Spa Hotel Ulrika

Mickelson_PhilČtyřdílný podzimní seriál vyřazovacích finálových klání – FedEx Play-off – je v polovici. Minulý víkend se nehrálo, a tak zbyla chvilka na zhodnocení toho, čeho jsme zatím byli svědky.
Tento rok byl v PGA rokem překvapujících výsledků, a hlavně překvapivých vítězů. Play-off nejsou žádnou výjimkou, spíš potvrzují celoroční kurs. V top ten jsou hráči, kterých byste se tam nenadáli, a ti, co by měli mít finále jisté, se do něj buď už určitě nepodívají, nebo se drží tenkého stébla naděje.

Trvalky
FedEx Cup se letos hraje popáté. Pětice hráčů – jen pět! – hrála zatím každý rok ve finálovém turnaji, kam postupuje třicet nejlepších. Všech pět je zatím ve hře i letos, koncem týdne je můžeme sledovat v akci na turnaji BMW v Coq Hill. Tři z nich – osmý Steve Stricker, desátý Phil Mickelson (na snímku, autor: Trend) a osmnáctý Hunter Mahan – mají skoro jistou letenku do Atlanty, kde to za dva týdny všechno vyvrcholí. Jim Furyk, loňský vítěz, je na 35. místě, nejvíc se zapotí Ernie Els, ten je osmašedesátý.

Pokud ti dva posledně jmenovaní postoupí do závěrečného kola, každý z nich se zapíše do historie. Furyk jako první vítěz FedEx Cupu, který se po roce vrátil do East Lake, kde rok předtím vyhrál deset milionů. Els by se stal teprve třetím hráčem, který se do play-off kvalifikoval z pozice mezi 101 – 125, tady z poslední pětadvacítky těch, co se do finále sezony dostali, a postoupil až do závěrečného kola.

Kdo se nedostal do předposledního kola
1. Největší šok je neúčast Tigera Woodse. I když už to bylo jasné dost dlouho, přesto v lednu nikdo nečekal, že by tady mohl chybět. A televizní společností úpí…
2. Graeme McDowell, hrdina loňského druhého pololetí – od US Open přes Ryder Cup se mu mimořádně dařilo, pak si dal pauzu a už se nechytil. Byl prvním Evropanem, co vyhrál US Open od doby Tony Jacklina, tak mu to mohlo vydržet o chvilku déle, že ano?
3. Anthony Kim, ten se ztratil po několika zářivých letech – mezníkem jeho ústupu ze slávy bylo zranění palce.
4. Ian Poulter, vítěz Accenture Match Play, klesal od té doby dolů, pak se ještě jednou vrátil – vyhrál jeden z turnajů, takže se nemusí bát o svou kartu na Tour, ale stejně je to s podivem, že do dvou závěrečných kol neprošel.
5. Padraig Harrington. Ten po výhře na British Open a PGA turnaji hledal cestu, jak být ještě lepší, a začal experimentovat se švihem. Změna švihu po úspěchu je někdy k dobrému, ale taky to zruinovalo víc golfistů než co jiného.
6. Stewart Cink. To je podobný případ. Zase pokles po výrazném úspěchu, jako by to ty hráče zlomilo.
7. Retief Goosen. Ten má dlouhodobé potíže s patováním, nepomohly ani experimenty s dlouhým patrem.
8 & 9: Stewart Appleby, Robert Allenby. Další překvapení. Tým dvou „A” tam měl být zcela jistě: stejně jistě, jako – ehm – Tiger Woods.
10. Paul Casey. Toho vyřadilo zranění chodidla. Doktoři ne a ne mu pomoci, rentgenovali ho, testovali krev a kdovíco. Nemohl se opřít o pravou nohu, to podstatně ovlivnilo jeho výkonnost.

Kdo je v nebezpečí
1. Ernie Els & Geoff Ogilvy – jsou na 68. a 69. místě a oba potřebují velice dobrý výsledek na turnaji BMW, jinak budou v Atlantě na Tour Championshipu chybět. Oba mají víc než 500 bodů ztráty na Kyle Stanleyho, který drží 30. pozici. Spočítat všechny kombinace, jak kdo musí hrát, aby se tato dvojice dostala mezi třicet, by byl úkol na mnoho týdnů. Ale zjednodušeně – oni musí být co nejvýš, top ten, ještě lépe v nejlepších pěti. A ti, co jsou dole, by měli dole zůstat i v tom třetím turnaji. S takovou rolí se ale jejich soupeři asi nebudou chtít smířit…
2 Camilo Villegas musí skočit ze 47. místa do té potřebné třicítky. Zná to tady, turnaj BMW v roce 2008 vyhrál, takže je to v jeho silách.
3. Sergio García si vzal v průběhu sezony „time“ a pak to doháněl. Neuprchl do Evropy, aby zde předváděl, že je ještě pořád světový hráč, bojoval o svou pověst na PGA. Všechna čest. Teď je na 54. místě.

Kdo překvapil
Na druhé straně stojí několik hráčů, kteří překvapili svými výkony během sezony a vedou si dobře i v play-off. Těch si dobře všímejte, kdoví, co z nich může zanedlouho vyrůst: jsou to Chez Reavie, Webb Simpson, Keegan Bradley, Jason Dufner a Kyle Stanley.

Průběžné pořadí play-off po dvou oderhaných turnajích

Text: Ivo Doušek


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...