Spa Hotel Ulrika

Levy-reuFrancouzský golf prožívá obrovský boom. V zemi galského kohouta byl nastaven projekt, jehož cílem je vychovat co nejvíce hráčů schopných v roce 2018 táhnout Evropu k vítězství v Ryder Cupu. Důvod je zjevný – v uvedeném roce totiž nejprestižnější týmové klání světa přivítá francouzský Le Golf National.

Projekt Ryder Cup
Nejúspěšnějšími reprezentanty starého kontinentu jsou Rory McIlroy, Henrik Stenson, Justin Rose, Martin Kaymer či Graeme McDowell. Mezi elitu se prodral i Victor Dubuisson – v současné době nejlepší francouzský golfista, který se loni po dlouhé odmlce stal prvním Francouzem, co si zahrál (a vyhrál!) Ryder Cup.
Příští rok se týmová bitva odehraje v USA a už poté následuje premiéra ve Francii. Právě k té směřuje projekt tamního golfu, jehož je Dubuisson součástí. Není však jediným hráčem, který by mohl v domácím prostředí bojovat o důležité body. Vždyť na lednovém ostře sledovaném Abu Dhabi HSBC Golf Championship prošlo cutem šest jeho krajanů, kteří společně oslavili triumf historicky nejmladšího šampiona turnaje, teprve dvaadvacetiletého Garyho Stala, pro něhož to byla první (a zřejmě ne poslední) výhra na European Tour. Na té se prosazuje také Alexander Lévy.

Francouz narozený za mořem
Lévy se narodil první srpnový den roku 1990 za Atlantikem francouzským rodičům, povoláním lékárníkům. Proto reprezentuje Francii. Hned na začátek zajímavý příběh, který slušně vzdělaný mladík rozvíjel golfovým talentem a který by jednou mohl obsahovat několik tučných, úspěchy popsaných kapitol.
Řada talentovaných golfistů brzy opouští Evropu a vydává se za velkou louži. Lévy to vzal opačnou cestou. S golfem začal už ve třech letech, o rok později zamával Kalifornii, začal pronikat do vyšších pater mládežnických evropských turnajů a než se usadil na Azurovém pobřeží, ušel kus úspěšné amatérské cesty.
V roce 2009 vyhrál French Amateur Championship a obsadil páté místo na Lytham Trophy. O rok později ovládl French International Amateur Championship a stal se součástí vítězného týmu na Eisenhower Trophy World Championship. To se dříve povedlo takovým esům jako Jack Nicklaus, Tiger Woods či Rory McIlroy! Úspěšnou amatérskou kariéru zakončil v roce 2011, ve kterém vyhrál European Team Championship. Pak přišel čas na změnu...

Po dvou letech na EPGA Tour
Fanoušek fotbalového Olympique Marseille se mezi profesionály dlouho nerozkoukával a rovnýma nohama vlétl na Challenge Tour. V úvodní sezoně skončil třetí na španělském Fred Olsen Challenge a stejný úspěch zopakoval i na Open v Kazachstánu. První rok na Challenge Tour završil třicátým místem. V následujícím roce uspěl v kvalifikační škole a především zásluhou mohutného finiše se probojoval na European Tour. Stačily mu k tomu dva roky mezi profesionály.
V roce 2013 se seznamoval s elitou, obsadil desáté místo v Rakousku a v Rusku, vybojoval třetí flek na BMW International Open a loni už se dočkal i první výhry. Ne ledajaké, v dubnu ovládl Volvo China Open, na kterém startovali Stenson, Francesco Molinari či Ian Poulter. Lévy hrál impozantně, ve druhém kole zapisoval 62 ran a stanovil nový rekord hřiště Genzon Golf Club.

20. turnaj = 20. šampion
Ve finálovém kole zahrál 11 parů, k tomu tři birdie a zdálo se, že už ho nic nerozhodí. Přesto na chvíli podlehl tlaku. Na čtyřparové patnáctce mu ujelo double bogey. Z náskoku pěti ran, který si v průběhu kola vypracoval, bylo na předposlední jamce vedení o jeden úder. Ale nezpanikařil, na posledních dvou jamkách se blýskl birdie a nakonec zvítězil rozdílem čtyř ran před Angličanem Tommy Fleetwoodem.
„Na sedmnáctce jsem trefil jednu ze svých nejlepších ran. Věřím si, takže jsem nějaký větší tlak necítil. Dál jsem hrál pouze svůj golf a soustředil se na svůj cíl," prohlásil o 390 tisíc euro bohatší Lévy. Tehdy třiadvacetiletý mladík se stal dvacátým šampionem ve 20. ročníku turnaje a zároveň si vysloužil ocenění pro nejlepšího golfistu European Tour za měsíc duben.
Další odměnou za dosažené výsledky byl start na loňském PGA Championship, který byl jeho prvním majorem v kariéře. Když po výhře v Číně prohlásil, že má rád tlak, určitě nelhal, v těžké zkoušce obstál a v premiéře na turnajích velké čtyřky vybojoval třicáté místo. Za vítězným McIlroyem zaostal o 11 úderů.

V Portugalsku pršel zlatý déšť
Další úspěšný měsíc na sebe nenechal dlouho čekat. Francouzský objev korunoval loňskou formu na říjnovém Portugal Masters, jehož program výrazně ovlivnilo počasí, takže se odehrála pouze dvě soutěžní kola.
Když Lévy v pátek uléhal do peřin, zdaleka nevěděl, že se stane vítězem. V sobotu ještě někteří dohrávali druhé kolo, třetí a poslední se mělo hrát v neděli. Pořadatelé ale byli nuceni třetí rundu zrušit a Lévymu stačilo uhrát 124 (63 a 61) ran k tomu, aby okusil pocit druhého vítězství na European Tour.
Druhý Nicolas Colsaerts z Belgie skončil o tři rány vzadu. Oba v neděli ještě hráli jednu jamku, pak však pořadatelé hřiště prohlásili za nezpůsobilé ke hře. „O víkendu jsem hrál jen čtyři rány a vyhrál jsem turnaj," smál se korunovaný šampion. I takové chvíle je ale třeba zvládat, je důležité ustát každou situaci a poradit si s ní. To se Alexanderovi povedlo, a proto zvítězil. „Je to speciální pocit, ale nejdůležitější je, že mám v ruce trofej," užíval si chvíle slávy.

Lévy, na začátku loňského roku 226. hráč světa, se stal se prvním Francouzem, který během jednoho roku vyhrál dva turnaje European Tour. A to ještě krátce poté na čínském BMW Masters podlehl až v rozehrávce Marcelu Siemovi. „Myslím, že mě ta země má ráda," řekl v žertu. „Užívám si být v Číně, ale tím nechci říct, že každý turnaj v Číně budu hrát," dodal v dobré náladě.
Jaký je vlastně jeho klíč k úspěchu? Má už nějaký osvědčený recept, s jehož pomocí na ostatní může vyzrát? „Abych byl úspěšný, musím být trpělivý a věřit, že mohu vyhrát," prozradil. Držet si úsměv na tváři a snažit se být šťastný, i to je pro Lévyho důležité. „Přesně takový jsem, když hraju svůj nejlepší golf," dodal.

Vzhůru na Ryder Cup
Kdyby Lévymu před loňskou sezonou někdo řekl, že vyhraje dva turnaje, jeho odpověď by zněla: „Nikdy!" Na závěrečném podniku v Dubaji pak dělil 26. místo a v konečném pořadí Race to Dubai skončil devátý. Čtyři místa za krajanem Dubuissonem! Ti dva jsou kamarádi už od puberty a zdá se, že je společně čeká ještě dlouhá a úspěšná kariéra. Jedním z vrcholů by měl být právě domácí Ryder Cup.
Alexander po účasti doslova dychtí. Je si vědom, co by to nejen pro něj, ale pro celou Francii znamenalo. Francouzské generaci golfistů věří: „Žádný Francouz nevyhrál major nebo něco takového, ale myslím, že máme dobrý mix starší a mladé generace. Ukazuje se, že všichni moji krajané mohou hrát velké turnaje a být v pozici, aby se dostali na Ryder Cup 2018." A pak se trochu zasnil a podělil se o svůj sen: „Myslím jen na to, abych byl v roce 2018 ve Francii na Le Golf National. Je to úžasné místo."
S francouzskou účastí to vidí pozitivně. „Každý rok nějací Francouzi vyhrávají a noví hráči míří na European Tour. Doufám, že na Ryder Cupu budeme mít dva nebo tři zástupce," věří golfista, který by mohl být jedním z nich. Tím druhým je Dubuisson. A třetí? Možná další Lévyho velký kamarád, neméně nadějný talent a jeho vrstevník Romain Wattel.
Francouzský projekt s názvem Ryder Cup 2018, jehož je Lévy alias El Toro součástí, začíná nabírat modro-červeno-bílé obrysy!

Historická premiéra
Tradice jsou od toho, aby se porušovaly. Jen dvakrát v historii se stalo, že se Ryder Cup hrál v Evropě jinde než ve Velké Británii. Jednou bylo dějištěm Irsko, podruhé Španělsko. Země z Pyrenejského poloostrova usilovala také o pořadatelství v roce 2018, stejně jako Portugalsko, Německo a Nizozemsko. V květnu roku 2011 zvítězila kandidatura Francie s hřištěm Le Golf National u Paříže, nedaleko Versailles, které v posledních dvaceti letech až na dvě výjimky hostilo French Open.
Země o turnaj velmi stála. Každý z registrovaných 400 tisíc francouzských golfistů přispěl na kandidaturu jedním eurem a velký zájem na získání pořadatelství měl i tehdejší prezident Nicolas Sarkozy. „Už o několik století dříve jsme snili o tom, že lidé ve Francii budou mít v genech trochu golfové krve," hrdě prohlásil prezident Francouzské golfové federace Jean-Lou Charon.

Týmová bitva je skvělou reklamou. V zemi galského kohouta proto plánují vybudovat asi stovku nových hřišť a do roku 2022 nárůst členské základny na 700 tisíc hráčů. Mottem turnaje je heslo „Legendy míří do Francie" a místní golfoví fanoušci věří, že mezi legendami přivítají i domácí borce. Zemi totiž roste skvělá generace v čele s loňským rydercupovým šampionem Victorem Dubuissonem, Alexanderem Lévym, Gary Stalem, Romainem Wattelem či Alexandrem Kalekou.
„Francie potřebuje šampiony," řekl Pascal Grizot, ředitel Ryder Cupu 2018. V uvedeném výčtu je může nalézt. Společně s McIlroyem, Rosem či Stensonem mohou dosáhnout na další historická vítězství. „Pro náš golf je skvělé, že k nám míří Ryder Cup," uvědomuje si Lévy.
Francie má Eiffelovku, Louvre, Vítězný oblouk, ale také Le Golf National a Ryder Cup. Další heslo turnaje „I žáby milují golf" se stává skutečností!

Převzato z časopisu GOLF 4/2015
Text: Petr Sobol, foto: Globe Media/Reuters, Globe Media/Action Images

STRUČNÁ VIZITKA
ALEXANDER LÉVY
Datum narození: 1. srpna 1990
Místo narození: Orange, Kalifornie, USA
Bydliště: Bandol, Francie
Pro od roku: 2011
Na EPGA Tour od roku: 2013
Počet výher: 2 (EPGA – 2)
Umístění na světovém žebříčku: 54. (k 24. 3. 2015)
Pořadí v hodnocení Race to Dubai: 35. (k 24. 3. 2015)


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf News



Poradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...