Spa Hotel Ulrika

Volvo PoulterV letošním květnu, u příležitosti oslavy 50 let jedné z nejprestižnějších golfových akcí, přinášejí Volvo a IMG akci Volvo World Match Play Championship na úžasné nové hřiště Thracian Cliffs (16. do 19. května 2013). Bude to první golfová akce takové důležitosti v Bulharsku a Volvo jejím prostřednictvím pokračuje v inovativním přístupu uvádění tohoto ikonického mistrovství na nových a dramatických místech. Na snímku Ian Poulter, vítěz roku 2011.

První ročník, tehdy jako Piccadilly World Match Play Championship, se konal v roce 1964 a dnešní upravený a vylepšený World Match Play Championship je v srdcích golfových fanoušků zapsán jako nejtradičnější a nejzavedenější podnik svého druhu na světě.

Mezi jeho vítězi najdeme přehlídku nejlepších golfistů planety posledních padesáti let, počínaje prvním šampionem Arnoldem Palmerem. Od té doby mezi nimi byli například Gary Player, Jack Nicklaus, Greg Norman, Steve Ballesteros, Nick Faldo a Ernie Els. Ano, posledně jmenovaný 43letý Jihoafričan a úřadující držitel titulu z British Open turnaj doposud vyhrál už sedmkrát, což z něj dělá nejúspěšnějšího hráče v historii téro ikonické akce.

Více než 40 let se turnaj konal v anglickém Wentworthu. Velmi rychle získal pověst napínavé soutěže, která produkuje velké šampiony a přes své přísně omezené a elitní startovní pole přiláká každoročně mnoho nejlepších světových hráčů. Když Palmer porazil Neila Colese 2:1 v prvním finále, jeho výhra 5000 liber byla jen zlomkem letošní odměny pro vítěze, jehož šek bude vypsán na 800 000 eur.

Původně bylo startovní pole limitováno jen na 8 hráčů a každý ze 36jamkových zápasů se hrál v jednom dni. Prvních pět titulů si rozdělili Palmer a další legendární hráč Gary Player. Ten to na svůj pátý triumf dotáhl v roce 1973, když předtím dvakrát ve finále porazil Jacka Nicklause, a udělal si z turnaje tak trochu svůj podnik. Jeden z nejdramatičtějších zápasů sehrál s Tonym Lemou v roce 1965, kdy dotáhl ztrátu 7 bodů na 19. jamce až do vítězného konce na první jamce náhlé smrti.

Experiment s dvojnásobným rozšířením startovního pole v roce 1977 byl odvolán o dva roky později, kdy se počet účastníků vrátil ke 12 se 4 vypadnuvšími v prvním kole. Greg Norman a Steve Ballesteros si posléze mezi lety 1980 a 1986 soutěž přivlastnili, když jeden vyhrál třikrát a druhý čtyřikrát. Zajímavé je, že se nikdy nepotkali ve finále, vždy v něm s některým z nich prohrál smolař Sandy Lyle.

V roce 1988 to Lyle konečně dokázal a vítězstvím nad Nickem Faldoem se stal prvním domácím hráčem, který získal titul. Následující rok, poté, co vyhál první ze svých tří titulů Masters, zvítězil pro změnu Faldo, když evropští golfisté konečně začali dosahovat výsledků srovnatelných s jejich zámořskými protějšky. Od té doby zvítězila řada velkých jmen, ale je to Ernie Els, kdo vévodí tabuli cti se sedmi vítězstvími mezi lety 1994 a 2007.

Nejdůležitější změna v historii akce se odehrála v roce 2009, kdy se hlavním sponzorem stalo Volvo. Nejenže šampionát poprvé opustil Wentworth, ale také se inovoval celý systém turnaje. Startovní pole se rozšířilo na 16 hráčů a přibylo slavnostní zahájení ve stylu Ligy mistrů. K dalšímu rozšíření došlo v roce 2011, kdy bylo 24 elitních golfistů na první dva dny rozděleno do osmi skupin po třech a vždy dva první hráči posléze postoupili do vyřazovací fáze. Všechny zápasy jsou nyní na 18 jamek a zaručují napětí od začátku do konce. V roce 2012, po dvou velmi těsných a vzrušujících semifinále, porazil Nicolas Colsaerts bývalého šampiona US Open Graema McDowella na poslední jamce.

Colsaerts je populární Belgičan s pořádnou ránou, který v roce 2011 výrazně zabral a zvítězil ve svém prvním turnaji – Volvo China Open. Pokračoval impresivní premiérou v Ryder Cupu a jeho loňské vítězství na Volvo World Match Play Championship ve Španělsku z něj udělalo v podstatě specialistu na podniky Volvo. Určitě bude dychtivý přidat další titul Volvo na fantastických Thracian Cliffs letos v květnu. Sám Colsaerts k tomu říká: „Mám radost, že budu obhajovat svůj titul na tomto novém místě. Je opravdu skvělé, že i s tím, jak má Match Play Championship dlouhou tradici, dokáže stále měnit dějiny, tentokrát jako první plnohodnotný evropský turnaj pořádaný v Bulharsku. Těším se na všechno, co země v květnu nabídne."
Se svou 50letou historií a úžasným seznamem velkých šampionů má Volvo World Match Play Championship budoucnost, která je stejně vzrušující jako jeho barvitá minulost.

Volvo World Match Play Championship 2013 se bude hrát na dechberoucím hřišti Thracian Cliffs v Bulharsku od 16. do 19. května.

Více informací najdete ZDE>>>

Text a foto: Katerina Wheeler, Havas PR


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...