Matsuyama ReutMěl být velkou hvězdou. Budoucností golfu, lidé ho dokonce srovnávali s Tigerem Woodsem. Ryo Ishikawa zářil už v mladém věku a rychlými kroky se rval na golfové nebe. Mezitím na sobě ale dřel před mediálním tlakem schovaný, ale o to úspěšnější Hideki Matsuyama. Zdaleka nebyl na očích tolik jako jeho starší kolega. Jenže zatímco Ishikawa mírně sešel z očí, Matsuyama se neustále zlepšuje. Nyní je on tím mužem, do něhož japonští fanoušci vkládají veškeré naděje.

Matsuyama versus Ishikawa
V kalendáři je dělí pět měsíců, o které je Ishikawa starší než Matsuyama. Golfově jsou si ale vzdálení pět let. A cestami, jimiž nastartovali své kariéry, snad ještě víc. Starší z dvojice vyhrál už v 15 letech Munsingwear Open KSB Cup. Vyjukaný amatér se tehdy stal cílem fotografů a sportovních novinářů, byl srovnáván s mládežnickými úspěchy Tigera Woodse a ocitl se v situaci, na kterou se zkrátka v tak útlém věku nedá připravit.
Rázem, v šestnácti, přešel mezi profesionály. Během prvních tří let vyhrál dalších osm turnajů na Japan Golf Tour, v 17 letech hrál na Masters, o rok později startoval na Prezidentském poháru. Na domácím turnaji The Crowns zahrál v posledním kole neuvěřitelných 58 ran. Všude ho bylo plno. Tlak byl obrovský. Čekalo se, že bude bořit další hranice, vítězit.
Během následujících čtyř let přidal ale pouhé dva tituly, jeho kariéra se zasekla, přišla zranění. Ačkoliv se už nějakou dobu pohybuje na PGA Tour, dosud na ni neurval žádné vítězství. Naopak už stihl přijít i o kartu. A během toho všeho se dral pomalými krůčky vzhůru o pět měsíců mladší Matsuyama.

Vzal to přes školu
V době, kdy se Ishikawa vydával na profesionální dráhu, šel Hideki na studia. „Když jsem byl na střední škole a sledoval jsem Ryovy úspěchy, chtěl jsem rychle přejít k profesionálům," přiznal zpětně. Pokušení ale odolal a neudělal žádné ukvapené rozhodnutí.
„Když mi bylo šestnáct nebo sedmnáct let, neměl jsem ve svou hru takovou důvěru, jakou jsem potřeboval. Jak se pak ukázalo, ještě nebyl ten pravý čas," vysvětluje, proč se vydal na vysokou školu. „Poté, co jsem se rozhodl jít na školu a hrát vysokoškolský golf, nikdy jsem se nedíval zpět a neměl jsem žádné výčitky, že jsem se nestal profíkem. Vysokoškolskou kariéru jsem si opravdu užil."

Kamarádi, nebo soupeři?
Ani Ishikawa však svého rozhodnutí nelituje. „Bylo to o načasování. Byl jsem rychlejší než on. Ale teď jsme na stejném místě," uznává starší z obou golfistů, který se v roce 2015 vrátil na vítěznou vlnu a triumfoval na dalších dvou turnajích japonské série. Ale Ishikawa nemá tak úplně pravdu. Jeho krajan je už dál, ve světovém žebříčku i v zámoří. Na svém kontě má jeden vítězný turnaj z kalendáře PGA Tour.
Žádnou nevraživost mezi nimi ale nečekejte. Vzájemně si pomáhají a Ishikawa byl při přechodu Matsuyamy na Tour velmi užitečný. „Ještě jsem si tady nestihl udělat moc přátel. Ale naštěstí je tady se mnou Ryo, tak se s ním snad více spřátelím," doufal Matsuyama po přesunu za Atlantik. Později už ale volil vážnější slova. „Myslím, že jsme soupeři. Mezi námi panuje rivalita," nechal se slyšet dva roky zpátky a dodal, „jsme ovšem i přátelé, vládne mezi námi vzájemný respekt."

Nejlepší amatér světa
Matsuyama se na okolí moc neusmívá, hlavu často nosí dole. Ale ví, co chce, a za tím si tvrdě jde. Vyvrcholením úspěšné amatérské kariéry bylo vystoupání na pozici nejlepšího amatéra světa. Stalo se tak v srpnu 2012. Ještě předtím získal zlatou medaili na Světových univerzitních hrách, kde zároveň dovedl Japonce k týmovému triumfu.
Ve dvou letech po sobě ovládl asijské amatérské mistrovství a dvakrát zvítězil na Japan Collegiate Championship. V roce 2011 se stal prvním amatérem ze země vycházejícího slunce, který si zahrál na Masters, a jako bonus získal Silver Cup pro amatérského hráče s nejnižším skóre. V Augustě prošel cutem jako jediný amatér.
O týden později skončil třetí na japonském šampionátu z kalendáře Japan Golf Tour. A chvíli nato se dočkal premiérového titulu na Mitsui Sumitomo VISA Taiheiyo Masters. Přesto pokračoval ve studiích na univerzitě Tohoku Fukushi a stále odolával „útěku" k profesionálům. Žádný unáhlený posun vzhůru...

Úžasný rok 2013
Rok 2013 byl pro rodáka z Matsuyamy (ano, název rodiště se shoduje s jeho příjmením) doslova pohádkový. V dubnu konečně učinil důležitý krok a stal se profesionálem, čímž nastartoval novou, snad ještě úspěšnější éru kariéry. Na Japan Golf Tour přidal další titul, vyhrál i Tsuruya Open, o pět týdnů později zvítězil na Diamond Cup Golf a do konce roku přidal další dva japonské tituly.
Zářil ovšem i na majorech. Na US Open dělil desáté místo, na Open skončil dělený šestý a na PGA Championship bral dělený devatenáctý flek. Poskočil do elitní padesátky světového žebříčku a jako první nováček v historii stanul v čele finančního žebříčku Japan Tour.
Předloni (2014) se vrátil na Masters a splnil si tak jeden z cílů, kterým bylo hrát v Augustě coby profesionál. „Že se mi to povedlo dříve, než jsem si představoval? Možná. Ale vždycky jsem v to doufal, jsem přešťastný," radoval se. V dalším ročníku o sobě dal v Augustě vědět znovu. Skončil na pátém místě, pouze Rory McIlroy, Justin Rose, Phil Mickelson a vítězný Jordan Spieth byli lepší než on. „Teď je mým cílem vyhrát major," vyhlásil odvážně.

Premiérový titulu u Nicklause
Matsuyama se pro rok 2014 kvalifikoval na PGA Tour. Do té doby odehrál v zámořské sérii sedm turnajů a šestkrát během nich skončil v elitní pětadvacítce pořadí. Netrvalo dlouho a mladý Japonec udělal další skok v kariéře. Na začátku června se dočkal premiérového triumfu, když ovládl prestižní Memorial Tournament.
Na něm v minulosti triumfovala taková esa jako Ernie Els, Tiger Woods či Jack Nicklaus, na jehož hřišti Muirfield Village se akce pravidelně pořádá. Závěr turnaje se proměnil v pořádné drama, ve kterém selhali top favorité. „Tím hlavním, co cítím, je frustrace," konstatoval Adam Scott. „Je to špatné," dodal zklamný Bubba Watson, který vstupoval do finálového kola s jednou ranou k dobru před druhým Matsuyamou.

Ani Japonec ale neměl cestu k vítězství snadnou. Na 16. jamce poslal míček do vody a zapsal double bogey. Na osmnáctce ale zahrál, stejně jako ve všech předešlých kolech, birdie a vynutil si play-off, v němž narazil na Kevina Na. Ten zahrál první ránu do vody a Matsuyamovi tentokrát stačil na 18. jamce i par.
„Vyhrát první titul na PGA Tour, to je samo o sobě víc než dost. Ale vyhrát právě na hřišti Jacka Nicklause, to je splnění velkého snu," radoval se ve finiši za pomoci překladatele. Do historie se zapsal coby teprve čtvrtý Japonec, který triumfoval na PGA Tour. Posledním, kdo to dokázal před ním, byl v roce 2008 Ryuji Imada. „Určitě mi to dodá velkou dávku sebevědomí pro moji další kariéru," věřil japonský talent, který poskočil na 13. místo světového žebříčku.

Poslední bariéra
Matsuyama pak vyhrál další, celkově již šestý, turnaj na japonské tour. V loňském roce se blýskl pátým místem na Masters. A úvod letošního roku zahájil zase v horních patrech žebříčku. Přesto stále nemá takový zvuk a jméno jako třeba Rory McIlroy či Jordan Spieth, třebaže se s nimi již dokáže měřit.
Mezi Hidekim a veřejností totiž stále existuje jistá bariéra. Především ta jazyková. „Nemluví anglicky," řekl Reiko Takekawa, který píše o PGA Tour pro Kyodo News. „Jenže on moc nemluví ani japonsky," dodal. A zřejmě právě v tom to vězí. Mladý Japonec působí plaše, uzavřeně, nepřístupně.

Pár informací o něm ale vyštrachal Jason Sobel z ESPN. Tak třeba: Matsuyama má rád jídlo a luxusní restaurace. Libuje si ve steacích. Taky ho baví baseball, který je jeho oblíbenou tréninkovou metodou, při níž se uvolňuje a posiluje svaly. Ale ze všeho nejvíc miluje golf. „Chce být nejlepší. Golf je pro něj vášeň. Když má volno, hraje golf," říká jeho manažer Bob Turner.
Pro příklad uvedl historku z US Open 2013, na kterém Hideki zahrál nejlepší finálové kolo z celého startovního pole (67 ran) a podělil se o desáté místo. Byl to náročný turnaj, provázelo ho špatné počasí, kvůli kterému program nabral zpoždění, a na konci toho měli všichni plné zuby.
Když Matsuyama mířil ze šatny do auta, všiml si prázdného tréninkového hřiště. „Podíval se a řekl, že si jde odpálit nějaké míčky," vzpomíná Turner. Hrál asi dvě hodiny, až do tmy. „Zeptal jsem se ho, jestli není unavený. A on řekl: Jasně, že jsem. Ale podívej se na to krásné hřiště. Musím toho využít."

Píli, morálku, pracovitost a vášeň do hry má po otci Mikiovi, který mu poskytl užitečné golfové rady. Když mluví před kamerami, využívá ještě služeb Turnera. Ale sleduje ESPN a Golf Channel, ze kterých studuje angličtinu. Ve svém oblíbeném Starbucksu už si sám objedná. Až zcela prolomí poslední bariéry, může se stát golfovou superstar!

Převzato z časopisu GOLF 4/2016
Text: Petr Sobol, foto: Globe Media/Reuters

STRUČNÁ VIZITKA
HIDEKI MATSUYAMA
Datum narození: 25. února 1992
Místo narození: Matsuyama, Japonsko
Bydliště: Matsuyama, Japonsko
Pro od roku: 2013
Na PGA od roku: 2014
Umístění na světovém žebříčku (k 20. 2. 2016): 12.
Umístění ve FedEx Cupu (k. 20. 2. 2016): 10.
Profesionální vítězství: 8 (PGA – 2, Japan Golf Tour – 6)
Týmové soutěže: Presidents Cup (2013, 2015)


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...