Spa Hotel Ulrika

Daly-JohnSto lidí, sto názorů. Také na golf a golfisty samotné pohlíží každý jinak. Někdo tento sport bere jako hru vyšších vrstev, někdo na něj hledí zcela normálně, je to přeci sport jako každý jiný. Nicméně golfisty obecně máme za slušňáky chovající se podle určitých pravidel a etikety. Je tomu tak ale doopravdy? Golf je přeci sport jako každý jiný!

V cyklistice řádí dopingové aféry, které dostihly i bývalou legendu Lance Armstronga. Fotbalisté pro hrubá slova, drsná gesta a zákeřné zákroky nechodí daleko. A pokud zrovna nezáří na hřišti, bouří v zákulisí. Takovým výstižným případem by mohl být italský reprezentant Mario Balotelli. Hokejisté nemají problém s okamžitým vyřízením účtů přímo na ledě, kde se tak často strhnou několikačlenné rvačky. Co dál? Boxeři v zákulisí předvádí neskutečné divadlo, takový Mike Tyson však v ringu ukousl soupeři ucho. Jiní sportovci pijí alkohol, někteří byli obviněni i z užívání drog. A jiní zase nejdou daleko pro tvrdý výraz, vulgarity jsou častým jevem. Stejně tak nečestné chování a podvody.
A co golfisté, jsou na tom jinak? Je na ně přeci pohlíženo jako na lidi, kteří jsou slušní, vystupují tak na hřišti i mimo něj. Tak úplně to ale pravda není. Také v golfu se najde pár jedinců, tzv. enfants terribles, „zlobivých dětí" neboli lidí konajících bez ohledů na společenské zvyklosti.

Woods-TigerPošramocená pověst Tigera Woodse
Když se ve světě někdo zmíní o golfu, každému, kdo tento sport zná, nebo možná ani nezná, automaticky v mysli naskočí jméno Tigera Woodse. A po událostech z roku 2009 to platí dvojnásob. Tiger však v té době rozhodně nepřekonal Nicklausův rekord v počtu získaných majorů, zato si zcela zničil svou pověst a image, již celou kariéru úspěšně budoval. Z hrající legendy se stal muž, jehož řada lidí odsoudila. A odsouzena byla i jeho další kariéra. Až koncem loňského roku se začal postupně zvedat.
Tu aféru už média probrala několikrát, přesto, co stálo za krachem jeho pověsti? Na Den díkuvzdání praskla jeho nevěra, následovaly výpovědi prostitutek, s nimiž Tiger trávil spoustu času, přišel rozvod s manželkou Elin a nepříjemné tahanice. Woods přišel o řadu sponzorů i o výsostné postavení na čele golfového žebříčku.
A svou pověst dosud nezachránil. Nepřidává mu příliš ani vystupování na tiskovkách, kde dává najevo, že ho časté otázky novinářů na soukromí a jeho hru nebaví. Moc sdílný nebývá. A na image mu nepřidalo ani to, když loni během Buick Open plival na hřišti, což zachytily kamery. V tomto směru však rozhodně nebyl první ani poslední.
Říká se však, že golf je hra gentlemanů respektujících etiketu. A Woods moc dobře ví, že ho celý svět sleduje. Na takovéto věci by si rozhodně měl dát pozor. Neničí totiž jen svůj obraz, ale obraz golfu jako takového. Na druhou stranu, ukazuje i jeho druhou tvář.

Daly-JohnBouřlivák John Daly – symbol „špatného" golfisty
Woods ale není jediný golfista, který se nechová tak úplně podle etikety. Pokud se v golfu začne mluvit o neslušném chování, každý ihned ukáže na známého bouřliváka Johna Dalyho. Šestačtyřicetiletý, 125 kilogramů vážící Američan na sebe umí upozornit.
Daly je na jedné straně mužem, který se angažuje v charitě, vydal své hudební album, v kariéře získal i 19 profesionálních vítězství včetně dvou výher na majorech. Zároveň je však mužem, jemuž se rozpadla již čtyři manželství, který během 15 let „prošustroval" až 60 milionů dolarů v hazardu, nebo tím, kdo „proslul" svými problémy s alkoholem. Ty mu už na hřišti i mimo něj způsobily spousty problémů. I když toho na greenech dokázal hodně, jeho image rámují především tyto mimogolfové události. Ostatně, název jedné jeho písně hovoří za mnohé: „All my exces wear Rolexes".

Noční život a smrtelný závod
Bouřlivým životem ale nežije jen Daly. I jiní se chtějí bavit. A známým vyznavačem nočního života je například Anthony Kim. O zajímavé pozdvižení se zase postaral Arjun Atwal. Ten se stal prvním indickým golfistou na PGA Tour, v roce 2010 dokonce i prvním vítězem, pozornost na sebe ale dokázal strhnout i jinak, a to mnohem dramatičtějším způsobem. V roce 2007 byl účastníkem autonehody. Jak však krátce nato vyšlo najevo, jednalo se o pouliční závody. Atwalovi se sice nic nestalo, druhý řidič John Noah Park bohužel zemřel. Vyšetřování celého případu trvalo skoro rok.

Zdržujeme. Zn.: pořádně!
A teď trošku z jiného soudku. Zatímco se Daly řítí životem, jiní se jim doslova plouží. Tedy alespoň na golfových hřištích. Pomalá hra některých hráčů, to je velký problém současného golfu a jedno z aktuálních témat, které se stále řeší. A je jasné, že to hodně lidí štve. Třeba Lucase Glovera, který na adresu jednoho z „loudilů" poznamenal: „Buďte poslední, kdo vychází z prostoru odpaliště. Jděte rychle, ale k míči přicházejte pomaleji. Zastavte se, abyste se napili, i když nemáte žízeň. Zajděte na toaletu, i když se vám zrovna nechce. Věnujte čas studiu birdie karty. Prohlédněte si pořádně green."
Z jeho slov je cítit ironie i vztek. Nejen na Briana Harmana a další „zdržovače". Hunter Mahan, Keegan Bradley, Ben Crane, to jsou známí golfisté, kteří nikam nepospíchají. A vrcholem je Kevin Na, talentovaný, ale nesmírně pomalý golfista. Golfové asociace s tímto problémem bojují, hrozí přidáním trestných ran. Možná by ale stačilo vzít si příklad z ranaře Dustina Johnsona. Tomu stačilo osmnáct vteřin na vytažení drajvru z bagu, natýčkování, zaměření, cvičný švih, postoj a odpálení míče. Ovšem příliš rychle neradí hrát ani on: „Zpomalit někdy neuškodí." Zpomalit ano, ovšem loudat se, to je rozdíl.

Faldo-NickJak se chovaly hvězdy v minulosti?
Nyní opět přehodíme výhybku, výčet níže uvedených golfistů se totiž do jisté míry vymyká tématu, nálepku „zlobivého chlapce" by Jacku Nicklausovi přišil jen málokdo z nás. Nicméně situace, v nichž se ocitli nebo byli jejich aktéry, golfové etiketě „vonět" nemusejí...
Jack Nicklaus, Greg Norman, Nick Faldo, Ben Hogan. To jsou velká jména golfové historie a také symboly tohoto sportu. Ale ani oni se vždy nechovali úplně spořádaně. Takový Nicklaus v tom byl nicméně nevinně. S přezdívkou „Fat Jack", tedy „Tlustý Jack", kterou pro něj vymysleli fanoušci Arnolda Palmera, se mu nehrálo asi nejlépe. Příjemná situace to ovšem nebyla ani pro Palmera.
Greg Norman platil v životě za spořádaného a šťastného muže. Úspěch však dokázal zacloumat už s mnoha lidmi před ním. A podle hlasů okolí se změnil i „Žralok". Toho si všiml například Jack Newton, když v roce 2008 pronesl: „Mám pocit, že skončí jako osamělý muž bez přátel." To bylo v době, kdy si Norman bral bývalou tenisovou hvězdu Chris Evert, se kterou se dal dohromady po bouřlivém rozchodu s bývalou ženou.
Úplně nejlepší pověstí se nepyšní ani Nick Faldo, jehož bývalý rydercupový kapitán USA Paul Azinger nazval anglicky „p..." (rýmuje se s Nick). S Faldem (na snímku) si totiž vůbec nesedl. A nebyl jediný. Například svého trenéra švihu vyhodil Faldo přes fax. „Hraní s ním je jako hraní sám se sebou, jen pomalejší," utrousil na Angličanovu adresu Mark Calcavecchia.
Do své hry byl zahleděný také Ben Hogan. A ani on nebyl mezi fanoušky dlouho populární. To se paradoxně změnilo až poté, co se dal zázračně dohromady po dramatické autonehodě v roce 1949. Od té doby ho všichni obdivovali.

Ryder Cup 1999
Rydercupové klání co dva roky přináší strhující podívanou a krásné golfové zážitky. Velký boj se odehrál i v roce 1999, na tento rok se ale nevzpomíná v tom nejlepším duchu. Však také o finálovém dni napsal v dopise „Příchod golfového chuligána", uznávaný moderátor Alistair Cooke: „Je to datum, které bude žít v hanbě."
O co tehdy šlo? Hrálo se v Bostonu a fanoušci hnali svůj tým kupředu. Často však nevybíravě, Evropany tak hodně poškozovali. Hrálo se doslova v nepřátelské atmosféře. Když Justin Leonard zahrál skvělý pat, rozpoutala se na hřišti mezi domácími Američany, jejich manželkami a kedíky velká euforie. Mělo to ale jeden háček – José María Olazábal měl před sebou ještě pat.
Na situaci reagoval evropský asistent kapitána Sam Torrance, který si stěžoval na to, jak Američané tančili okolo jamky. „A Tom Lehman sám sebe nazývá Bohem," zuřil. Torrance psal o tom, jak Evropa doma za dva roky vyhraje, stal se ale pravý opak, a tak celá situace vypadala poměrně triviálně.

Ženy mezi nás nepatří, hlásal Singh
V golfu najdeme spoustu situací, které se mohly řešit jinak nebo které se vůbec stát nemusely. Ale i golfisté často jednají jinak, než se od nich očekává. Hodně nevybíravá slova volil například Vijay Singh na adresu Anniky Sörenstam, první ženy na PGA Tour. Švédská golfistka na ženském okruhu vládla pevnou rukou a chtěla se posunout dále. Zdálo se to jako dobrý krok. Singh byl ale opačného názoru.
„Doufám, že neprojde cutem. A proč? Protože sem nepatří," nebral si servítky. Mysleli si to i další, zejména Nick Price, jediný Singh ale promluvil takto otevřeně.
Ovšem ani v jiných směrech nebyl Singh svatý. Během jednoho z turnajů na Southeast Asia Tour v roce 1985 podváděl, což se s ním poté táhlo ještě hodně dlouho.

Mezi muži se objevila také Michelle Wie. Ve čtrnácti letech okouzlila svět na Sony Open, jen o ránu jí unikl cut. Na dalších turnajích ale vyhořela, z John Deere se odhlásila kvůli vyčerpání. „Chybí jí respekt," pokárala Američanku Sörenstam. Wie se špatně prezentovala i nadále, nicméně nakonec se dala do pořádku, v roce 2009 dostala divokou kartu na Solheim Cup a ze čtyř zápasů tři vyhrála. A mimochodem, na souboje s muži, zdá se, zapomněla.

Stenson-HenrikPodvody a polámané hole
Stejně tak, jako se ke golfu nehodí plivání na hřišti, nehodí se k němu ani vztekání během hry. Jenže tomu se někdy neubráníte. Jak tenisté lámou rakety, golfisté třískají holemi. Například loni v červnu frustrovaný Henrik Stenson (na snímku) praštil svou holí tak nepříjemně, že si pořezal prst.
Letos v červnu se zase odhalil podvod kedíka Španěla José Manuela Lary. Ten měl v bagu o jednu hůl více, jeho nosič holí ji tak chtěl schovat v hustém porostu, ale Larovi spoluhráči si jeho chování všimli. A kedík nakonec vše přiznal. Španěl nejprve dostal trest dvou trestných ran, a ač prý o ničem nevěděl, nakonec byl i diskvalifikován. Případů podvodů či polámaných holí bychom našli určitě více.

Pro rasismus není místo!
Jak se začalo Woodsem, také poslední téma se váže k jeho osobě. Jeho bývalý caddy Steve Williams během slavnostního večeru v Šanghaji mluvil o Woodsovi jako o „černém de....", za což se později omluvil. Bylo to sice v odlehčené atmosféře, sám Woods výroky Williamse omlouval, přesto ale pro rasismus není nikde ve světě, ani ve sportu místo. Ať je myšlený jakkoliv.

I takový je tedy golfový svět. Je plný vášní, zábavy, soupeření, výher, ale i porážek. Je nevyzpytatelný. Ať už ve výsledcích nebo v chování jeho přestavitelů. Je to zkrátka sport jako každý jiný.

Daly-JohnPoslední extempore Johna Dalyho
V závěru letošní sezony John Daly bojoval nejen o kartu řádného člena EPGA, ale také o účast v jejím finálovém podniku, DP World Tour Championship v Dubaji. S poslední šancí na UBS Hong Kong Open však naložil vskutku v „dalyovském duchu". Po výsledcích 72 a 75 ran (celkem +7) zůstal vzdálen postupu do dalších bojů, ale to nebylo vše, čím se zapsal do dějin turnaje. Jako už párkrát v kariéře, ani tentokrát si neodpustil svou nechvalně proslulou one man show.
Co se přesně ve druhém kole na hřišti dělo, nám popsal očitý svědek Jan Pošta: „První „hod patrem" proběhl na devítce, na jedenáctce Daly zahodil wedge do lesa a když přidal ještě dva paty, tak si hodil i patrem, ale ne zase tak daleko. Na následující jamce už zahodil jen míček, a to ještě mohlo být horko hned vzápětí. Na třináctém greenu neproměnil zhruba metrový pat, načež situaci zachraňoval pozdější vítěz turnaje Miguel Angel Jiménez, který dost důrazně domlouval divákům, že by neměli hráče fotit bleskem. Jinak by možná Daly hodil patr rovnou po divácích... Pravda je, že by l zády, a tak si možná ničeho nevšiml. Ale abychom k Johnovi nebyli nespravedliví, zahrál také řadu skvělých ran a jeho pověstné drajvy byly až o 40 metrů delší než pokusy Jiméneze či Olazábala."

Převzato z časopisu GOLF 12/2012
Text: Petr Sobol, foto: Globe Media/Reuters, Globe Media/Action Images


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...