Spa Hotel Ulrika

Guan TianlangVe čtvrtek 11. dubna odstartuje v americké Augustě první letošní major, který si připíše i jedno prvenství – a to nejmladšího účastníka v jeho historii – kterým se ve 14 letech a 5 měsících stane Číňan Tianlang Guan (vítěz Asia-Pacific Amateur Championship 2012).

Rekord dosud držel Ital Matteo Manasero (vítěz British Amateur Championship v roce 2009), který se zúčastnil Masters v roce 2010 jako šestnáctiletý.

Asie neúnavně dodává golfové talenty překonávající všechno, co tady dodnes bylo. Mezi ženami je to zřejmější, ale kdo myslíte, že se ve čtrnácti bude pohybovat po posvátné půdě Augusty National? Čtrnáctiletý Číňan Guan Tianlang, žák osmé třídy! Po průlomu, který znamenalo přijetí dvou žen – hráček mezi členy klubu, si tady budou muset zvyknout i na dítka!

Guan nespadl z nebe. V roce 2005 byl šestý v kategorii do 6 let na juniorském mistrovství světa v San Diegu. Od té doby často trénoval v USA – jeho tatínek je zjevně velice cílevědomý. Před dvěma roky vyhrál na tomtéž turnaji třídu do 11 let o jedenáct ran a byl o osm ran lepší než Tiger Woods v jeho věku!

Do světa dospělých razantně vstoupil loni na jaře, ve třinácti na turnaji Volvo China Open, zařazeném do European Tour. Tak mladý hráč (přesně 13 let a 173 dní) na EPGA Tour ještě nikdy nehrál. Sice neprošel do víkendových kol, ale rekord tu byl. V ty dny už byl na 54. místě světového amatérského žebříčku.
V listopadu se pak postavil na start čtvrtého ročníku turnaje Asia-Pacific Amateur, který iniciovala a podporuje Augusta National spolu s Royal & Ancient. Začal úžasně, po prvních dvou kolech za 66 a 64 už vedl o pět ran. Jeho vedení se otřáslo při bogey na 16. jamce posledního kola, ale nakonec se smál on. Vítězství mu vyneslo start na letošním Masters. A hned napsal na Twitter, že by to Masters chtěl vyhrát!

Senzace, čtrnáctiletý mladík na Masters! Zatím držel tento primát Matteo Manassero, jemuž bylo v době startu šestnáct. Není pravděpodobné, že by Guan v Augustě rovnou triumfoval, ale není bez zajímavosti podívat se na podhoubí, z nějž se urodil jeho výkon.
Každé léto můžete na drajvinku Angeles National Golf Club pozorovat stejný výjev. Otec a syn, už stejně velcí, syn odehrává jeden míček za druhým, otec mu trpělivě a překvapivě zasvěceně radí. Hodinu za hodinou, den za dnem.
Když se podíváte pozorněji, všimnete si, že rány jsou jedna jako druhá, pořádné bomby s dlouhým doletem, se švihem tak dobře vyladěným, jak to prý uměl jen Ben Hogan. Od jeho dob dokáže tak přesně opakovat údery snad jen stroj zvaný Iron Byron, používaný na testování holí. Takže mladý Číňan je na dobré cestě, jeho výsledky jsou podepřeny tvrdým tréninkem.

Tatínek je v Číně lékařem, ale když se ho zeptáte, jestli se hodlá nadále věnovat doktořině nebo raději naplno synovi, odpovědi se opatrně vyhne. Guan nezanedbává angličtinu, mluví perfektně, a je nesmírně zdvořilý a pozorný. Když to všechno sečtete, nemůžete než mu přát tu nejsvětlejší golfovou budoucnost. Uvidíme, jaké pozornosti se mu dostane v rodné Číně, kde je golf považován za záležitost elit, nic tomu nepomohl ani rychlý nárůst počtu hřišť.

Tianlang už si zahrál i se samotným Tigerem, i když jen malinko: šli spolu jednu jamku na Pro-Am na turnaji HSBC v Šanghaji. Byl to 193metrový třípar, Tiger ho zahrál čtyřkou osm stop k tyči, Guan vzal trojku dřevo a jeho míček byl jen o dvě stopy od jamky dál.
Na hráčském banketu, který se v Augustě každoročně koná v předvečer turnaje, určuje menu vítěz předchozího ročníku. Američtí novináři už žertují o tom, jestli se na players party v roce 2014 nebude podávat dětské Happy Meal z „mekáče"!

Převzato z časopisu GOLF 2/2013
Text: Ivo Doušek, foto: Globe Media/Reuters


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...