Spa Hotel Ulrika

BO_2

Golfová Anglie a s ní i Evropa je opět na nohou, v tomto týdnu se tu odehraje třetí major turnaj sezony – 140. ročník The Open Championship. Slavné hřiště Royal St George’s v hrabství Kent v jihovýchodním cípu země přivítá slavný podnik už počtrnácté v historii.

Premiérově se tu na této úrovni soutěžilo v roce 1894 a bylo to vůbec první The Open hrané mimo Skotsko. Pořadatelé z R&A museli dokonce skotským profesionálům tehdy vyjednat slevu na jízdenku, aby nejlepší hráči té doby na dnes slavný podnik vůbec vážili cestu. Dnes musejí golfisté splnit řadu kritérií, případně musí projít sítem neúprosných kvalifikací, aby si turnaje velké čtyřky vůbec zahráli.

Dávno už také neplatí, že tyto podniky sedí zkušeným a favorizovaným hráčům. Vždyť posledních pět vítězů slavilo zisk majoru vůbec poprvé. Vybrat favority je tak čím dál těžší, letos vsázíme na domácí, nebo skoro domácí borce: Donald, Westwood, Poulter, McIlroy. Ti by se měli porvat o Claret Jug.

Hřiště: Royal St George’s, par 70 (7211 yardů). Na hráče čeká řada „slepých“ ran a typický links, tedy terénní vlny, duny, vysoký raf, spousta bankrů nebo rychlé a zrádné gríny. A samozřejmě vítr. Nejtěžší jamkou by měla být patnáctka: skoro 500 yardů dlouhý čtyřpar patří k vůbec nejnáročnějším na světě. Open se tu naposledy hrálo v roce 2003, zvítězil Američan Ben Curtis.

Luke Donald: světová jednička, zdá se, ideálně vyladila formu, na víkendové generálce (Scottish Open) jasně zvítězila. Donald to ale na The Open zrovna moc neumí. Z řady startů se jen jednou dostal do první desítky.

Rory McIlroy: na Masters letos dlouho vedl, ale svůj první major získal až na US Open, které totálně ovládl. Loni na British Open třetí. Oboje velké Open, tedy US a British, naposledy v jednom roce vyhrál Tiger Woods, to bylo ale před 11 lety.

Lee Westwood: předloni třetí, loni druhý, takže letos?!

Hvězdy a pruhy: při absenci Tigera Woodse může americký prapor držet Phil Mickelson, tomu ale British Open nesvědčí ani když má formu, a ta mu letos tak trochu chybí. Na Masters 27., US Open dokončil na dělené 54. pozici. Tak snad Stricker, Watney nebo Kuchar?

Tiger Woods: kvůli zranění vynechá další velký turnaj. „Nechci riskovat zhoršení zranění. Je to změna v mém myšlení, ale chci teď být chytřejší. Věřím, že mám před sebou ještě skvělé roky a jsem ohledně budoucnosti optimistický,“ dodala bývalá světová jednička.

Colin Montgomerie: poprvé od roku 1989 se Monty turnaje nezúčastní. Zkušený Skot selhal v kvalifikaci a nevyužil ani poslední šanci o uplynulém víkendu. Na Scottish Open musel skončit do 5. místa, ale nestalo se. Když se v roce 2008 neprobojoval na Masters, řekl, že bude doma umývat auto.

Oosthuizen & Oostatní Ooutsideři: loni všem vypálil rybník, bude obhájce trofeje Jihoafričan Louis Oosthuizen opět na špici, nebo to bude některý jiný z balíku nenápadných hráčů?

Odměna: Nejstarší z majorů se stává i nejlukrativnějším. Letos si hráči rozdělí celkem 5 milionů liber (přes 137 mil. Kč), šampion z této sumy obdrží 900 tisíc (24,7 mil. Kč), což je o 5 % více než vloni. British Open se tak řadí mezi nejvýnosnější turnaje.

Živé přenosy: letošní ročník vysílá živě stanice Nova Sport - uvodní kolo si můžete naladit ve čtvrtek již v 10 hodin dopoledne.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...