Scott_OpenRáda bych začala nějak kreativněji, ale nemohu si pomoci. Počasí prostě hraje na Open velkou roli, a to nejen pro hráče, ale i pro diváky. A tak když se dnes ukázalo slunce a azurová obloha, začali jsme všichni věřit, že snad přece jen nějaké to léto na Open dorazí. Při teplotách 18 stupňů je to asi hodně daleko od letních teplot, které by si našinec představoval, ale pro mne, nyní zvyklé na tvrdé skotské/britské podmínky, takové počasí připomíná Bahamy.

Po pěti dnech na turnaji jsem se konečně mohla vzdálit od počítače a pracovních povinností a vyrazit na hřiště. Vybrala jsem si Lee Westwooda a Toma Watsona. Ačkoliv ani jeden z nich dnes nehrál nijak fantastický golf, bylo skvělé sledovat tolik vzpomínaného čekatele na major bok po boku golfové legendy, jejíž každé birdie vítá dav s neskrývaným nadšením. Tom Watson, není pochyb, je miláčkem obecenstva. Ať už je to pro jeho příjemné vystupování, hrdinský kousek na Open 2009 v Turnberry nebo pro jeho celkově oslnivou golfovou kariéru.

O hřišti Royal Lytham and St. Annes se píše, že není nijak pohledné. Jednak je obklopeno rezidenční zástavbou, postrádá výhledy na moře, ačkoliv se nachází co by kamenem dohodil, a navíc jej po jedné straně lemuje železniční trať. Teď, když jsem si hřiště měla možnost prohlédnout na vlastní oči, mi takové hodnocení připadá nefér.
Mně osobně se hřiště líbí moc. Je to klasický links se skutečně štědrým přídělem bankrů a působivými písečnými dunami, které jej dělají divácky vděčnější, neb je tu snazší sledovat hru přímo z terénu. Impozantní budova klubovny nyní lemovaná tribunami pro diváky dotváří dokonalé jeviště pro přivítání vítěze Open Championship 2012. Samotný pohled na osmnáctý green nahání husí kůži a člověk si skoro dovede představit elektrizující pocit, který hráč musí mít, když si tudy jde pro vítězství.

Britským médiím i nadále dominují jména Woods, Westwood, McIlroy, Casey a samozřejmě takřka neznámý Brandt Snedeker. Ne vždy se však noviny věnují pouze jejich hře. Rory McIlroy je momentálně mimořádně vděčné téma. Herně se mu příliš nedaří, takže popírá předpovídané teorie o své dominanci ve stylu Tigera. A potom, zdá se, novináře zajímá jeho love story s dánskou tenisovou hvězdou Caroline Wozniacki a případná souvislost romance s poklesem ve sportovní kariéře u obou sportovců.
Případ šestnáctiletého chlapce, kterého trefil zatoulaný Roryho míček na patnácté jamce v prvním kole Open je i nadále sledovaným tématem. Nutno podotknout, že Rory se zachoval jako gentleman a chlapci a jeho kamarádovi zajistil ubytování v hotelu (místo kempu, ve kterém stanovali) a také věnoval finanční obnos v hodnotě asi 100 liber na něco k snědku.

Open Championship je fantastická podívaná a každý seriózní golfista by se na turnaj alespoň jednou za život měl vypravit. Je to také akce, jak by se dalo očekávat, s mimořádně náročnou logistikou. Vždyť každý den turnaje je třeba se postarat o 50 000 až 60 000 lidí. Podívejme se třeba na catering. O tom, že by diváci strádali hlady, nemůže být řeč. Během šampionátu se vypije 86 000 piv (Oficiálním pivem turnaje je náš Prazdroj!), 40 000 šálků kávy či čaje, sní se 11 000 čokoládových tyčinek, 20 000 sendvičů a 33 000 porcí fish & chips. Dokonalý obrázek britského stravování!

A hráči? O hráče a R&A se na každém Open Championship stará Sodexo Prestige Scotland. Tým catererů dorazil do Lythamu devět dní před začátkem turnaje a do čtvrtka byla sestava 40 členů personálu včetně šesti šéfkuchařů kompletní. Kuchařům začíná každý pracovní den ve tři hodiny ráno, protože restaurace pro hráče se otvírá už v 5.30, tak aby obsloužila hráče, kteří vyrážejí do bojů jako první, a zavírá v 10 večer.
Golfisté a jejich rodiny se stravují v jednom z k tomu uzpůsobených stanů, který jen v prvních dvou dnech turnaje obslouží na 600 strávníků. Každý ze 156 hráčů si může přivést až tři hosty a děti jsou tu rovněž vítány. Sodexo se snaží, aby se každý rok o hráče starali ti stejní zaměstnanci a aby se zde golfisté cítili jako doma. A zdá se, že taktika funguje.

Máme za sebou třetí opravdu vzrušující den na Open Championship a karty jsou celkem otevřené. Můžeme se těšit na napínavý finiš. Je škoda, že hrdina včerejšího dne Brandt Snedeker si dnes zažil na hřišti pravé golfové trápení, ale zůstává v dosahu vedoucího Adama Scotta (na snímku) a nikoliv bez šancí. Graeme McDowell dnes předvedl fantastický útok na vedoucí pozice a o jednu respektive dvě rány za ním číhají Woods a Johnson s Olesenem. Dle předpovědi má zítra foukat vítr, tak jsem moc zvědavá, co poslední den přinese.

 

Text: Helena Woodcock, exkluzivně pro Golfinfo.cz a časopis Golf z dějiště Open 2012
Foto: Globe Media


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...