Spa Hotel Ulrika

il sebed 2Jistě to dobře znáte. Jsou dny, kdy vám to tam padá, i když hrajete špatně, a naopak jindy hrajete opravdu dobře, a přesto je výsledek pod psa. Je to další z mnoha věcí, kterou se golf zásadním způsobem odlišuje. A proto má své neodolatelné kouzlo.

Čím déle golf hraju, tím více si uvědomuju, jak velkou roli v něm občas hraje náhoda a štěstí ve srovnání s jinými sporty. I v jiných sportech sehraje štěstí občas svou roli, ale jde spíš o výjimku potvrzující pravidlo. Třeba při tenisu občas míč trefí pásku sítě nebo plastovou lajnu, a tak se štěstí přikloní na vaši stranu. Ale naprostou většinu míčů buď zahrajete dobře, nebo špatně. A podle toho buď vyhrajete, nebo odejdete poraženi, přičemž štěstěna zde hraje zcela okrajovou roli. A teď to srovnejme s golfem.

Můžete zasáhnout všechny greeny v regulaci, a přesto zahrajete minimum parů, protože se k vám štěstí ten den otočilo zády. Stávají se neuvěřitelné věci! Míček už vlastně zastavil po dobré ráně na greenu, jenže najednou se zase rozjede, skončí v rafu a vy místo patování jen zklamaně čipujete. A i když se vám přihrávka povede a zbývá míček doklepnout do jamky z necelého metru, míček při patu těsně před jamkou trochu uhne, udělá „zmrzlinu" a vyjede ven. Par je ztracen.
Jindy naopak hrajete mizerně, ale konečné skóre je překvapivě dobré. Po dvou zpackaných ranách zahrajete ještě zpackanější třetí, míč se zázračně odrazí od stromu a skončí pár centimetrů od vlajky. Nebo se dotrápíte čtvrtou ranou na green a spadne vám tam pat z dvaceti metrů z kopce.

Asi to nemusím dál rozvádět, každý golfista by mohl vyprávět... Je to tím, že na golfu výsledek ovlivňuje spousta vnějších faktorů a vlivů, s nimiž nic nenaděláte. Matematik by sice nejspíš přispěchal s vysvětlením, že při dlouhodobém statistickém sledování je počet situací, kdy štěstí rozhoduje v náš prospěch a kdy se od nás odklání, prakticky totožný, ale takové tvrzení sotva obstojí ve chvíli, kdy vás potkal „den blbec".

Je mi jasné, že debata o podílu štěstí a smůly v golfu vyvolá spoustu argumentů pro a proti. A svým způsobem budou mít pravdu obě strany. Sám takový spor, navíc s nejednoznačným výsledkem, považuju za zbytečný. Domnívám se totiž, že bychom svůj herní výkon neměli hodnotit jen na základě dosaženého skóre, ale hlavně podle objektivní úrovně naší hry!
Hrajete-li z technického i taktického hlediska objektivně dobře (s přihlédnutím k aktuálnímu HCP), měli byste být spokojeni, třebaže k dosažení lepšího skóre chybělo jen trochu nezbytného štěstíčka. Pokud jste hráli objektivně špatně, nicméně jste dosáhli dobrého výsledného skóre, klidně se radujte z dosaženého výsledku, ale mějte na paměti, že o něm rozhodlo štěstí a že jste moc dobře nehráli.

Troufám si proto tvrdit, že budeme-li se cílevědomě věnovat zlepšování své hry, radovat se z každé povedené rány a k tomu se budeme snažit o zvyšování úrovně taktického myšlení, dobré výsledky se dostaví. Je totiž nesrovnatelně lepší spoléhat na skutečnou úroveň vlastní hry než doufat v pomoc štěstěny. Ta je, jak známo, velmi vrtkavá a jen zřídka přijde v okamžiku, kdy ji nejvíc potřebujeme.
Ostatně je zřejmé, že o co lepší výkony budeme podávat a o co lepší hráči budeme, o to menší podíl štěstí budeme potřebovat. I k proměnění metrového patu kolikrát potřebujeme trochu štěstí, ale pokud jsme nuceni to zkoušet z deseti metrů, je ho zapotřebí mnohem víc, že?

Převzato z časopisu GOLF 7/2015
Text: Jaroslav Drbohlav; ilustrační foto ING Image Bank


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...