Spa Hotel Ulrika

TPC_SawgrasJiž zítra začíná The Players Championships (10.–13. května), neoficiální pátý major, turnaj jako stvořený pro televizi! The Players je jedním z nejlukrativnějších podniků sezony PGA (vítěz bere 1,71 milionu dolarů). V poli 144 hráčů chybí jen několik málo z těch, co by mohli promluvit do pořadí na špici. Nemocného Dustina Johnsona a Antohnyho Kima doplnil v pondělí na marodce dvojnásobný vítěz Players Fred Couples, Bubba Watson dal přednost potěšení v rodinném kruhu s nově adoptovaným dítkem – a to je z významných absencí všechno.

Přes všechny neúspěchy posledních týdnů je největší pozornost pořád upřena na Tigera Woodse, optimismus jeho fanouškovského klanu je bezmezný. Televize jásají – když Tiger jasně a monotónně vyhrával turnaj za turnajem, nesledovalo tolik diváků „jak nám dnes Tygr zahraje“, jako když bojuje o svůj comeback. Jasně, McIllroy je v současnosti zjevně lepší, další borci taky, ale i jejich výsledky jsou jako na houpačce. Ovšem u nikoho výkyvy nebudí tolik pozornosti jako u Tigera.

Ten minulý týden neprošel cutem. Kdyby se mu to nepodařilo ani tady, šlo by to v jeho profi historii o první negativní double – milník skoro stejně významný jako vítězství: nicméně vítězství by bylo jistě vítanější.

Stadium Course na TPC Sawgrass vyprojektoval Pete Dye coby sen hráčů a zároveň jejich noční můru. Signature hole hřiště dlouhého 7 215 yardů je pověstný Island Green, třípar s ostrovním greenem, sedmnáctá jamka. Na tu se televize připravila víc než na jiné – na tyči těsně nad vodou jeden kameraman, ve vodě u greenu další, z dálky obsluhovaná kamera… a mnoho dalších bude zabírat trefy i strázně hráčů ze všech stran.

Favoriti – McIllroy, Mickelson, Westwood, Donald a ten, komu to přeje nejvíc fandů – Tiger Woods. Ale je aspoň dvacet dalších, kteří jim budou chtít vypálit rybník, a s trochou štěstí na to mají. Loňský titul obhajuje K. J. Choi, který osvědčil nejpevnější nervy v těsné bitvě posledního dne, kdy se pořadí v první pětici mnohokrát vyměnilo.

Podívejme se na šest nejtěžších jamek hřiště – ty asi uvidíme nejčastěji
Šestou nejtěžší je právě sedmnáctka, ostrovní jamka. Vypadá to divně – je to jen kousek (125 metrů), green velký… ale – je tady pár ale. Green je dvoupatrový, vzadu vyšší, a když je jamka navrtaná nahoře, rázem se dopadová plocha hodně zmenší, pokud hráč nechce být patnáct metrů od vlajky, což nechce nikdo. A ta voda – spolu s mračnem diváků vytváří velký tlak na psychiku: tady už si výsledek pokazilo mnoho skvělých borců a všichni to vědí.

Pátá nejtěžší je čtyřparová patnáctka, pravý dogleg kolem stromů, délka přes 400 metrů, před greenem a vpravo od něj voda. Diváci ji moc nesledují, poslední tři jamky jsou populárnější, ale tady se rozhoduje, v jakém rozpoložení do těch tří posledních hráč nastoupí.

Další na žebříčku je čtyřpar pětka: délka 430, druhý nejdelší čtyřpar hřiště, test od začátku do konce. Odpal přes vodu, pozor na obří bankr na pravé straně, druhá rána je ještě hodně dlouhá, cestou zase voda, kolem úzkého greenu pískové i travnaté pasti. Kdo odtud jde s parem, může si pískat.

Bronzová příčka: tříparová jamka číslo osm. O padesát metrů delší než ostatní třípary hřiště – 215 metrů! Ale to není jediný problém: 11 bankrů kolem greenu, ten je navíc skloněný, takže patování je loterie o kus větší než na plochých greenech.

Druhá nejtěžší jamka je čtrnáctka: nejdelší čtyřpar – 440 metrů! Ale zase nejen délka. Na nepřesné drajvy čeká waste area nalevo a nepříjemné pahorky vpravo. Green je jeden z největších, ale to hráče zas tolik nepotěší – vlajka může být v mnoha obtížných pozicích. Kdo chce vidět berdíky, sem se nedívejte, tady nerostou.

Nejtěžší jamku vyladil Pete Dye tak, jak se má – je to jamka poslední! Obří jezero děsí míčky i jejich pány po celé levé straně tohoto 420 metrů dlouhého čtyřparu, přehnaně agresivní odpaly sbírá jako nic. A kdo se vody bojí a namíří o fous víc doprava než má, potýká se na druhé ráně se stromy. Tady často došlo k rozhodujícímu zvratu ve vedení – a další jamka k opravě chyby už k dispozici není!

Tak připravte křeslo, doutníček, víno - pěkné pokoukání!

Text: Ivo Doušek

A pokud by vám informace nestačily, více o The Players Championship najdete ZDE


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...