Spa Hotel Ulrika

Nechanicky-RudolfJe docela možné, že v roce 2016 u nás vedle sebe proběhnou dvě konkurenční série pro hrající profesionály. Jedna pod vedením české PGA, druhá pod křídly České 1. Zda k tomu dojde, o tom se rozhodne v nejbližších týdnech a měsících. I proto jsme vyzpovídali generálního sekretáře Czech PGA Rudolfa Nechanického.

Můžete zhodnotit, jak jste byli spokojeni s Czech PGA Tour 2015?

V sezoně 2015 bylo uspořádáno poměrně vysoké množství turnajů, nicméně jejich množství bylo vyváženo negativní stránkou, a sice snížením prize money na řadě z nich. Hráči se mnohdy o tomto snížení dozvěděli až v rámci samotného konání turnaje. Jsme spolek a ať už tour pořádá jakýkoliv subjekt, pak jeho členové činí za veškeré problémy odpovědný právě jej. Je naším cílem, aby turnaje byly zaměřeny zejména na členy PGA C a aby uspořádání a harmonogram turnajů vyhovoval právě jim. Z našeho pohledu se tento koncept nedařil poslední dva roky plnit, což mělo za následek evidentní úbytek českých hráčů na turnajích.

Lze alespoň trochu nastínit plány na příští rok?

V příštím roce bude Czech PGA Tour zajišťována přímo spolkem PGA C, potažmo dceřinou společností PGA C Service marketing s.r.o., jak tomu bylo do konce sezony 2013.

Ve vedení Czech PGA došlo ke změnám. Jak se daří současnému vedení plnit vytyčené cíle?

Stávající vedení pracuje velmi aktivně a stanovené cíle se mu daří plnit. Za zmínku stojí nové webové stránky s vlastním redakčním systémem a uzavřenou sekcí pro členy, pořádání rozšiřujících seminářů pro členy či zajištění podpory pro hrající profesionály. Samozřejmě na některé změny je potřeba více času. Pro urychlení a zefektivnění práce spolku proto bylo vypsáno výběrové řízení na generálního sekretáře. Od něj představenstvo jakožto volený orgán očekává efektivní naplňování cílů.

Sezona 2015 je u konce. Jak jste s ní spokojeni?

Byla velmi úspěšná. Na Czech Masters po 21 letech prošel český hráč cutem do finálových kol turnaje European Tour. Na Albatrossu se to podařilo hned dvěma hráčům, Filipu Mrůzkovi a Vítkovi Novákovi. Klára Spilková je stálicí na Ladies European Tour a každým rokem zlepšuje své celkové umístění.

V kvalifikační škole EPGA Tour uspěli čtyři naši profesionálové, jak vidíte jejich účinkování na mezinárodní scéně?

Q-School byla další úspěšnou částí uplynulé sezony. Vzhledem k tomu, jak málo hráčů startovalo v první fázi, byl postup tolika našich členů do druhé fáze velmi dobrým počinem. Postup Filipa Mrůzka a Jana Cafourka do finálové fáze představuje z pohledu českého profesionálního golfu historický úspěch, jelikož dva hráče ve Final Stage Q-School jsme nikdy neměli. Přestože neprošli do závěrečné fáze, hodnotíme jejich účast velmi pozitivně, neboť umístění jim zajistilo kategorii 15 na Challenge Tour 2016.

Asi největší radost máte ze hry a výkonů Kláry Spilkové. Zatím to vypadá, že si vybojuje účast na olympijských hrách v Rio de Janeiro. Jakým způsobem ji podporujete a jak bude vaše podpora vypadat v letošním roce?

Jak jsem zmínil, Klára Spilková je již etablovanou členkou Ladies European Tour. Daří se jí nadále zlepšovat postavení v žebříčku a její účast na OH vypadá velmi nadějně. Možnosti podpory Kláry Spilkové a spolupráce PGA C jsou otevřené. Nicméně přímým příjemcem podpory od Českého olympijského výboru je právě Česká golfová federace. Vzhledem ke skutečnosti, že PGA C není příjemcem ani části této podpory, předpokládáme, že půjde přímo samotným účastníkům olympiády. Nicméně i PGA C je na základě žádostí účastníků OH připravena podporu hráčům poskytnout, a to na základě individuálních žádostí a dle aktuálních možností spolku.

Dá se říci, že výsledky vašich hráčů naznačují jistý progres? Co všechno pro tyto hráče děláte?

Ano, český profesionální golf má vzestupnou tendenci, o čemž svědčí výsledky mnoha profesionálů v průběhu celého roku. PGA C zajišťuje ve spolupráci s CK Fischer pro své nejlepší hráče dle aktuálního pořadí v žebříčku Order of Merit (čtyři muže a dvě ženy) startovné v kvalifikační škole na European Tour a Ladies European Tour. Hráči, kteří postoupí do dalších fází kvalifikační školy, získají podporu právě od společnosti CK Fischer, která hradí cestovní a ubytovací náklady v dalších kolech kvalifikace.

Co vám udělalo v roce 2015 největší radost?

Úspěch Filipa Mrůzka a Vítka Nováka na Czech Masters na Albatrossu.

Převzato z časopisu GOLF 1/2016
Za rozhovor děkuje Jaroslav Cícha, foto: Josef Slezák


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...