Spa Hotel Ulrika

Rio-1Dlouhých 112 let čekali golfisté na celém světě, než se jejich sport znovu objeví na olympijských hrách. V historii se datují pouze 2 olympiády, kde se golf představil. Poprvé to bylo v roce 1900 v Paříži, kde se představilo 22 hráčů a hráček, o čtyři roky později v St. Louis pak poctilo hry svou účastí pouze 77 mužů. Nyní se opět dočkali. Již od roku 2009, kdy mezinárodní olympijský výbor na svém zasedání zařadil golf spolu s ragby na seznam sportů pro olympijské hry, bylo jasné, že se do brazilského Ria de Janeira podívají i nejlepší světoví golfisté.


Ilustrační foto - zdroj: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/68/Corcovado_statue01_2005-03-14.jpg
Ovšem olympijská pravidla i nešťastné načasování propuknutí epidemie způsobené virem Zika výrazně ubralo na prestiži samotného klání, když se z turnaje odhlásil celý zástup prvotřídních golfistů. Pro jiné bylo smolné pravidlo o maximu čtyř zástupců z jedné země. Kdo se tedy na olympiádu vydá a kdo jí naopak bude sledovat jen v televizi?

Rio-2Česká vlajka bude vlát
Pozitivní správou pro všechny české fanoušky je bezpochyby účast Kláry Spilkové, která se kvalifikovala jako 45. hráčka olympijského pořadí. Jednadvacetiletá pražská golfistka, která se na profesionální úrovni pohybuje od roku 2010, si již čtrnáct dní může užívat oficiálního potvrzení své účasti v Brazílii. Sama považuje olympiádu za poctu a možnost reprezentace vlasti. Proto nerozumí zejména mužské části, ve které se omluvenky hrnuly pod proudem.
Mezi ženami naopak je účast elitních hráček maximální. Z první desítky chybí jen Korejka Ha-Na Jang, která doplatila na limit 4 golfistek z jedné země, jelikož před ní právě ony 4 krajanky v mezi nejlepšími patnácti jsou. Od 16. místa níže je pak limitem pro jednu zemi účast 2 závodnic. Ženský turnaj s 60 golfistkami bude probíhat na novém hřišti Reserva de Marapendi od 17. do 20. srpna, přičemž Spilková do Ria odcestuje i se svým caddym již 4. srpna.
Foto Spilková - zdroj: http://klaraspilkova.eu/data/cache/9979-800x1600.jpg

Mezi muži obavy a omluvenky
Paradoxem se pak prezentuje mužský turnaj, na který z prvních pětadvaceti hráčů žebříčku odcestuje pouze osm zástupců. Mezi šedesátkou účastníků chybí nejlepší 4 a nejvyšší postavení tak hájí vítěz posledního turnaje kategorie Major Švéd Henrik Stenson, který předskočil doposud pátého a tedy v olympijské kvalifikaci výše postaveného Bubbu Watsona. Pozitivní je také účast vítěze British Open Dannyho Willetta. Notných změn tak následně doznaly sázkové tipy, které by výše postavené hráče jednoznačně preferovaly.

Osmadvacetiletá jednička žebříčku Australan Jason Day svou účast vzdal právě kvůli obavám z viru Zika a touze po dalších dětech. Chybět bude i dvojka a vítěz US Open dvaatřicetiletý Dustin Johnson, který tak jako Day nechce ohrozit plánované rozšíření rodiny. Chybět však budou i aktuálně třetí Spieth či čtvrtý McIlroy. Hráči navíc méně hlasitě kvitují také termín turnaje uprostřed sezony, když se snaží svou formu maximálně vyladit pro nejprestižnější turnaje roku, které zjevně více preferují. V každém případě se tím otevřel prostor pro hráče z nižších pater tabulky, tím nejníže postaveným bude Portugalec Jose-Filipe Lima, který figuruje na 382. příčce. Mužský turnaj bude tomu ženskému předcházet a uskuteční se od 11. do 14. srpna, v této kategorii nicméně bez české účasti.
Celkových 120 hráčů a hráček golfu dorazí do jižní Ameriky ze 41 zemí celého světa, aby se předvedli na jedné z 306 sportovních událostí, které závodníky i diváky po celé planetě čekají. Olympijské hry začínají 5. srpna a potrvají 16 dní.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...