Spa Hotel Ulrika

Ian Poulter RC39. ročník Ryder Cupu nabídl strhující drama, po němž jen málokdo pochybuje o tom, že tato týmová soutěž patří mezi nejprestižnější sportovní klání světa. Evropané šli do závěrečných singlů se ztrátou čtyř bodů a proti nim nebylo jen americké publikum, ale také nepříznivá historická bilance v této dovednostní disciplíně. Papírové předpoklady ale roztrhali na cáry a vedeni až fanaticky bojujícím Poulterem (na snímku) vyrvali v samém závěru zásluhou Kaymera trofej z domácích spárů.

Evropané ovládli pět úvodních duelů, nejprve hned v tom prvním přehrál Donald Watsona 2&1, o druhý bod se postaral v pátém zápase Lawrie, který deklasoval Snedekera 5&3, McIlroy zdolal 2&1 Bradleyho, na závěrečných dvou jamkách skvěle proti Simpsonovi finišoval Poulter 2 up a poté předvedl další z evropských „majstrštyků" Rose, jenž na posledních dvou jamkách otočil skóre proti Mickelsonovi (1 up). Pro Leftyho to byla smutná tečka za jinak úžasným představením, které po všechny dny předváděl. mezitím bod do americké kapsy přidal v bitvě ostrostřelců Dustin Johnson výhrou nad Colsaertsem 3&2.

Nastartované Evropany pak přibrzdil Zach Johnson mající od úvodu klání navrch nad McDowellem (2&1). Naštěstí za Evropu kontroval Westwood, když si poradil 3&2 s Kucharem. V pravou chvíli pak zabral další rydercupový bijec Sergio García, jehož přetahovaná s Fyrukem zvedala diváky ze sedadel. Španěl podobně jako Poulter a později i Rose zlomil odpor soupeře na závěrečných dvou jamkách. Furyk doslova zkolaboval na osmnátce, kde neproměnil důležitý pat - Evropa šla o bod do vedení, ale záhy srovnal Dufner výhrou nade Hansonem 2 up. S napětím se čekalo, jak si povedou soupeři z posledních dvou singlů.

Kaymer RCJak Kaymer se Strickerem, tak Molinari s Woodsem se dlouho přetahovali, ale ani jeden ze soupeřů nenechal svého rivala odskočit. Ještě na 16. jamce, resp. na 15. jamce byly oba zápasy nerozhodné, což by znamenalo celkově nerozhodné skóre, takže by trofej zůstala obhájci, tedy Evropanům, nicméně na to se nedalo spoléhat.
Prvním, kdo znejistěl protivníka, byl na sedmnáctce Kaymer, jemuž na tříparu stačily tři rány, neboť Strikerův pat na par jen objel okraj jamky, ale neskončil v ní. Američan musel poslední jamku vyhrát, aby udržel domácí ve hře. Na dálku mu pomáhal Woods, který na sedmnáctce Molinarimu odskočil do vedení o jednu jamku.
Stricker odpálil lépe než jeho soupeř, ale nakonec byli na greenu čtyřparové jamky druhou ranou oba, byť Němcův drajv skončil v písku. Američan patoval jako první, ale z nějakých 13 metrů birdie nezavěsil, jeho sok se dostal na necelé dva metry k vlajce, o něco blíž než Stricker. Domácí golfista pat na par proměnil, čímž Kaymera dostal pod tlak. Ten však zachoval ledový klid a krátce nato odstartoval evropskou veselici. V sezoně, která se zdaleka nevyvíjela podle Martinových představ, by asi málokdo čekal, že právě on bude tím, ke komu se budou prosebně upírat oči všech evropských fanoušků.

V závěrečném duelu, který už nic nemohl změnit na úspěšné obhajobě Olazábalovy ekipy, se nakonec Molinari s Woodsem rozešli smírně. Konečný výsledek vyznívá ve prospěch hráčů Starého kontinentu, kteří zvítězili poměrem 14,5 ku 13,5.

"Když jsem viděl, že máme šanci, začaly se mnou cloumat emoce," pronášel s dojetím kapitán vítězného celku. "Chlapci odvedli neskutečnou práci, v hlavě mi víří spousta myšlenek a jedna z nich teď patří Sevemu, " vzpomenul Olazábal vloni zesnulého krajana Ballesterose, jehož siluetu měli jeho svěřenci na bagu. "Právě kvůli těmto okamžikům jsem vždycky tvrdil, že Ryder Cup je vyjímečný. Včera jsem všem tvrdil, že stále věřím, že to můžeme dokázat, a proto tu nyní stojíme jako šampioni."

Lodivod poraženého celku, Davis Love, pogratuloval soupeři a vyzdvihl své svěřence: "Hráli skvěle." Dodal také, že na svých rozhodnutích by nic neměnil.

Kompletní výsledky Ryder Cupu zde

Ian Poulter (hlavní foto) se pyšní famózní bilancí čtyř zápasů a čtyř výher a svým výkonem strhl celý tým, jehož vítěznou jízdu završil Martin Kaymer (spodní foto). Foto. Globe Media


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...