Spa Hotel Ulrika

kaskada-podzim-250Nejkvalitnější hřiště s největším počtem odehraných kol a nejpočetnější klubovou členskou základnou. To je Golf Resort Kaskáda. A že jste tam ještě nehráli? Nevadí. Věřím, že i vás bude zajímat, jak vidí její současný stav head greenkeeper Jiří Kapeš a jaké lahůdky připravuje pro nadcházející sezonu.

 

 

 

kapes-250Jak byste popsal současný stav hřiště. Za co tomu vděčíme a je na něm ještě vůbec co zlepšovat?

Po první polovině sezony, která byla sportovně a zároveň konfrontačně laděná a která si vyžádala nemálo nervového vypětí, jsem byl doslova nadšen z průběhu léta, které bylo výjimečně příznivé. Se vstupem do druhé poloviny sezony bylo o značnou část problémů méně. Žádné opravy odumřelých ploch, žádné intenzivní zalévání.
A vlastní hodnocení? Stále patrné poškození od divokých prasat, hraboši jsou opravdu všude, není snad dne, kdy by po greenech nepřeběhlo stádo muflonů, mnoho zaseklých postřikovačů z důvodu zvýšeného nárůstu vodních řas, neopravované ballmarky, nepohrabané bunkery, hra před tee time, některá místa podmáčená, některá ne a ne zamokřit, zaseklé hrany greenů a fervejí, neúplně přihrnuté hrany bunkerů, plevele všude, plísně všude, lipnice roční také všude. A takto bych mohl pokračovat. Tak nějak je toto optika, kterou používám.
Ale mimo to si nemohu nevšimnout nádherných rozbřesků do zarosených ploch, odcházejících mlh, hravých stínů, letos až neskutečně zabarveného listí, rovných pruhů na fervejích, hladkých a pěkně rolujících greenů, zarostlého okolí greenů, spokojených úsměvů hráčů a mnoho jiných pozitivních vjemů.

Co vás čeká v zimě? Pustíte se do další generální údržby některé z devítek?

Větší zásahy bych rád uskutečnil na Kamenné devítce, kde škody po divokých prasatech příliš zasahují do hry. Také hraboši se letos činili. Zejména v hranách bunkerů se jich usídlilo značné množství. Přispívají tím k rychlé kontaminaci písku, do kterého neustále vyhrabují zeminu z hrany bunkerů. Současně uvažujeme o rozšíření závlahy v okolí greenů nebo trvale slabších míst mezi jamkami. Zcela určitě budou probíhat intenzivnější prořezy dřevin v celé délce vodoteče. Některá místa jsou již značně zarostlá a již zasahují do hry. Jak jste si mohli všimnout, tak na Kamenné na jamce č. 9 jsme vyklestili část břehu u jezera, kde se výhled na green při druhé ráně již ztrácel. Naopak protější část jezera jsme úmyslně nechali hustou z důvodu oddělení od Železné devítky. To vše jsou spíše drobná vylepšení. Generální zásahy zatím neplánujeme.

Chystáte pro sezonu 2020 nějaké nové designové úpravy, nebo považujete současný stav za definitivní?

Jsme docela rádi, že letošní způsob léta můžeme považovat za šťastný. Milosrdně po sobě nezanechalo větší škody. Můžeme se tak věnovat více agrotechnice a soustředit se na Challange Tour zkraje příštího roku. Stav hřiště snad a nikdy nemůže být definitivní. Změny přichází neustále. Někdy jsou překvapivé a mnohdy jsou tak plíživé, že si jich ani nevšimnete. V mnoha ohledech můžeme mluvit o proměnách. Je tedy neustále třeba reagovat na změnu stavu. A to snad ve všech aspektech našeho (lidského) činění. Současný stav stále považuji, i potěch letech, za začátek. I když musím přiznat, že proměna hřiště od roku 2005 je, a myslím nejen pro mě, opravu fascinující.

Převzato z Kaskáďana 11/2019


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...