Spa Hotel Ulrika

Yogi-Berra-world-quotesDne 22. 9. 2015 zemřel ve věku 90 let slavný americký baseballista a ikonická figura golfu Yogi Berra. V profesionálním sportu dosáhl mnoha poct a cen a zejména v týmu New York Yankees se stal nezapomenutelným skvělými výkony na místě zadáka (catcher).

„Můžete uskutečnit velmi důležitá pozorování i tím, když se jen díváte."
Yogi Berra

Druhou polovinu života věnoval mj. golfu. Lawrence Peter „Yogi" Berra sice nikdy nehrál golf na takové úrovni jako předtím baseball, avšak stejně jako v baseballu obohacoval golfové prostředí spoustou vtipných aforismů. V USA byly jeho „hlášky" tak populární, že pro ně v americké angličtině vzniklo samostatné slovo: „yogisms" neboli česky řečeno – yogismy.

Možná mne moje životní osudy a záliby učinily vnímavějším vůči „výšplechtům" vtipného Yogi Berry. Možná pro většinu Evropanů zůstal a zůstane neznámým. Přesto považuji za osvěžující, aby se ti, kteří o něm nikdy neslyšeli, seznámili s důvtipnými komentáři člověka, který dokázal zůstat mladý až do 90 let.
Nechci porovnávat mé životní zkoušky s těžkými chvílemi ostatních, protože každý z nás máme v životě chvíle, kdy se nám zdá, že zrovna tuhle nepřízeň osudu už nedokážeme překonat. A v takových okamžicích, kdy se mi zdávalo, že mne osud přišlápl okovanou botou, jsem si vždy připomínal yogismus: „Nic nekončí, dokud to opravdu neskončilo."

A skutečně, skoro žádný problém nás nemůže zlomit, dokud to sami nevzdáme. Žádná intrika není dosti vychytralá, aby nás připravila o důstojnost, když si ji nedáme vzít. A žádné utkání v golfu není prohrané, dokud nespadl poslední míček do poslední jamky.

Yogi Berra pro mne byl a zůstane antitezí otravných „polointelektuálů", kteří se rádi vytahují na ostatní s pomocí složitých slovních obratů a sofistikovaných definicí. Yogiho aforismy jsou lidové ve smyslu lidové moudrosti většiny národů nám kulturně blízkých.
Byl vtipný zemitým způsobem, avšak na některé jeho „hlášky" si vzpomínám i při nudných schůzích, kde se probírají dalekosáhlé a zdánlivě veledůležité plány. V takových chvílích často v duchu slyším jeho kousavý výrok: „Teoreticky není žádný rozdíl mezi teorií a praxí. Ale v praxi je to zatracený rozdíl."

Rád bych tento fejeton věnoval rovněž generaci českých golfistů, ze které jsem vzešel. V konci 70. a v začátku 80. let minulého století se v naší zemi podařilo oživit baseball a softball, oba sporty získaly popularitu, vznikly několikaúrovňové soutěže a mnoho mladých lidí se nadchlo pro tyto „západní" hry s pálkou, míčkem a rukavicí.
Z tohoto prostředí vyrostlo několik desítek dnešních golfistů, dnes už seniorů. Dokonce mívají každoročně na svatého Václava svůj turnaj, povětšině na hřišti ve Staré Boleslavi. Je to generace, jež stála u zrodu našeho baseballu a softballu a později u vzestupu tuzemského golfu.
V této souvislosti nemohu nevzpomenout na našeho spoluhráče z raných let softballu jménem Mirek. Často užíval výrok: „Prakticky je to možný jenom teoreticky." Neznal sice Yogiho Berru, ale svou lidovou moudrostí dospěl ke stejnému geniálnímu závěru.

Pobývám v posledních letech většinu času v zahraničí kvůli mé profesi. Ale každoročně se utkávám na golfových hřištích doma v České republice s kamarády, které jsem kdysi poznal při softballu a baseballu, a postupem času gravitovali ke golfu. Avšak v raných letech českého golfu, když v celém Československu bylo jen osm hřišť, to neměli softballoví „disidenti" s přechodem ke golfu snadné.
Velmi dobře si vzpomínám, jak jsme se vypravili s Ing. Jiřím Veldenem (dnes golfovým architektem) do Karlových Varů na golf. Místní golfová elita tehdy pozorovala naše samorostlé golfové švihy, někde mezi softballem a golfem, se směsí obav a zhnusení. Pak nám dokonce doporučili „ať si jdeme ten bendyhokej hrát raději někam jinam". Nenechali jsme se znechutit a dobře jsme udělali. Nyní stárneme na golfu, což je jeden z nejpřijatelnějších způsobů stárnutí.

Naštěstí nikdo neví, co nám přinese budoucnost. Jen doufám, že se nenaplní poněkud negativistický aforismus Yogiho: „Budoucnost už není to, co bývala." Raději se chci na moji budoucnost a na to, co ještě čeká mé přátele z baseballovo-golfové generace dívat prismatem Yogiho výroku: „Kdyby svět byl dokonalý, tak by nebyl."

Převzato z časopisu GOLF 3/2016
Text: Ondřej Kašina, foto: quote-coyote.com


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...