Vesely-newVěčné a vděčné téma našeho sportu! Zatímco téměř ve všech ostatních sportech bylo překonáno ostré rozdělení mezi špičkovými profesionály a amatéry, v golfu tradiční dělení stále zůstává a zdá se, že jen tak nebude zrušeno nebo zmírněno.

Uplynulo již mnoho let od časů předsedy MOV, Američana Avery Brundage, který řídil olympijský sport v letech 1952 až 1972 a svým bigotním a striktně administrativním přístupem k profesionálnímu sportu zamezil rychlejšímu rozvoji špičkového sportu, větší popularizaci olympijského hnutí a poškodil celkový rozvoj sportu a jeho financování. V roce 1972 například nepřipustil účast vynikajícího rakouského lyžaře Karl Schranze na olympiádě, kterého dokonce pro jeho komerční aktivity nazval „chodícím billboardem".

Tato doba již naštěstí minula a dnes se olympiády účastní opravdu cream of cream, tedy nejlepší sportovci planety. Bude tomu tak i v olympijském golfovém turnaji v Riu 2016.

Co ale vede ctihodné pány v Royal and Ancient Golf Club of St. Andrews a v United States Golf Association k neustálému přísnému udržování statusu profesionálů a amatérů v golfu? Byl jsem řadu let členem komise, která právě v R&A tato pravidla tvoří, a proto mohu odpovědně sdělit, že existují čtyři hlavní důvody pro udržování této tradice:

1. Je to právě ta úžasná tradice a pojem amatérismu v golfu. Pojem amatér pochází z francouzského slova „amateur" – milovník, tj. ten, kdo golf miluje a věnuje se mu bez nároku na odměnu. V tomto krásném slova smyslu je amatérismus pojímán ve Velké Británii. V Merry Old England a v celém Commonwealthu je amatér považován za gentlemana, člověka s velkým srdcem, který něco vytváří, aniž by za to chtěl peníze.
Jinak je tomu v ostatních koutech Evropy. Na kontinentu je amatér považován za neumětela, který golf hraje špatně ve srovnání s obdivovanými profesionály, a proto si golfem nevydělává. Je to prostě diletant, neboť například v italštině se amatér řekne „dilettante". O pravidlech golfu a amatérského statutu se ale rozhoduje v Británii a v USA, proto taková podpora tradičním hodnotám.

2. Britové zdůrazňují, že golf je převážně, na rozdíl od jiných sportů, hrán bez přítomnosti rozhodčích, a proto vyžaduje velkou osobní disciplínu a potlačování přirozené lidské touhy vyniknout, a to někdy za každou cenu, byť i porušením pravidel a etikety. Silným motivem pro toto jednání může být právě příslib získání materiálních hodnot, především peněz.
Profesionálové jsou v tomto pojetí považováni za jakési zaměstnance, ty, kteří se rozhodli vydělávat si hrou a opustili svět velkorysého respektování čestné a nezištné hry pro radost a noblesu. Vzorem pro ortodoxní příznivce čistého amatérismu je Bobby Jones, majitel a architekt GC Augusta a vítěz mnoha profesionálních turnajů, který se jako bohatý advokát nikdy nestal profesionálem.

3. Dalším aspektem je geniální systém hendikepů platící jen pro amatéry a umožňující vzájemné soutěžení a srovnání se vynikajících amatérů s výkonnostně výrazně slabšími hráči. Oceňovanou skutečností je též vytváření amatérského výkonnostního žebříčku mužů a žen, a to celosvětově i v rámci jednotlivých kontinentů.

4. Velmi zdůrazňovanou hodnotou jsou tradiční amatérské soutěže, zejména Amateur Championship (zvaný též British Amateur Championship a hraný od roku 1885), British Ladies Amateur Championship (od roku 1893), US Amateur Golf Championship (od roku 1895), Eisenhower Trophy (Mistrovství světa v amatérském golfu pořádané bienálně od roku 1958) a St. Andrews Trophy (utkání týmů GB & Irska a kontinentální Evropy), kterou jsme pořádali v Mariánských Lázních v roce 2006.
Tyto soutěže jsou skutečným pokladem světové golfové historie a s ukončením dělení špičkového golfu na amatérský a profesionální by došlo k jejich zániku.

Blíží se olympijské hry, do kterých byl po více než 100 letech zařazen náš milovaný sport. Protože jsem se jako člen vedení Evropské golfové asociace v roce 2010 zúčastnil všech jednání o olympijském turnaji i schůze IGF v říjnu 2010 v Buenos Aires, kde byl odsouhlasen formát a podmínky turnaje, cítím povinnost se k této věci vyjádřit.
Definitivně a bez výjimek se olympiády zúčastní pouze nejlepší profesionálové. Diváci nemají zájem o amatérské výkony a chtějí vidět světové profesionály. Tak tomu bylo i na starověkých hrách v Řecku ve slavné Olympii, kde síly měřili jen svobodní řečtí občané, kteří ale neměli na práci nic jiného, než podávat špičkové výkony, a byli v našem pojetí sponzorováni bohatými aristokraty. Byli to prostě profesionálové.

Proto účast profesionálů na olympiádě rozhodně není proti původní olympijské myšlence. Turnaje se zúčastní 60 mužů a 60 žen a bude se hrát individuální soutěž na rány na 72 jamek. Právo účasti bude mít 15 nejlepších hráčů a hráček dle pořadí v oficiálním světovém žebříčku, avšak maximálně čtyři hráči z každé země, a za touto patnáctkou budou moci reprezentovat svou zem vždy dva hráči (opět dle postavení na žebříčku). Účast amatérů je vyloučena!

Musím jako účastník jednání konstatovat, že o těchto podmínkách neprobíhala žádná velká diskuze. Účast pouze nejlepších profesionálů byla přijata bez dlouhých proslovů. Koneckonců k prosazení golfu na olympijské hry na jednání MOV 9. října 2009 v Kodani významně přispěli takové osobnosti jako Tiger Woods, Padraig Harrington a Anika Sörenstam.

Nakonec chci připojit jednu vizi a snad poselství. Budoucnost českého golfu bude úžasná, když si profesionálové vezmou příklad z britského amatérismu, tedy že ne všechno je třeba dělat za peníze a že ke golfu patří velké srdce. A amatéři budou věřit tomu, že k velkým golfovým výkonům patří profesionální přístup a velká pracovitost. Jednoduše, profesionál nesmí chtít peníze úplně za všechno, zejména ne za amatérské výkony, a amatér může něco očekávat, jen když pracuje jako profesionál. Přeji všem čtenářům amatérské srdce a profesionální přístup.

Převzato z časopisu GOLF 10/2015
Text: Milan Veselý, foto: Zdeněk Sluka


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...