Spa Hotel Ulrika

Kapes il 250Přestože se s headgreenkeeperem Kaskády moc často osobně nepotkáváme, známe ho všichni. Vždyť nikdo z nás nechodí na Kaskádu pro krásné smutné oči servírky Aleny, ale především kvůli hřišti, na které můžeme být právem pyšní, protože patří k nejlepším nejenom v našem regionu. Teď sice musíme sedět doma, ale věřím, že každého bude zajímat, jak se s nečekanou příležitostí vyrovnává Jiří Kapeš, který za úroveň hřiště zodpovídá.

Přestože jsou sportoviště uzavřena, panuje na Kaskádě nezvykle čilý pracovní ruch. Do čeho všeho jste se pustili?

Na prvním místě jsou standardní každoroční práce. Úklid po zimě kolem lesa, kácení, úprava propadlin, aerifikace... Prostě nic neobvyklého. Čím se letošní zahájení sezony výrazně odlišuje, je skutečnost, že nepracujeme pod tlakem, na vše je více času, a tak jsme mohli některé práce, jako třeba zmíněnou aerifikaci, vzít více z gruntu.

Jde převážně o neodkladné záležitosti, nebo využíváte i současnou situaci zakazující pohyb golfistů po hřišti?

Bylo by smutné, kdybychom ji nevyužili. Podobná situace, kdy již začíná růst tráva, ale hřiště je bez hráčů, nastane jednou za život. Více času nám tak umožnilo nejenom provést aerifikaci na všech greenech současně, ale i agresivněji. A co to znamená? Šli jsme víc do hloubky, odstranili z greenů více organické hmoty, navezli více písku a splnili tak základní podmínku pro jejich radikální omlazení.

Jak tyto práce zvládáte? Neovlivnila koronavirová krize i stav vašich zaměstnanců?

Je pravda, že část našeho týmu nestihla před uzavřením hranic dorazit, protože však nikdo z našich českých spolupracovníků není v karanténě a protože máme na práci k dispozici v průběhu dne více času, daří se nám nastavené úkoly plnit podle plánu.

Rozhodnutí o totální hloubkové aerifikaci všech greenů současně je podle ředitele resortu váš nápad. Nikdy jste o jeho správnosti nepochyboval? A kdy bude hřiště opět plně hratelné?

Na poradě s vedením jsme se snažili odhadnout, jak dlouho může být hřiště uzavřeno, a když jsme se shodli, že by mohlo jít minimálně o měsíc, nebylo nad čím váhat. Realizace hlubší aerifikace má ale největší význam zejména pro budoucnost. Co se týká samotné hry, ta by nebyla nijak podstatně omezena třeba hned dnes, načasování je ale takové, aby bylo vše v perfektním stavu až k plánovanému znovuotevření na přelomu dubna a května.

Máte s hřištěm i další plány?

Věcí, které by se daly vylepšit, je určitě hodně. Nesmíme ale zapomínat, že jen prostá údržba 110hektarového pozemku dá pořádně zabrat. A když pak započteme menší počet zaměstnanců, je jasné, že jsme museli priority volit opatrně. Nejsou však žádným tajemstvím. Na prvním místě teď stojí péče o travnaté povrchy, abyste hřiště – až se otevře – našli v perfektním stavu.
Zmínit ale musím ještě jeden projekt, a to výměnu povrchu na deváté jamce Dřevěné devítky v dopadové zóně před greenem. Zde nejprve kompletně odstraníme starý psinečkový drn, upravíme modelaci a nakonec celý prostor pokryjeme travním drnem z naší školky. Původně byla tato rekonstrukce plánována až na léto, ale nakonec jsme se pro realizaci záměru rozhodli využít současnou situaci.

Jedním z důsledků současné krize je i zrušení červnového turnaje Challenge. Dá se ve zkratce tvrdit, že žádný Challenge znamená žádné rafy a žádné zužování fervejí?

Zužování fervejí určitě ne, rafy ano. Z Kaskády nikdy nebude letiště. Nepůjde však o nic dramatického, ale takový přátelský klubový standard přinášející žádoucí diverzitu odlišných biotopů, umožňujících život nejenom motýlům, ale i křepelkám, zajícům a dalším drobným živočichům.

Co byste netrpělivým členům, kteří se těší na hřiště, vzkázal?

Ať vydrží. Bude to stát za to. Čím více poroste tráva a čím častěji ji budeme sekat, tím rychleji zmizí všechny jizvy minulosti. Pro první kola se tak můžete těšit na panenské ferveje bez řízků či pitch marky neposkvrněné greeny. Důležité je ale připomenout, že jak dlouho si budete podobný stav užívat, už záleží jen na vás.

Převzato z Kaskáďana duben 2020


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...