Spa Hotel Ulrika

Woods_OpenTiger Woods je, zdá se, věčné téma. Ať už hraje dobře nebo ne, ať se kaje nebo je arogantní, ať se hne, kam se hne. Speciální zacházení, speciální bezpečnostní eskorta, speciální vchody a východy. Je to bezpochyby sportovec, který měnil golf, jehož takřka nadlidské sportovní výkony budí respekt, ale také člověk vyvolávající rozporuplné reakce.

Poprvé jsem se zúčastnila Open Championship jako divák v roce 2007 v Carnoustie, kde jsem měla možnost sledovat Woodse na vlastní oči. Již tehdy mě fascinovalo jeho robotické chování, pro které má ale člověk do značné míry pochopení, neboť maximální soustředění na hru je cestou k úspěchu. Na druhou stranu je Open Championship podívanou především pro diváky, takže musím přiznat, že mně určitý kontakt hráč – obecenstvo opravdu chyběl.

V okamžiku, kdy jsem se Open začala účastnit jako novinářka, poznala jsem Tigerovu tvář mimo hřiště, a to zejména ve vztahu k novinářům. Vzhledem k tomu, že Woods „prodává“ nejen golf, ale i noviny, je pro každého sportovního dopisovatele nezbytné, aby k němu měl přístup. Nezavřít si k Tigerovi dveře přitom znamená chovat se v souladu s jeho pravidly, klást jen ty správné otázky, a hlavně udržovat vysoký stupeň diskrétnosti.

A pak v zimě roku 2009 pár ostře sledovaných a později široce publikovaných událostí změnilo chod věcí. Woods na pranýři znamenal symbolický pád jakési neproniknutelné opony a spustil vodopád nepříjemných otázek, o kterých se dříve nikomu ani nesnilo. Kající se někdejší světové jedničce nezbývalo, než nějakou dobu tyto otázky snášet a v rámci svého očištění na ně odpovídat.

Ale zdá se, že doba lovu pominula. Opět nastalo údobí hájení. Novinářka Lynne Truss pro středeční The Times napsala úvahu týkající se Woodse a poskytla zajímavý pohled na věc. Mimo jiné zde otevřeně vyslovila názor, že všemocná vůle Tigera Woodse tvořit realitu je zřejmě nekonečná, což je přesný popis situace, kterou jsme coby novináři mohli pozorovat z o něco bližší vzdálenosti než golfová veřejnost.

Lynne ve svém článku cituje příhodu, kterou Tiger na včerejší tiskovce popsal v souvislosti s dotazem jihoafrického novináře týkajícího se dnešních narozenin Nelsona Mandely. Woods vylíčil, jak spolu se svým otcem navštívili Mandelu v jeho domě, našli jej v koutě meditovat a zarazila je jakási jiná, zvláštní atmosféra v pokoji v jeho přítomnosti. A Lynne Truss dodáví, že i Tiger svou přítomností dramaticky mění atmosféru kolem sebe.

Novinářka popisuje Američanovy cesty na Open Championship 2010 a následně na Ryder Cup, kdy se z hvězdy stal najednou padlý idol, jehož se novináři na okamžik přestali obávat. Ale teď? O dva roky později jsme, zdá se, opět odkázáni na oficiální verzi Tigerova příběhu, jenž ovšem překvapivě neobsahuje žádné informace o skandálech z jeho osobního života. Tiger už sice není nedotknutelný, ale silou své osobnosti dokázal z událostí před dvěma lety udělat jedno velké tabu. Vyslal světu signál, že jde o jeho minulost, od které se nemíní bavit, a celý svět se přizpůsobil.

Je pravda, že při středeční tiskové konferenci jsme se opravdu nic nedozvěděli. Debata se točila striktně kolem golfu, fotoaparáty cvakaly jako o závod při každé známce úsměvu a nepříjemné otázky briskně smetl úsečnými, jednoslovnými odpověďmi, které troufalého novináře rychle odkázaly za pomyslnou bariéru. A tak jsme se dozvěděli, že Woods rozdávající celé tři minuty autogramy je naprosto běžná věc, kterou dělá každý týden, a dokonce se s námi podělil i o svůj výběr holí na sedmé jamce.

Lynne Truss svůj článek uzavírá slovy, že story, kterou nám dnes Tiger předkládá o ztrátě formy, nemá nic společného s eskapádami posledních pár let, ale je čistě přisouzena jeho zdravotním problémům a vlekoucím se zraněním.

Nyní šestatřicetiletý golfista bezpochyby disponuje neuvěřitelnou mocí a nebývalou silou osobnosti. O takovou transformaci reality jako on by se (zejména v tak krátké době) mohl pokusit jen málokdo. Dejme tomu další dva roky a lidé budou možná ochotni vnímat jeho profesionální lapsus tohoto období čistě jako věc zdravotních problémů.

Text: Helena Woodcock, exkluzivně pro Golfinfo.cz a časopis Golf z dějiště Open 2012
Foto: Globe Media/Action Images


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...