Spa Hotel Ulrika

ms-kraj-250Nejenom golfem živ je člověk, a tak pokud plánujete svou golfovou cestu, možná se vyplatí pobýt v některých oblastech o něco déle. Pro severní Moravu a Slezsko je typická zvláštní, surová krása přírody, jejíž bohatství se lidé snažili podmanit si po celá staletí. Vydejte se za ní po Technotrase propojující unikátní místa, která připomínají technickou vyspělost tohoto kraje, a vnímejte jejich svébytný genius loci všemi smysly.

Tajemství břidlicového dolu
Začněte třeba v Odrách, kde kousek za městem najdete břidlicový Flascharův důl z konce 19. století. Při jeho tajuplné prohlídce zažijete naprosté ticho i všepohlcující tmu, kterou rozzáříte tzv. slezskými vrabčáky, a zkusíte si stříhání břidlice. Další zastavení, a to v Budišově nad Budišovkou, vás dovede zpět k břidlici, která tu má svoje muzeum. Mezi jeho nejzajímavější exponáty patří břidlicové hodiny či „břidlofon".

Cesta do krajiny sopek
Z krajiny břidlice povede vaše cesta rovnou do krajiny sopek – do Leskovce nad Moravicí k nejmladší české přehradě Slezské Hartě, jejíž kouzelná zákoutí můžete obdivovat při okružní plavbě na palubě elektrolodi. A pak se vydejte až na úplný západ regionu, do Rýmařova, a nahlédněte pod ruce tkadlen v tkalcovně textilky Hedva Český Brokát.

Vzhůru do století páry!
Další zastávkou jsou Karlovice. Tady si v místní historické kosárně vyzkoušíte praní na valše či pletení košíků a nahlédnete do venkovského života před stoletím páry. Tou to zavoní během komentované projížďky z Osoblahy do Třemešné ve Slezsku parním vlakem po unikátní úzkokolejné dráze s neobvykle velkým počtem ostrých zatáček, včetně nejprudšího železničního oblouku v Česku.

Historie války
Milovníci vojenské historie, a tématu II. světové války obzvlášť, ocení následující dvě zastávky – skvěle zachovalý Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky a unikátní pěchotní srub MO S-5 Na trati nedaleko Bohumína. V obou si můžete vyzkoušet různou techniku, od muničního výtahu přes záměrný dalekohled až po zemní telegraf.

Industriální Ostrava
Odtud už zamiřte do Ostravy, kde začněte třeba prohlídkou Dolních Vítkovic. Až na vrchol vysoké pece vás vyveze skutečný skipový výtah, jenž sem dříve dopravoval železnou rudu a koks, a prohlédnete si i koksovnu. Vynechat nesmíte ani vyhlídku z Bolt Tower či interaktivní expozice Světa techniky.
Dalším ostravským bodem Technotrasy je bývalý Důl Michal, kde budete mít neodbytný pocit, že to tu horníci nikdy neopustili a že se k vám za chvíli přidají v řetízkové šatně, v „lampovně" nebo ve výdejně svačin. Sfárat přímo do dolu výtahem, jenž kdysi skutečně vozil havíře, pak budete moci na další zastávce – v Landek Parku. Aby byla autenticita co největší, bývalou štolou vás provede vysloužilý horník.

Ochutnávka nejen v pivovaru
Ve Frýdku-Místku vás zajímavé komentované procházky seznámí s tradicí textilnictví v regionu, po stopách litiny a smaltu se můžete s průvodcem vydat ve Frýdlantu nad Ostravicí. A mezi těmito dvěma městy je ještě jedna zastávka, která stojí za to! V pivovaru Radegast v Nošovicích odhalíte tajemství výroby zlatavého moku a samozřejmě jej – vlastnoručně načepovaný – i ochutnáte.

Uši i klobouky
A teď už zpět na západ – do Štramberka. V průběhu komentované procházky za poklady kutařů, sládků a cukrářů se seznámíte s místní historií těžby železné rudy a vápence, ochutnáte pivo, které se odnepaměti pilo ve zdejším vápencovém lomu, a v tradiční pekárně si umažete ruce při pečení Štramberského ucha. Co by kamenem dohodil, takový kousek je to do Nového Jičína – města klobouků. Těm je také věnována expozice návštěvnického centra, jež vás provede zdejší dlouhou tradicí kloboučnictví sahající až do 16. století. Kromě jiného si zde můžete vyzkoušet na 300 pokrývek hlavy a uvidíte výrobu mini kloboučku na parním stroji!

Více informací o termínech prohlídek i možnostech rezervace na www.technotrasa.cz.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...