Spa Hotel Ulrika

WCPrestižní amatérský turnaj Walker Cup získalo družstvo složené z hráčů Velké Británie a Irska. V sobotním programu ale porušilo pravidla a mělo být potrestáno. Nestalo se, výsledek platí, a favorité z USA odjíždějí ze Skotska s prázdnýma rukama.
Velký favorit turnaje na hřišti Royal Aberdeen vůbec nezvládl foursome, Spojené státy z 8 zápasů vytěžily pouhý 1,5 bod. V singlech to bylo lepší, ale velký deficit smazat nešlo. Tým VB&I zvítězil 14-12, po dlouhých 8 letech tak konečně v amatérské obdobě Ryder Cupu (i když bez hráčů z kontinentální Evropy) vrátil pohár na Ostrovy.

„Jsem na své kluky hrdý. Každý přispěl svým dílem k výhře, porazili jsme velmi kvalitní americký tým,“ liboval si kapitán VB&I Nigel Edwards.

Turnaj však přinesl i kontroverzi, protože Britové s Iry ve dvoudenním podniku porušili pravidla. Dle turnajových norem se totiž do hry nesmí aktivně zapojit žádný profesionální hráč, a to ani v pozici kedíka. Angličan Jack Senior si jako nosiče vzal na turnaj svého bratra, jak se ale po dohrání kole ukázalo, Joe Senior má statut profíka. Trest by v tomto případě znamenal ztrátu každé jamky, na níž došlo k porušení pravidel, maximálně však dvou a muselo by dojít ke změně kedíka. Inkriminovaný zápas skončil 2&1 ve prospěch domácích.

Namísto vedení 3-1 tak domácí mohli jít do dalších bojů za nerozhodného stavu 2-2. Dva body také nakonec dělily oba týmy po skončení turnaje. Jenže. Pravidla golfu říkají, že pokud byl výsledek prohlášen za oficiální, nemůže být již udělen žádný dodatečný trest. „Na skutečnost, že caddie Jacka Seniora jsme byli upozorněni pozdě. S oběma jsme si tuto informaci potvrdili, ale protože to bylo až po vyhlášení výsledků, výsledek podle Pravidel golfu zůstává v platnosti,“ řekl Peter Dawson, šéf R&A, tedy jedné ze dvou pořadatelských organizací.

Nutno říci, že poškozený tým se k věci postavil velkoryse a džentlmensky. „Žádné protesty určitě podávat nebudeme. Jednak se věc řídí platnými Pravidly, ale hlavně se o výsledku rozhodovalo na hřišti, na skóre ta záležitost neměla vliv, takže tohle rozhodnutí naprosto respektuji,“ řekl kapitán USA Jim Holtgrieve.

Kompletní výsledky turnaje najdete zde.

Vítězný tým s trofejí (Foto: R&A)


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...