Spa Hotel Ulrika

mruzek1S Filipem Mrůzkem jsme se sešli během předvánočního shonu ve Sportcentru Step. Nenakupoval nikde dárky, ale poctivě trénoval. Aby taky ne, má za sebou sice teprve první sezonu mezi profesionály, ale hned vítěznou! A rozhodně se s tím nehodlá spokojit. Pokud vše půjde tak, jak si sám maluje, už do dvou let bychom mu mohli držet palce při turnajích European Tour.

Začneme od tématu nejaktuálnějšího, a tím je sezona 2012, v níž jste vyhrál Czech PGA Tour. Jak byste ji celkově zhodnotil?

Já jsem s tou sezonou pochopitelně spokojený. Trošku mě zklamalo, že venku jsem nehrál až tak dobře, nevyšel mi třeba o jednu ránu cut, ale jinak si nemám na co stěžovat. Zapracoval jsem na hodně věcech, které mi pomohly, takže jsem spokojený.

Snažil jste se hlavně zapracovat na psychice, je to pravda?

Ano, pokoušel jsem se na hřišti trochu zklidnit. Neměl jsem žádné konzultace s psychologem, ale pod dohledem táty jsem se začal dostávat do větší pohody. Jsem teď klidnější a tolik se nerozčiluji. Nesmím řešit, co bylo a co bude, vždycky jen hrát jednotlivou ránu za ranou. To je takový základ, na který by se měl každý golfista soustředit.

Chcete se příští sezonu zaměřit více na turnaje v zahraničí, nebo máte cíl obhájit český titul?

Uplynulá sezona byla dobrá, v roce 2013 bych ale chtěl hrát víc venku. Pokud budu hrát nějaké turnaje tady v Česku, chtěl bych do každého jít s tím, že ho chci vyhrát, vždycky mít ten nejvyšší cíl.
Ale jinak bych chtěl působit na EPD. Neříkám, že v Čechách je to špatné, ale samozřejmě konkurence venku je logicky větší, to víme všichni. Je tam víc hráčů a člověka to určitě posune na jinou úroveň, ze které se pak může odrazit a dostat se zase dál. Takže můj cíl je určitě jezdit víc ven, na EPD Tour, zkusit nějaké kvalifikace a dostat se na ten nejvyšší level – European Tour.

To je plán jakého horizontu?

Já nevím, to nezáleží jen na mně, ve hře je spousta dalších okolností. Hlavně jde o to, jak mi dopadnou například sponzoři, protože bez jejich peněz to zkrátka nejde, člověk si to sám financovat nemůže. Ale teď je mi jednadvacet a dělám pro to hodně. Hodně trénuji, cvičím v posilovně, pracuji na psychice i technice, takže tak do dvou let bych tam chtěl být.

To zní hodně odvážně...

Určitě to bude dřina, to já vím. Kluků, kteří se tam chtějí dostat stejně tak jako já, je hodně. Ale já vím, že šanci mám, takže se snažím si věřit, nepodceňovat se a myslet pozitivně.

Co jste kromě psychiky zlepšil oproti předešlé sezoně? Zaměřil jste se na něco konkrétního v technice?

Samozřejmě techniku se snažím pilovat dál. Myslím si, že je to na dobré cestě, mám ze svých ran dobrý pocit, ale ta psychika tvoří 70 % každého výsledku. Techniku většina z nás na Tour má takovou, že jsme schopni hrát pod par, ale nakonec vždycky rozhoduje psychika. Hrát v klidu a věřit si, to je základ.

Vy jste měl problémy s příliš pomalou hrou, to je další komplikace k udržení psychické pohody. Jak jste se s tím vypořádal?

Loni na Čeladné jsem dostal trestnou ránu za příliš pomalou hru. Ale teď jsem na tom zapracoval, ptal jsem se na posledních turnajích zpětně rozhodčích, jak jsem na tom, a prý už je to v pohodě. Samozřejmě ta pomalá hra člověka brzdí, hraje jinak, než by měl, a rozhodí ho to z tempa. Ten limit je určitě správný.

Mruzek2Jak se trénuje taková věc, jako je zrychlení hry?

Pracoval jsem na tom, když jsem šel cvičná kola. Táta za mnou chodil se stopkami, abych si zvyknul na těch čtyřicet vteřin. I přítelkyně, která sama golf nehraje, mi při tréninku pomáhala stopovat.

Co děláte, když zrovna nehrajete golf?

V zimě většinou jezdím na snowboardu. (úsměv) Jezdím na něm už asi deset let a baví mě to, občas ho vyměním i za lyže. Zimní sporty jsou podle mě ideální, člověk se odreaguje... Baví mě „blbnout" ve snowparku, skákat... Ale hlavně si samozřejmě neublížit. Teď se chystám na hory za dědečkem k Mariánským Lázním, trochu si odpočinout, ale pak zase hned trénovat, trénovat, trénovat. Hlavně posilovna, tam jsem čtyřikrát týdně.

Jak si udržujete formu přes zimu?

V současnosti trénuju ve Sportcentru Step. Skvěle mi tady vyšli vstříc, mám tady v podstatě všechno zadarmo, což mi neuvěřitelně ušetřilo náklady. Podle mě je to jeden z nejlepších indoorů v Evropě, je tu spousta simulátorů, prostorný putting i fitness, což využívám k regeneraci, a jsem moc vděčný za to, že tu můžu být.

Chystáte se někam do zahraničí na golfové soustředění?

Já jsem vždycky létal do Thajska, ale letos nepojedu. Chtěl bych se víc zaměřit na sebe, takže teď mám v plánu akorát jeden Pro-Am v Tunisku a až na přelomu února a března bych chtěl asi někam na Floridu nebo v podstatě kamkoliv ven do tepla.

Teď už žádnou školu neděláte, ale jak vám vycházeli vstříc na střední škole?

Já jsem maturoval na obchodní akademii a dál už jsem nepokračoval, nejsem zrovna studijní typ. (úsměv) Už když jsem šel do prváku, domluvili jsme se, že hraju odmala golf a nebudu mít čas tam moc chodit. Kdyby to byl velký problém, šel bych jinam, ale na téhle škole měl svůj golfový program Alan Babický, takže měli pochopení a vyšli mi vstříc s individuálním plánem.

Říkal jste, že hrajete odmala. V kolika letech jste poprvé držel golfovou hůl?

Hraju tak od tří let. Když táta začínal trénovat, tak jsme ještě bydleli v Německu a já asi ke druhým narozeninám dostal takové ty dětské plastové hole. Ale začal jsem hrát tak ve třech.

Neměl jste někdy pocit, že hrajete golf z donucení?

Ne, to vůbec. Táta by mě do golfu nikdy nenutil, kdyby mě nebavil, a já už si dneska život bez golfu vůbec nedokážu představit. Kdybych nedělal golf, dělal bych určitě nějaký jiný sport. Třeba ten snowboard.

Už se vám podařilo zahrát hole-in-one?

Když mi bylo asi sedm, tak jsem na dětské golfové tour, kde jsme hráli jen takové ty krátké jamky, dal hole-in-one hned na první jamce. Pamatuju si, že jsem na prvních dvou jamkách zapsal 1 a 2 a turnaj jsem vyhrál velkým rozdílem. Ale jinak mi to letos občas skončilo pár centimetrů od jamky... Ještě se mi to nepoštěstilo, ale už by mohlo, už se to snad blíží.

Kdybyste si mohl zahrát rundu s kýmkoliv na světě, koho byste si vybral?

Tak já mám strašně rád Roryho McIlroye, to je kluk, kterému fandím úplně nejvíc. Takže určitě on. Samozřejmě by se mi líbil i Tiger Woods, to byl fenomén a vzor asi každého z nás. A Lee Westwood je ohromně sympatický chlapík. Takže asi tihle tři.

Máte nějaký turnaj ve své kariéře, na který vzpomínáte nejraději?

Vždycky jsem strašně rád hrál extraligu s klukama v Mariánských Lázních. Byla to taková změna, že člověk nehrál za sebe, ale za tým, navíc jsme se s klukama znali už odmala.
Ale jinak rád samozřejmě vzpomínám na ty turnaje, které jsem vyhrál. (smích) Mám všechny kluky z tour moc rád, znám je dlouho, vyrůstali jsme spolu, jsme tam skvělá parta... Takže mě baví všechno.

Mluvili jsme o horizontu dvou let. Když se ale zeptám, kde se vidíte za takových pět let... Budete hrát, nebo spíš trénovat?

Já bych se trénováním zatím moc neuživil, na to mám málo lidí, a ani se tím živit nechci. Je to pro mě spíš taková brigáda, ale doufám, že za těch pět let budu na European Tour nebo na Challenge Tour. Na „Kuňce" jsem viděl, že mám na to, abych s nimi hrál. Zahrál jsem tam dva dobré výsledky, takže věřím, že se tam časem dostanu.

A co za třicet let, vidíte se s vnoučaty u rodinného krbu?

No určitě. Rodina je podle mě sen každýho chlapa. Aby měl potomka, ze kterého si vychová třeba dalšího golfistu. (úsměv) A jinak samozřejmě, protože u toho golfu už zůstanu asi do konce života, tak mě čeká seniorská tour. Já si zkrátka dávám ty nejvyšší cíle, protože když si člověk dává nižší, tak nikdy nezjistí, co v něm doopravdy je.

Máte určitě spoustu kamarádů mimo golf. Fandí vám?

Mám kamarády ze střední, se kterými jsem často v kontaktu. Někteří z nich dokonce golf hrají, tak jim občas něco poradím a oni mi na oplátku pak fandí. (úsměv)

Nedělají si z vás občas srandu, že golf není žádný pořádný sport?

S tím jsem se setkával spíš dřív. Jednou jsme ale od školy na nějakém turnaji dělali caddies, což pro mě byla normální věc. Kluci ze třídy za mnou potom přišli a omlouvali se, protože pochopili, že to není žádná sranda.

Prozraďte našim čtenářům nějaké tajemství?

Já moc tajemství nemám. Jen uvažuju o tom, že v budoucnu půjdu na tetování. Mám už vymyšlené co a kam, ale chci si to ještě promyslet, abych toho pak nelitoval. Ale můžu prozradit, že to bude na místě, které při golfu nebude vidět, protože si myslím, že to není moc vhodné z hlediska etiky.

Když mluvíme o golfové etice, jaký je váš názor na kouření na golfu?

Podle mě na golf úplně nepatří, ale je pravda, že hodně hráčů dnes kouří. Určitě to není o tom vykouřit dvacet cigaret za kolo, to by člověk ani neudýchal. Ale na druhou stranu, některé hráče to vyloženě zklidní, a když někdo kouří v osobním životě, tak proč by nemohl na golfu, vždyť je to jeho práce. Co ale vážně nenávidím, to jsou nedopalky na fervejích. Když nějaký najdu, seberu ho, takže potom jich mám plné kapsy. Tohle vážně nemám rád.

Máte nějakou cennou radu pro začínající golfisty nebo vaše fanoušky?

Určitě bych všem doporučil, aby si vždycky vzali trenéra. Protože takový samouk, jako je Bubba Watson, to je extrémní výjimka. Jinak se většina lidí sama dostane na nějakou úroveň a pak neví, jak dál. Akorát si zažijí zbytečné chyby a investice do trenéra se jim pak zpětně zbytečně prodraží.
A na závěr moje oblíbené heslo: Always have fun! Je to jenom hra!

Za rozhovor děkuje Tereza Blažková, foto: Josef Slezák
Převzato z časopisu GOLF 2/2013


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...