Spa Hotel Ulrika

Woods_PalmerKdyž v roce 1934 vyhrál Američan Horton Smith golfové Masters, nemohl tušit, co všechno přijde v následujících letech. Augusta, kde se turnaj každoročně koná, se stala vyhledávaným golfovým místem a ze soutěže se stala jedna ze čtyřčlenné skládanky golfových majorů, které jsou bedlivě sledovány okem sportovních příznivců napříč celým světem. Ponořme se do světa čísel, rekordů a dalších zajímavostí.

Ještě jednou se podívejme na jméno Horton Smith. Rodák ze Springfieldu se zapsal do statistik Masters totiž několikrát. Stal se prvním vítězem. Nečekal však dlouho a statistiky přepisoval znovu. V roce 1936, ve třetím ročníku turnaje, přidal druhé vítězství. A stal se tak prvním vícenásobným držitelem trofeje z Masters. To už ale jiný Američan Gene Sarazen držel rekord ve skóre – turnaj zahrál na 282 ran. A jak roky přibývaly, měnily se i rekordy, přepisovaly se statistiky, hráči překračovali své možnosti a měnili dějiny Masters.

Legendární představení Jacka Nicklause
Když se řekne Masters, většině se zřejmě vybaví jméno Jacka Nicklause, hráče, který to v Augustě opravdu uměl. Turnaj poprvé vyhrál v roce 1963, naposledy o třiadvacet let později. Mezitím stihl získat ještě čtyři tituly, celkem tedy vyhrál šestkrát. Ve své hrsti však drží i další rekordy. Při posledním triumfu mu bylo 46 let a 82 dní, nikdo starší nikdy turnaj nevyhrál. Cutem prošel sedmatřicetkrát, v top ten se umístil ve dvaadvaceti případech, v top 5 patnáctkrát – v těchto statistikách nemá konkurenci.

Ani on však na turnaji nestartoval tolikrát jako Gary Player. Zdá se to až nemožné, ale jihoafrická legenda startovala na Masters dvaapadesátkrát. Mezi léty 1959 až 1982, v roce 1973 kvůli nemoci nehrál, prošel třiadvacetkrát v řadě cutem a stanovil tak hranici, kterou nejspíš jen tak někdo nepřekoná. Blízko k tomu měl Fred Couples, ten ale toto číslo dokázal „jen“ vyrovnat. Úchvatná je také bilance Arnolda Palmera, který zde startoval padesátkrát v řadě (1955–2004).

Woods nejmladší, Woods nejlepší?
Z těchto startů vytěžil Palmer čtyři trofeje. Poprvé se radoval v roce 1958, další triumfy přidával v dvouletých intervalech. Čtyřikrát se v Augustě radoval také Tiger Woods. Na Masters sice naposledy zvítězil v roce 2005, stále však touží překonat nejen Nicklausův rekord z turnaje, ale i jeho rekord v počtu získaných majorů.

„Trvalo mi 16 let, než jsem dosáhl aktuálního počtu triumfů, takže to ještě chvíli potrvá. Ale Jack svých 18 vítězství také nezískal přes noc. Musím se zkrátka snažit,“ tvrdí odhodlaně. Loni na Masters předvedl skvělé poslední kolo, žel na výhru to nestačilo. Woods se však může pyšnit přívlastkem „nejmladší vítěz“. Při jeho triumfu z roku 1997 mu bylo přesně 21 let a 104 dní.
Když už zmiňujeme mládí, je důležité poukázat také na italskou star Mattea Manassera, který v šestnácti letech dokázal projít cutem, čímž stanovil další rekord.

Dominantní Američané
Nicklaus, Palmer a Woods, to jsou jen tři vítězové z celkových čtyřiatřiceti amerických hráčů, kteří soutěž ovládli. USA má ve své sbírce celkem šestapadesát vítězství. Následuje velká propast, než se díky pěti triumfům hlásí JAR. Na druhou příčku v pořadí zemí posunul Jihoafrickou republiku loňským triumfem Charl Schwartzel. Třetí místo na pomyslné bedně drží Španělé se čtyřmi výhrami. Třikrát slavili v Anglii, dvakrát v Německu. Vítězství z Masters si vychutnali i ve Skotsku, Walesu, Fidži, Kanadě a Argentině.

Čísla nízká i vysoká
Hřiště v Augustě není pro hráče žádnou procházkou růžovým sadem. Přesto hned v prvním ročníku zaznamenal na šestnáctce amatér Ross Somerville hole-in-one. Poslední eso tu zahrál Ryan Moore, který v roce 2010 první ranou uspěl rovněž na šestnáctce. Čtyři hráči v historii dokázali eso zahrát na dvanáctce, tři na šestce a Jeff Sluman, jako jediný, na čtyřce.

Rekord hřiště stanovil Tiger Woods, který při svém premiérovém vítězství obešel Augustu na 270 ran, čímž se dostal na osmnáct pod par. A k tomu svým soupeřům nadělil rozdíl rekordních dvanácti ran. Naproti tomu Samu Sneadovi, Jacku Burkeovi juniorovi a Zachu Johnsonovi k vítězství stačilo i 283 ran, tedy jeden úder nad par. Rekord kola drží dva hráči. Australský Žralok Greg Norman i Nick Price zahráli 63 ran, což je zároveň rekordní výsledek všech majorů.

Někdy stačí málo
Nicklaus vyhrál Masters šestkrát, někdo jednou, někdo jej nevyhraje nikdy. Už jen zahrát si tady je pro hráče velký svátek. Někomu se v Augustě rozklepou kolena, někdo si žádné nervy nepřipouští.

Psal se rok 1979. Na Masters poprvé v životě zavítal Fuzzy Zoeller. Na nic nečekal a turnaj vyhrál. Woodsovi k první trofeji stačily tři starty. Nicklaus se dočkal na pátý pokus, stejně jako třeba Player. Rekordmanem mezi vítězi – čekateli je Mark O'Meara, který ve výhru z roku 1998 přetavil svůj patnáctý start. V době triumfu mu bylo 41 let a tři měsíce. Žádný jiný hráč během svého prvního vítězství už starší nebyl.

Čísla, na která je lépe zapomenout
Historie si pamatuje jména vítězů i těch, kteří něco dokázali, kteří lámali rekordy a přepisovali statistiky. Pamatuje si ale také ty, kterým jejich počínání tak úplně podle předpokladů nevyšlo.

Zatímco někteří hráči dokázali zahrát eso, jiní se neskutečně trápili. Takový Tsuneyuki „Tommy“ Nakajima potřeboval v roce 1978 na třinácté jamce třináct ran. O dva roky později se na dvanáctce stejně trápil Tom Weiskopf. Na osmou jamku asi nevzpomínal v dobrém Frank Walsh, který zde v roce 1935 potřeboval dvanáct pokusů. Dvouciferná čísla se zapisovala i na dvojce, patnáctce či šestnáctce.

Perličky z Masters
Husarské kousky se povedly čtveřici golfistů – Lew Worsham, Kenny Knox, George Archer a Walter Hagen zahráli všechna čtyři kola se stejným výsledkem. Zatímco Worsham hrál čtyřikrát na 74 ran a Hagen na 76, prostřední dvojice zvládla hřiště v Augustě čtyřikrát na 75 ran. Ve třiadvaceti případech končilo Masters nejtěsnějším možným rozdílem jednoho úderu, čtrnáctkrát se šlo do play-off.

Zajímavá jsou i čísla legendárního Freda Couplese, který na Masters odehrál přesně 100 kol. A jeho průměrné skóre má hodnotu 71,94. Na nižší číslo se nikdo nedostal. O čtyři setiny vyššího skóre dosáhl Nicklaus, který na Masters odehrál nejvíce kol – 163.

Důležitou roli hrají také finance. Nicklaus za své první vítězství inkasoval 20 tisíc dolarů. Když se radoval popáté, bral o pět tisíc více, při svém posledním triumfu získal už 40 tisíc. Odměna stále rostla, až se dostala ke svému loňskému maximu. Schwartzel si překvapivým triumfem připsal na účet 1,44 milionu.

Jen pro srovnání, v prvních devíti letech vítězové svou kapsu obohatili o 1 500 dolarů. Letos bude ve hře celkem osm milionů dolarů. Kdo z hráčů si ukrojí největší část? A jaké statistiky se budou letos přepisovat? Odpovědi se dozvíme již brzy.

Oficiální stránky turnaje zde

Text: Petr Sobol, foto: archiv


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...