Spa Hotel Ulrika

Masters-ChileMatias Domínguez, student Texas Tech University a rodák ze Santiaga de Chile, ani nemusel říkat, kdo je jeho golfový vzor. Dlouho předtím, než v rozhovorech pro tisk po Mistrovství amatérů Latinské Ameriky zmínil Phila Mickelsona, bylo jasné během čtvrtého kola tohoto šampionátu, že jeho letošní vítěz si nezadá v noblese a srdečnosti chování se svým idolem.

VÝSLEDKY MASTERS 2015 SLEDUJTE ZDE>>>

Dvaadvacetiletý Domínguez vstupoval do šampionátu (15.–18. 1. 2015, Buenos Aires) jako 421. hráč amatérského světového žebříčku, tedy jako nejníže umístěný reprezentant z šestice reprezentantů Chile a daleko za žebříčkovým postavením hlavních soupeřů. Nicméně na hřišti promočeném náhlými sprškami prokázal neobvyklou lidskou a hráčskou zralost a mentální odolnost.
Hlavní souboj se odehrál v posledním kole mezi Argentincem Alejandrem Tostim, Álvarem Ortizem z Mexika, André Tourinhem z Brazílie a právě Domínguezem. Od 13. jamky začala atmosféra na hřišti „houstnout" a argentinští diváci se začali chovat spíše jako vandalové a křičet Chilanovi do švihu. Nicméně Matias ve chvíli, kdy byl jeho sen o účasti v Masters podroben nejen těžké zkoušce nervů a hřiště, ale také nefér metodám psychického nátlaku publika, výzvu ustál a došel si pro titul.

„Pokud procházíš peklem, pokračuj dále v cestě."
Winston Churchill

Sledoval jsem poslední kolo zmíněného mistrovství a mohu říci, že to byl golf kvalitou blízký dnešní americké PGA Tour a současně neobyčejné drama z hlediska psychologického. Domínguez vstoupil do posledního kola s jednou ranou náskoku na domácího favorita Tostiho. Po devíti jamkách byl chilský „outsider" nečekaně o tři rány vpředu, ale na posledních třech jamkách ho dostihla nervozita.
Stal se případovou studií psychického tlaku vyvolaného vědomím možného zisku titulu. Významná část sportovců (i lidí v jiných oborech) v oné „cílové rovince" začne dělat něco úplně jiného, než je obvyklá rutina. Dochází k těžko uvěřitelným chybám a selháním. Američané tomu říkají „choking", u nás hovoříme o „vytuhnutí" či „sesypání se".

Ale navzdory psychickému tlaku i nefér chování argentinských diváků dokázal Domínguez na 18. jamce zahrát dlouhý drajv, kdy míček kopíroval fervej v doglegu směrem doprava a jednu chvíli se zdálo, že míří do vody na pravé straně. V ten moment se argentinští komentátoři zcela neeticky radovali. Ale míček se zastavil několik metrů od hranice vody, v ideálním místě pod greenem. To už bylo jasné, že Domínguez překonal démony strachu a jde si pro účast v Masters.
Nakonec zvítězil výsledkem -11, následoval Tosti z Argentiny s -10, dále Mexičan Ortiz a Tourinho z Brazílie (-9). Velmi dobré výsledky po skvělé hře. Po 51 letech bude mít Chile díky Domínguezovi znovu zastoupení v Augustě při Masters. Stane se tak teprve podruhé v historii, když prvním zástupcem této země byl Enrique Orellana v roce 1964. Kromě toho si Domínguez touto výhrou vybojoval účast na British Open a US Open.

Proč by tohle všechno mělo zajímat golfisty v České republice? Jsem přesvědčen, že Mistrovství amatérů Latinské Ameriky 2015 ukrývá několik důležitých a užitečných vzkazů. Za prvé je to způsob, jakým dokázal Matias Domínguez zvládnout strach z vítězství i psychický nátlak publika. V rozhovoru pro chilský list La Tercera k tomu poznamenal: „Nemohu vždy kontrolovat míček, aby šel tam, kam potřebuji. Ale mohu kontrolovat své chování. A tak jsem si naordinoval úsměv po celou dobu hry."
Z hlediska mentálního koučingu je relevantní rovněž způsob, jakým ustál obrovský psychický tlak spojený s posledním asi tak metrovým patem na vítězství. Kdyby jej nedal, následovalo by play-off. Každý golfista – od špičky PGA Tour až po nedělní motyčkáře – ví, jak ošidné jsou paty něco přes metr. Zvláště když o něco jde.
„Řekl jsem si, že musím míček dopravit do jamky. Nezáleží vůbec na tom jak technicky, hlavně aby tam šel a spadnul," okomentoval Chilan rozhodující pat.

Zabývám se dlouhá léta mentálním koučingem a musím uznat, že tohle je moc dobrý postoj. Zkuste to také, až budete patovat na výhru jednoho piva nebo na mistrovský titul.
Každý z nás se při soutěžení ve sportu i v jiných disciplínách života dostane do situace, která připomíná procházení peklem. Mladý Domínguez se zachoval přesně podle přesvědčení W. Churchilla – ve chvíli, kdy začal procházet peklem, prostě šel vytrvale dál, až dokráčel k úspěchu.

Významný vzkaz pro naše golfisty a golfové funkcionáře a rodiče mladých golfistů vidím v tom, odkud přicházejí rodící se golfové hvězdy na nejvyšších amatérských soutěžích. Chilan Matias Domínguez studuje Texas Tech University a samozřejmě za ni hraje americkou univerzitní ligu. (Mimochodem už v Augustě hrál díky golfovému programu této univerzity, která tam svému týmu zařídila povolení si zahrát.)
Alejandro Tosti z Argentiny, který obsadil druhé místo a získal právo na účast v British Open a US Open, studuje v University of Florida a rovněž za ni hraje golf. Třetí Álvaro Ortiz z Mexika studuje v University of Arkansas a čtvrtý André Tourinho z Brazílie zase chodí na University of Tulsa, kde hraje univerzitní golf.

Chile má podle informace prezidenta Chilské golfové federace Mauricia Galena více než 30 mladých hráčů a hráček, kteří studují v USA a hrají za své školy univerzitní ligu. Ostatně významná část americké PGA Tour je vlastně jen pokračováním soupeření z oné univerzitní ligy.
Pokud chceme, aby si nějaký nadějný golfista z naší země také jednou zahrál Masters v Augustě, obávám se, že nejjistější cestou je vypravit na univerzity v USA co nejvíce našich studentů. Ale snad ještě více by se mi líbilo, kdyby ČGF ve spolupráci s našimi univerzitami dokázala založit naši vlastní univerzitní ligu. Je to náročné, ale nikoliv nemožné.

Převzato z časopisu GOLF 4/2015
Text: Ondřej Kašina, foto: Enrique Berardi/LAA Championship


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...