na dlouhodobé statistiky ran a greenů v regulaci. Ale pro emočně vnímavé bych to naformuloval: Hrajte, sakra, jamkovku pro zábavu a napětí častěji než dosud. I na méně jamkách, při menším množství času. I ve trojici (jeden proti dvěma) nebo foursome (střídáte se v úderech). Zažijete napětí, jaké při stablefordu odeznívá.

Takže si dejme pro (pod)zimní kola cíl: „Vyprdnout se" na hendikep a při nejbližší jamkovce zvítězit alespoň o dvě! A v nejhorším...: Ukousněte soupeři na druhé devítce ucho!

Převzato z časopisu GOLF 10/2014
Text: Jan Bělohubý


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...