Spieth newJordan Spieth sice v posledních měsících trochu slevil ze své parádní formy, zanedlouho sedmadvacetiletý Američan však už má v držení tři vítězství na majoru, což dokládá jeho erudici a schopnosti. A v oblasti krátké hry vám jistě bude užitečným rádcem.

1. Cross-handed patování
Patřím k hráčům využívajícím tzv. cross-handed úchop patru. Od konvenčního držení patru jsem upustil před více než deseti lety a tato změna způsobila velký rozdíl v patování. Umístění levé ruky níž než pravé usnadní kolmé vyrovnání líce hole během úderu.
Svou patovací techniku rozkládám na tři kroky. Prvním je založení hole, kdy patr srovnám kolmo k linii tak, že jej držím pouze pravou rukou. Poté srovnám chodila, váha je na nich rozložena rovnoměrně. Následně přiložím levou ruku tak, aby ramena zůstala ve stejné linii. Ve druhém kroku zahájím úder, třetí krok spočívá v tom, že držím levé zápěstí stále rovně.

2. Lepší čtení
Čím zřetelněji dráhu patu uvidíte, o to větší šance, že jej proměníte. Obecně jde o jednu z nejobtížnějších částí hry. Pokud ve čtení nejste příliš dobří, dost možná to souvisí s absencí rutiny, která vám nabídne komplexní pohled. Spousta amatérských hráčů se jen zběžně podívá zpoza míčku, aniž by měla reálnou představu, co chce vidět.
Já na to jdu následovně. Dřepnu si za míček a prohlédnu si z této pozice dráhu patu. To je výchozí bod. Poté si čtení rozdělím na poloviny: představím si, jak rychle musí míček rolovat v první půli dráhy a jak zpomalí ve druhé části. Poté se jdu na dráhu podívat z opačné strany, abych získal lepší povědomí o sklonu greenu. Vrátím se zpět, přičemž se stále snažím vnímat povrch. Když jsem dráhu viděl z obou stran, snažím se nalézt bod, kde začíná zlom. Tento vrchol je můj cíl. Nakonec se podívám na pat od tohoto zlomového bodu a představím si, jak rychle se bude míček kutálet v této části, aby zapadl do jamky.

3. Rychlé zastavení míčku
Spousta amatérských golfistů má obavu z obtížných polovičních ran mezi 40 a 60 metry. Vyzkoušejte můj tip a uvidíte, že zakrátko budou tyto údery velmi snadné a budou součástí vašeho herního arsenálu. U polovičních ran wedží mám rád, když míček po dopadu na green trochu poskočí a rychle zastaví. Jde tak spíš o miniaturu plného švihu než o dlouhý čip. Pro udělení spinu využijte víc rychlost než finesu. Rotace však nesmí být příliš mnoho, aby se míček nezakousl a nevracel se zpět.

Váhu posuňte mírně na přední nohu, zhruba 60 %, poté mírně otevřete líc hole a zužte o pár centimetrů postoj. Nápřah veďte do výšky hrudníku a zápěstí maximálně zalomte, paže nechte přirozeně otáčet, boky však držte klidně a váhu stále udržujte na přední noze.
Navzdory kratšímu nápřahu hůl nespouštějte pomalu, pojďte do úderu agresivně s postupným uvolňováním zápěstí do úderu. Pravá paže je v momentě impaktu v jedné linii se šaftem. Při protažení udržujte úhel levého zápěstí tak, že logo rukavice míří při zkráceném protažení na cíl.

Foto: Globe Media/Reuters


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...