Spa Hotel Ulrika

azinger-pgatour-250Už v minulosti občas uměl hlavně evropské golfové fanoušky pozlobit, tentokrát si je ale Paul Azinger vysloveně znepřátelil. A co víc, společně s nimi také hned několik hvězd mezi hráči. Bývalý rydercupový kapitán týmu USA, který v současnosti pracuje jako spolukomentátor pro televizní stanici NBC Sports, toho přitom vlastně dohromady až tolik neřekl. Jenže vadí přinejmenším způsob, JAKÝM to řekl.

Pojďme si v první řadě připomenout, že v lednu šedesátiletý Azinger má za sebou velmi slušnou kariéru už jako hráč. Na PGA Tour posbíral dvanáct turnajových titulů včetně jednoho majorového, kterým bylo PGA Championship v roce 1993: v Invernessu tehdy porazil v play-off Grega Normana. Už o šest let dřív byl vyhlášen hráčem roku na PGA Tour a dělené druhé, respektive třetí místo si připsal na The Open či US Open. V září 2008 pak jako kapitán dovedl v Kentucky americký výběr pro Ryder Cup k první výhře nad Evropany od roku 1999.

I z toho je zřejmé, že ve své televizní roli nemá občas daleko k tomu se o evropský golf otřít. Hned na samém začátku přenosu z finálového kola víkendového Honda Classic to udělal znovu, a jeho zdánlivě opatrné, ve skutečnosti však nejspíš dobře mířené pošťouchnutí evidentně zasáhlo svůj cíl.

Co přesně tedy řekl? Šlo o to, že ve vedení turnaje byli po sobotě tři Angličané: Tommy Fleetwood první, a za ním shodně o ránu zpět dvojice Lee Westwood a Luke Donald. A Azinger to neváhal okomentovat. „Čeká je velký tlak, budou muset dokázat, že na to opravdu mají. Tihle hráči vědí, že můžete vyhrávat na téhleté... European Tour, mezinárodních turnajích a tohle všechno, ale tady musíte vyhrát na PGA Tour," poznamenal, a nutno dodat, že před zmínkou o evropské túře skutečně udělal nepatrnou pauzu - jako by si snad nemohl vzpomenout na její jméno.

Nestačí? Azinger pokračoval. „Westwood včera opravdu zaútočil, to je pravda, navíc má už dvě výhry na PGA Tour, ale často se chlubí, jak vyhrál 44 titulů po celém světě a tohle všechno... Ale to není PGA Tour. A Fleetwood? Na Tommyho bude trochu tlak, ale koneckonců, proto jsou tady, ne? Aby dokázali, že na to opravdu mají," uzavřel svůj vstup.

Přenos se ještě ani pořádně nerozjel a ostré reakce na sociáílních sítích na sebe nenechaly dlouho čekat. Britský novinář James Corrigan z deníku The Telegraph označil Azingera za ignoranta, další publicista Greg Allen jeho vystoupení nazval „nehoráznou analýzou" a samozřejmě se ozvali i samotní hráči, v jejich čele krajan anglického tria Ian Pouler.

„Mám Paula rád a vycházím s ním dobře. Ale prosím, nepodceňuj a neznevažuj takhle European Tour a naše hráče. V Ryder Cupu jsme vám už tolikrát dali na zadek... Vím, že tys byl jako kapitán u americké výhry, ale vážně, tohle bylo opravdu trapné," napsal na svém twitterovém účtu.

V pondělí pak vydal prohlášení také Lee Westwood, který nakonec na Floridě dělil čtvrté místo. „Mrzí mě, že jednu chvíli stojí Paul s vámi na driving range a přeje vám hodně štěstí, a pár okamžiků na to řekne v televizi něco podobného. Vyhrál jsem turnaje v devatenácti různých zemích během čtyř dekád, tohle opravdu postrádá respekt," posteskl si.

Odborníci se ovšem následně pokusili rozebrat, nakolik Azinger mohl či nemohl mít alespoň trochu pravdu. A připomněli třeba, že pomyslné kvalitativní nůžky mezi PGA Tour a European Tour se v posledních letech opravdu spíše rozevírají, a nejlepší evropští hráči tráví většinu sezony na zámořské túře. Například tvrdá čísla analytiků společnosti DataGolf pak prý prokázala, že vyhrát turnaj na PGA Tour prostě je těžší, než na evropské túře.

A samotný Azinger? „Nesnažil jsem se nikomu uškodit a nechtěl jsem vypadat, že před nimi nemám respekt. Ale profesionální golfisté baží po dvou věcech: penězích a prestiži. A obě tyhle věci prostě nejvíc reprezentuje PGA Tour," stojí si americký televizní odborník za svým.

Připravil: Lukáš Pařenice; foto: PGA Tour

Zdroj:
https://www.golf.com/news/2020/03/02/paul-azinger-european-fans-pga-tour/


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...