McIŘada amatérských hráčů krátkou hru hodně podceňuje, přitom právě tyto údery mnohdy přispívají k záchraně slušného výsledku. I proto se zaměříme na jednoho z nejlepších hráčů současnosti Roryho McIlroye, jenž mimo jiné velmi dobře kontroluje intenzitu i délku úderů. Pokud hovoříme o Mcllroyovi a jeho krátké hře, stojí za povšimnutí, jak spolehlivě hraje z hustého rafu, z písku, za silného větru, na rychlých greenech i pod tlakem – klíčem je, že dokonale kontroluje délku ran. I díky tomu dokáže vyváznout ze spousty svízelných situací a připravit si pozici pro jednopat. Jeho přihrávky vyžadují velkou dávku citu. Podívejme se, jak toho i s tím spojené kontroly dosáhnout.

1. Odpovídající vybavení
K tomu, abyste mohli hrát nejrůznější druhy přihrávek, potřebujete i odpovídající hole. Obecně lze doporučit tři wedge – PW, SW a LW. Rory sám hraje s wedgemi s těmito lofty: PW 46°, SW 54° a LW 60°.
Patrně nejvíce přitom budete používat SW, věnujte proto nácviku ran s touto holí co nejvíce času, poté přidávejte další hole, abyste získali pro údery potřebný cit.

2. Nezbytné základy
Určitě není od věci, když vás do základů krátké hry zasvětí trenér. Z hlediska mechaniky je několik klíčových bodů, které si musíte osvojit, abyste míč konzistentně zasahovali správně. V prvé řadě by levé zápěstí (v případě praváků) při impaktu mělo být rovné.
Dále je třeba dbát na správný postoj při založení hole, který se trochu liší od úderu hraného plným švihem. Při chipu zaujměte úzký, mírně otevřený postoj, v případě pitche je postoj trochu širší než při chipu, ale opět mírně otevřený. Nohy jsou více pokrčené v kolenou a váha spočívá z větší části na přední noze.

3. Trénink, trénink, trénink...
Poslední rada spočívá v doporučení, abyste se krátké hře v tréninku věnovali opravdu poctivě, bez ohledu na to, zda s golfem teprve začínáte, jste členem klubu nebo jste talentovaný junior. Cílem je snížit skóre. Každá rána v golfu je jiná a nejrychlejší cesta, jak se dostat na vyšší úroveň, vede přes zlepšení mechaniky a citu pro rány z okolí greenů.
Profesionálové jako Rory tráví nácvikem těchto úderů hodiny. Díky tomu získávají cit, který jim umožní hrát spolehlivě rány z různých vzdáleností tak, že mohou atakovat jamku.
Zkuste jít na chipping green a umístěte si několik míčů do různých pozic i vzdáleností, pomůže vám to získat cit pro rychlost i délku švihu, přičemž se prvně soustřeďte na mechaniku úderu, poté na cit.

Foto: Globe Media/Reuters


Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...