Vincentka-golfinfo

il-sebeduveraČím déle hraji golf, tím více si uvědomuji, o co vyšší by mohla být má výkonnost, kdybych neopakoval stále stejné chyby! Jedinou útěchou je mi skutečnost, že stejnou „nemocí" trpí naprostá většina golfistů, které jsem v životě potkal. Jednou z nejobvyklejších chyb je podvědomá snaha kopírovat hru jiného, obvykle výrazně lepšího golfisty, se kterým hrajeme.

Dovoluji si zde citovat oblíbenou poučku mého prvního učitele golfu a zkušeného golfisty, jistého Karla Miřejovského, od něhož jsem ji slyšel mnohokrát. Čím déle golf hraji, tím více si uvědomuji moudrost tohoto výroku!
Každý z nás je jedinečný originál, každý má jiné povahové vlastnosti a fyzické dispozice, jiná drobná i větší zdravotní omezení, věk, rozdílné tréninkové možnosti a spoustu dalších individuálních odlišností. Jeden má větší fyzickou sílu, jiný zase šikovné ruce a dobrou koordinaci pohybů. Každý z nás má nějaké osobní přednosti a slabiny.
Po určité době dospěje náš golfový vývoj k jedinečnému hernímu pojetí, které nejvíce vyhovuje našim schopnostem. Vytvoříme si prostě „svůj golf", o kterém mluvil můj první učitel, svůj herní styl, jenž nám nejvíc vyhovuje a kterým dosahujeme nejlepších výsledků. Pokud se ho držíme a pouze ho v detailech postupně vylepšujeme, podáváme na své osobní poměry nejlepší a nejstabilnější výkony.

Kopírování obvykle končí mizerným skóre
Nejobvyklejší a stále opakovanou chybou je snaha kopírovat hru výrazně lepšího hráče ve flightu. S obdivem například sledujeme jeho velmi dlouhý drajv a pocítíme neodolatelnou touhu pokusit se ho napodobit. Ve snaze zahrát co největší ránu ztratíme nejen koordinaci pohybu, ale i rovnováhu a namísto mimořádně dlouhého drajvu zahrajeme naprosto pokaženou ránu.
Jenže namísto toho, abychom se z té chyby poučili, uděláme na dalším týčku úplně stejnou chybu a to samé zopakujeme i při hře železy, takže náš konečný výsledek je opravdu mizerný!

Podobnou chybu často uděláme například při hře s dámou ve flightu, kdy se před ní chceme „předvést", případně pokud se obáváme, že s ní prohrajeme a ublížíme svému mužnému egu. Přemíra snahy v golfu končí s železnou jistotou vždycky špatně.
Zde je namístě dodat, že dámy jsou obvykle mnohem méně soutěživé než muži, takže se svou hrou zdaleka tolik nestresují, navíc bývají při hře pečlivější, ukázněnější a mnohem méně riskují. Hrají tudíž výrazně defenzivněji a na jistotu. Obvykle to vede k lepšímu výsledku než přemíra rizika, ke které inklinuje většina mužů, což zvyšuje šance žen na úspěch při soutěžení s opačným pohlavím.

Nezkoušejme nové věci v soutěži
Je starou pravdou, že jakmile se rozhodneme zkoušet nové věci při soutěžní hře nebo při rozcvičování těsně před ní, obvykle to nedopadne dobře. Pokus o jakoukoli změnu nacvičené techniky při turnaji bez předchozího dostatečného vyzkoušení a natrénování končí vždycky stejně, tedy špatným skóre a naší frustrací.
Proto si zásadně nenecháme od nikoho radit cokoli ohledně techniky švihu, držení hole atp., pokud se již chystáme vyrazit na soutěžní utkání v golfu. Případné nevyžádané rady striktně odmítneme poslouchat a odkážeme rádce na vhodnější dobu. Stejně tak si nikdy nebereme na soutěžní utkání žádnou novou, dosud nevyzkoušenou hůl, nebo dokonce celou sadu želez!

Závěrečné shrnutí
Golfová hláška „Pánové, hrajme zásadně vždycky svůj golf!" opravdu stojí za zapamatování. Pokud se jí budeme řídit, budou naše golfové výsledky lepší a stabilnější! Nikdy se nesnažme kopírovat nikoho jiného, zejména ne na základě náhlého popudu při soutěžní hře, nikdy neriskujme nad přiměřenou míru – zázračné rány se nám podaří zahrát jen zcela výjimečně!

Převzato z časopisu GOLF 1/2017
Text: Jaroslav Drbohlav, ilustrační foto: Ingram Image


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...