Panorama-Malec-750Jen málokteré golfové hřiště se od okamžiku, kdy na něm golfisté odpálili první rány a odehráli první rundy, tak rychle vyhouplo mezi ta nejlepší v českých luzích a hájích. Pro Panorama Golf Resort v Kácově to platí bezezbytku. Měřeno lidským věkem patří pořád mezi dítka předškolního věku, měřeno tím golfovým se zdá, jako by v malebné posázavské krajině stálo odjakživa. O předchozích letech, o současnosti i budoucnosti jsme si povídali s managing directorem Tomášem Malcem.

Panorama-klub-250Panorama chytne za srdce každého. Rozhodně nenechá v klidu žádného golfistu. Na třech místních devítkách, River, Meadows a Forest, zkrátka musí emoce ven. Na každé ze jmenovaných devítek z jiného důvodu. Na Riveru hraje klíčovou roli voda a řeč není jen o nedaleko tekoucí Sázavě. Meadows zaujme svým prostorem i délkou a Forest svou drsnou krásou. Navíc je to zkouška fyzické i psychické odolnosti s přidanou hodnotou jamek, o kterých by se dalo bez nadsázky říct, že jsou „kochací".

Začnu trochu zeširoka. Historie vzniku hřiště je docela dlouhá, ale naplno se otevřelo golfistům v dubnu 2017. Prakticky okamžitě se ale zařadilo mezi česká top hřiště. Čím to? Co dostalo od golfových sudiček tak přitažlivého do vínku?

Myslím, že hlavně rozmanitost. Máme tři devítky, každou jinou, a tak můžeme nabízet různé kombinace, různou podobu golfu. Lidé si tu najdou, co se jim líbí. Ostatně, i mezi našimi členy se obliba jednotlivých devítek časem přelévá. Ať už kvůli vlastní hře a výkonům, nebo proto, jak se hřiště během roku mění. Zajímavá je i dostupnost – po dálnici jste u nás z Prahy za necelou hodinu a z Brna za hodinu a půl. A musím přidat i to, co není v Česku úplně běžné – zázemí. Díky klubovně, která je hodně netypická, i tím, že se nám tady daří držet stále přátelskou a příjemnou atmosféru. Takže shrnuto, není to jen kvalita hřiště, ale i komplex služeb.

Panorama-Forest-250Jak byste charakterizoval jednotlivé devítky?

Forest (na snímku) a Meadows jsou sportovnější kombinací, která je oblíbená zejména u hráčů se singl handicapem, Meadows si ale rádi zahrají i rekreační hráči střední úrovně, techničtí hráči mají zase nejraději River. Ale to své si najde v kombinaci všech tří devítek každý. Pro nás jsou tři rozdílné devítky klíčovým tahákem například při prezentaci resortu pro zahraniční klienty. Když k nám přijedou na týden a chtějí hrát nonstop, můžeme jim i denně nabídnout dvě různé osmnáctky.

Jak to funguje v praxi?

Od rána hrajeme jednu kombinaci, například Forest a Meadows, a později přidáme například River a Forest. Největší zájem je o hru do 10 až 11 hodin a když se hráči postupně přesunou na Meadows, začíná se v ten samý čas hrát River a z něj se hráči přesunou na Forest. Takže hřiště je využité celý den. Resorty, které disponují třemi devítkami, většinou nabízejí osmnáctku a devítku. Ale protože jsme přece jen dál od velkých měst, nebyli jsme příliš úspěšní se snahou naplnit devítku fíčkovými hráči. Proto nabízíme denně dvě různé osmnáctky, byť s jistým časovým posunem, aby na sebe golfisté nenarazili.

Kromě tří devítek, co ještě odlišuje Panorama Golf Resort od jiných hřišť?

Je to i krajina, nejen hřiště samotné. Posázaví má svou typickou atmosféru a díky tomu není hřiště nudné. Jamky se tady neopakují. Na rozdíl od rovinatějších hřišť si u nás mohou hráči vychutnat i působivé výhledy, a ačkoliv jsme jen kousek od dálnice, o civilizaci tady moc nevíte. Zaujme i velkorysost areálu. Jamky mají svůj prostor, s nikým se nikde nekřížíte a při hře nepoznáte, jestli je tady dalších sto hráčů, nebo jste sami. Máte prostor pro sebe. A vedle designu oceňují lidé samozřejmě i kvalitu. Kvalita hracích ploch a jejich údržba je pro nás na prvním místě, do toho investujeme a snažíme se laťku posunovat neustále výš.

Dnes se Panorama řadí mezi nejoblíbenější hřiště v Česku, ale přece jen, neměli jste zpočátku na startu obavy, zda budete úspěšní?

Byli jsme novým projektem a nemáte nikdy jisté, jak to dopadne. Měli jsme plány, predikce, ale musíte počítat se všemi možnostmi. Od začátku jsme sázeli na kvalitu, která nás odliší, a na design. Od první chvíle, kdy na něm začal architekt Libor Jirásek pracovat, chtěl něco výjimečného, co nebude ani trochu všední. To se, myslím, povedlo. Spousta jamek je okamžitě zapamatovatelná. Na každé devítce minimálně tři, které se vám okamžitě vryjí do paměti.

Start se povedl a byl hodně ostrý. Čím to?

Tím, že jsme nabídli nové hřiště a spousta promotérů, kteří organizují turnaje, chce zařadit do své tour něco nového, tedy nové hřiště, aby nalákali hráče. A co je důležité, ve většině případů se k nám vrací, někdy i několikrát za sezonu. A také hráči samotní se k nám začali vracet. Daří se nám obsazovat hřiště díky nabídce 27 jamek. Navíc máme dostatečný prostor i pro naše členy. Začínali jsme se třiceti, čtyřiceti, dnes se blížíme ke dvěma stům a stále rosteme. A samozřejmě zůstává prostor i pro green fee hráče. A poslední tři sezony funguje i spolupráce s Českým golfovým klubem.

Vy se nebráníte spolupráci s virtuálními kluby? Některým hřištím jsou spíš trnem v oku...

Nebráníme. Zpočátku jsme delší dobu debatovali o podmínkách, o ceně za hru, ale domluvili jsme se tak, že jsou spokojené obě strany. A především samotní hráči. Nejsme vysazení na virtuální kluby. Pro golfisty, kteří rádi cestují po celé republice, je to zajímavá možnost. Je to vždy o domluvě na podmínkách.

K Panoramě patří i další speciality jako turnaj vítězů nebo pravidelné koupele vítězů v jezírku u klubovny...

To jsou všechno nápady a myšlenky, které vznikly ještě předtím, než se tady odpálil první míček. Proto vzniklo molo na terase. Je to zase něco, co si lidé zapamatují a leckdy se kvůli tomu vracejí. Pravdou je, že v létě, když je třicet stupňů, je taková koupel vlastně příjemná, ale na jaře nebo na podzim, kdy je voda chladnější, tak je to trochu adrenalin. To pak mívají větší radost ti, co skončí druzí či třetí. Na památku si ale od nás každý vítěz odveze župan s naším logem.

A vedle toho si zahraje turnaj určený jen pro vítěze turnajů na Panoramě během sezony...

Bereme turnaj vítězů jako poděkování hráčům a chceme jim nabídnout něco navíc. Třeba i to, že vítěz tohoto turnaje získá fíčko na další sezonu. Loni se kvůli covidu turnaj nemohl uskutečnit.

Když už jste se zmínil o covidu. Jak moc zasáhl do chodu hřiště a klubu?

Zasáhl loni na jaře a na podzim. Sezona se sice zkrátila, ale naproti tomu zase zintenzivnila. O co jsme přišli na jaře a na podzim, o to víc se hrálo v létě. Roli nejspíš sehrálo i to, že se nemohlo příliš cestovat do zahraničí a nebylo tolik dalších aktivit, takže se lidé vrátili ke golfu a užívali si zkrácené sezony. Bylo to znát i na ubytování. Loni jsme dokončili bungalovy a tím navýšili kapacitu ubytování o osmnáct nových pokojů. A přes léto jsme měli obsazené všechny, stejně jako hřiště. Ze začátku jsme měli obavu, jestli se nebudou návštěvníci v bungalovech cítit trochu odstrčení, ale opak byl pravdou. Všichni chtějí bydlet právě tam, protože tam mají klid, výhled do krajiny a veškerý komfort. A na hřiště jen pár kroků.

Když vás tak poslouchám, tak vlastně covid neměl na chod hřiště a klubu nějak zásadní dopad?

Tím, že se golf uvolnil v dubnu, tak bylo zpoždění oproti normálu minimální. Přestože se zpočátku mohlo chodit pouze po dvou. Loni bylo jaro krásné, takže když se vše uvolnilo, byl zájem o hru obrovský. Letošní jaro bylo jako přes kopírák, jen s tím rozdílem, že počasí nebylo tak přívětivé. Ale ještě k loňsku... Máme dole v areálu ještě tenisové, beachvolejbalové a multifunkční hřiště pro fotbal a basketbal, a i ta se nám dařilo lépe obsazovat.

Co chystáte pro letošní léto? Nějaké speciální balíčky? Změny na hřišti?

Necháváme stejné jako loni, tedy balíčky Stay and Play. Obsahují ubytování, hru, bugy a jsou poměrně úspěšné a oblíbené. Co se týká hřiště, vybudovali jsme další nové cesty, například na jamce číslo 2. Díky tomu bude provoz na hřišti zase o poznání plynulejší. A také jsme se pustili do redesignu osmičky na Meadows.

Co se na této jamce změní?

Posunuli jsme green zhruba o čtyřicet metrů víc vlevo. Měl tam být vlastně už podle původního plánu, ale tehdy se nepodařilo dořešit problémy s výkupem pozemku. Když se to podařilo, využili jsme na jaře covidovou nucenou pauzu, kdy se nemohlo hrát, a pustili se do práce. Kromě toho došlo ke zrušení bankru před greenem, protože tam je teď dopadová zóna pro druhou ránu. Ke změně jsme sáhli i kvůli novým výhledům, plynulosti hry a bezpečnosti. Zatím se hraje na původním, ale na novém se začne hrát nejspíš během léta.

Na jaké akce se letos mohou golfisté na Panoramě těšit?

Opět na oblíbenou Panorama Tour, která se hraje jednou za čtrnáct dní, je to otevřená série pro členy i nečleny a celkový vítěz ve dvou kategoriích získá roční kartu. Chybět nebude už zmíněný turnaj vítězů a na léto chystáme příměstské kempy pro děti. Nejsou jen o golfu, jsou to sportovní kempy, jejichž náplní je i tenis, beach, jízda na koních a na kole. A protože jsme u Sázavy, tak i jeden celodenní výlet na raftech. Je to ideální možnost pro rodiče, kteří si u nás mohou zahrát golf a o jejich dítko se celý den postaráme. Kempy se konají od pondělí do pátku. Ale tím výčet novinek ještě nekončí.

Jaké jsou ty další?

Vylepšili jsme vozový park bugy Easy Go, od loňska s navigací GPS, která je i benefitem pro hráče, protože ukazuje vzdálenosti. Pro nás má zase význam, že máme přehled o tom, jak často jsou bugy používané a také nepustí bugy, kam nesmí. V létě dokončíme wellness centrum s vnitřním bazénem, dvěma whirlpooly, saunou, párou a ochlazovacím bazénkem. Nebude chybět ani prostor pro masáže. Současně se započal realizovat developerský projekt Panorama Golf Gardens. Je to sedmnáct vil v těsné blízkosti klubovny, resortní bydlení se vším všudy. Za šest týdnů od spuštění projektu byly téměř všechny vily prodány. Na jaře příštího roku budou první hotové. Tím se resort posune opět dál na další a vyšší úroveň.

Jak často se dostanete na hřiště vy sám?

Snažím se co nejčastěji. Aspoň jednou týdně se chci na hřiště podívat, ale ne vždycky s holemi. Loni jsem odehrál asi pětadvacet kol, převážně tady.

Jakou kombinaci devítek byste sám doporučil?

To se velice obtížně vybírá. Forest je kouzelný svou atmosférou a výhledy, ale také poměrně fyzicky náročný. River má svou typickou atmosféru, ale to neznamená, že Meadows nemám rád. I tam jsou krásné jamky. Ale kdybych si měl vybrat já, tak asi kombinaci Forest a River, protože jsou tím kontrastem. Rovinatá devítka plná vodních překážek a najednou se posouváte nahoru do lesa s krásnými výhledy. Většinou hrajeme River a poté Forest. A je fakt, že konec Forestu od čtrnácté až do osmnácté jamky může zásadně promluvit do výsledku.

Máte s některou jamkou dosud nevyřízený účet?

Nenapadá mě žádná, ale určitě by se našla. Většinou za to ale nemůže jamka, problém je u mě mezi ušima. S obavou a respektem přistupuji ke každé. Ale napadá mě trojka na Forestu. Paradoxně, nejlepší výsledek jsem na ní zahrál, když se mi vůbec nepovedl odpal ani přihrávka. Ale další ránu jsem poslal rovnou do jamky. Bylo z toho birdie po nejhorším odpalu.

Z pohledu školní docházky je Panorama stále dítko předškolního věku. S nadsázkou řečeno, i přesto už několikrát složilo maturitu. Nemůže takový raketový vstup na domácí golfovou scénu třeba i uškodit?

Věříme, že ne, ale znamená to pro nás každodenní a nekončící práci. Každodenní výzvu, abychom udrželi hřiště na vysoké úrovni a byli lákavým místem nejen pro golfisty, ale i pro rodiny s dětmi, firemní klientelu. Různé společnosti tady pořádají akce pro své klienty, jen pár minut od civilizace, ale u nás jim nabízejí klid, balzám na nervy s uklidňujícím výhledem na vodu. Tedy pokud ji neberete jako vodní překážku, ale jako prvek v krajině. Je to pro nás pokaždé takový půlroční sprint, který spotřebuje hodně času a energie. V zimě ale máme čas vydechnout a zaměřit se na věci, které chceme vylepšit.

Převzato z časopisu GOLF 6-7/2021
Za rozhovor děkuje Alois Žatkuliak
Foto: Archiv GR Panorama

PANORAMA KÁCOV NA VLASTNÍ KŮŽI
Nejlepší výsledek?
River samostatně jednou minus tři. Na turnaji, jestli si dobře pamatuji, kombinaci River a Forest za 75 ran.
Naopak nejhorší výsledek?
Několik škrtů tady mám. Ale za to nemůže hřiště, ale mentální nastavení a forma. Nebyl jsem za poslední dva roky na drivingu. Většinou je to rovnou z kanceláře na hřiště.

SIGNATURE HOLE PODLE TOMÁŠE MALCE
Na Forestu jamka č. 5. Má v sobě cosi velebného.
Na Meadows číslo 9. Hraje se před klubovnou a po relativně snadném odpalu vás čeká nějakých 70 metrů přes vodu. Každý se snaží umístit míček co nejblíž jamce, ale když se někdo kouká z terasy, nemusí to být úplně snadné.
Na Riveru jamka číslo 4. Je to par čtyři, hraje se do zúžení mezi dvěma vodami. Tam se podle mě láme výsledek. Když odsud odejdete s dobrým výsledkem, máte šanci, že s dobrými čísly dokončíte i celou devítku. Na Riveru je zajímavá i sedmička, protože tam můžete jít na green první ranou, ale taková agresivita se může lehce i vymstít.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...