Spa Hotel Ulrika

Korda JessicaPsal se rok 2008 a v americkém Interlachen Country Club právě vrcholilo ženské US Open. Celý golfový svět v tu chvíli zaskočilo jméno Jessica Korda, která coby patnáctiletá amatérka vybojovala devatenáctou příčku. A radovaly se i české barvy, která Korda do patnácti let hájila.

Bývalý slavný český tenista a daviscupový reprezentant Petr Korda prožil jeden z vrcholů kariéry na Australian Open, jednom z tenisových grandslamů, který vyhrál v roce 1998. Když se přesuneme o čtrnáct let dopředu, najdeme u Australian Open opět stejné jméno vítěze. Tenis je ale třeba vyměnit za golf, právě v Melbourne totiž získala své první profesionální vítězství golfistka Jessica Korda, která v rozstřelu porazila všech pět soupeřek a závěrečným birdie získala 3,5 milionů korun.
„Tati, vyhrála jsem Australian Open, stejně jako ty," volala svému otci šťastně po turnaji. „Před rozstřelem jsem si úplně vyčistila hlavu a najednou jsem si věřila, že to dokážu. Když jsem zahrála to birdie, byl to skvělý pocit," přiznala poté, co šestnáctý turnaj mezi profesionálkami přetavila v první titul. „Nemohla jsem si pro své první vítězství přát lepší město. Pro naši rodinu je tohle mimořádné místo," dodala nadšeně.

Svůj talent světu ale ukázala už o čtyři roky dříve, devatenácté místo z US Open 2008 bylo velkým překvapením a mimořádným úspěchem pro český golf. V té době už za sebou měla titul mistryně republiky na rány, který získala ve třinácti letech na Karlštejně, či účast na World Amateur Team Championship 2006. O to hůře pak čeští příznivci snášeli, když se Korda rozhodla reprezentovat USA.
Z jejího pohledu se však jednalo o logické rozhodnutí. Petr Korda kdysi slíbil České golfové federaci, že Jessica bude hájit české barvy do patnácti let, což splnil. Pak rozhodly lepší podmínky ze strany USA.
Mladá golfistka pak uvedla ještě jeden důvod. „Téměř celý rok žiju v Americe, mám americké kamarády a cítím se tam prostě jako doma, vybrala jsem si americké občanství," vysvětlila. „Hlavně mě láká reprezentovat USA. Je to těžší a lidé to víc vnímají," dodala tehdy.

Petr Korda dal své dceři volnost také při volbě sportu, k tenisu ji tak nenutil. Přesto Jessica jako malá tenis zkoušela. Pak ale viděla v televizi golf a když jí bylo pět let, společně s matkou Reginou poprvé vyzkoušela sport, ve kterém o pár let později udělala díru do světa. Tenis šel definitivně stranou.
„Když je vám pět nebo šest a vybíráte si, jaký budete dělat sport, copak se vám chce běhat ze strany na stranu?" vzpomíná Jessica na své první golfové krůčky. Jako malá to rodačka z Bradentonu na Floridě neměla snadné. V jedné chvíli dokonce současně studovala základní školu v Praze i golfovou akademii v USA.
Šla si ale tvrdě za svým snem a svou pílí se mu pomalými krůčky dokázala přibližovat. Dlouho jí k tomu pomáhal i otec Petr, který se po boku Jessicy objevoval v roli caddieho. Společně byli jak u úspěchu z US Open, tak u zdárného absolvování kvalifikační školy, ve které před dvěma lety skončila na druhém místě, čímž si zajistila kartu na LPGA. „Chci být světovou jedničkou a hrát nejlépe, jak umím," prohlásila tehdy.

A krátce na to přišla další změna. Petra Kordu v roli caddieho nahradil uznávaný Terry McNamara, který byl u osmi z deseti major titulů věhlasné Anniky Sörenstam.
Když letos dosáhli na první vítězství, v Americe se rychle začaly šířit hlasy o možné budoucí hvězdě dámského golfu. Po návratu z Austrálie ji vítal snad celý Bradeton, který obdivoval nejen její vítězství, ale také dlouhé odpaly, kterými Jessica vyniká. „Stačí jíst hodně špenátu," vtipkuje 180 centimetrů vysoká hráčka.
Od letošního triumfu v Melbourne na další úspěch zatím čeká, určitě o ni ale ještě uslyšíme.

Text: Petr Sobol, foto: Globe Media/Action Images


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...