Spa Hotel Ulrika

jmk brnoJižní Morava není jenom Austerlitz nebo Káskáda, ale také kraj vína, kraj s největším počtem hradů a zámků a slunečního svitu v celé naší vlasti. Teplé klima, které tu panuje, svědčí nejen vinné révě, ale i rekreaci – třeba u Vranovské či Brněnské přehrady nebo u jezer pod Pálavou. Každý návštěvník si u nás najde, co obdivovat. Památky Velkomoravské říše, Věstonickou venuši a další nálezy z dob lovců mamutů, hrady, zámky, technické památky, vojenská opevnění z 30. let 20. století, nevšední a pestré krásy krajiny, od meandrů a skalnatých svahů Národního parku Podyjí po Moravský kras s krasovými jeskyněmi až po propast Macochu a podzemní řeku Punkvu. Ne náhodou je jižní Morava hned po Praze turisticky nejvyhledávanějším regionem České republiky.

jmk ledniceUNESCO na každém kroku
Jižní Morava je místem, kde se v těsném sousedství nacházejí dokonce čtyři světově významná teritoria natolik cenná, že je pod svou ochranu vzala organizace UNESCO. Jsou to dvě památky zapsané na seznam kulturního a přírodního dědictví: kulturní krajina Lednicko-valtický areál (na snímku zámek Lednice), bezmála 300 km2 romantické, uměle přetvořené krajiny s četnými drobnými stavbami mezi zámky Lednice a Valtice, a vila Tugendhat, funkcionalistická stavba z první poloviny 20. století ve městě Brně.
Pod patronací UNESCO se nacházejí rovněž dvě biosférické rezervace: Dolní Morava, tvořená bílými vápencovými skalami Pálavy a vzácnou lužní krajinou na soutoku Moravy a Dyje. Druhá biosférická rezervace – Bílé Karpaty – je územím s nejvyšší pestrostí a početností zastoupení orchidejí ve střední Evropě. Jedinečností jsou položky na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO, jimiž jsou mužský sólový tanec verbuňk z Moravského Slovácka a slovácká Jízda králů.

jmk archeoparkStopy dávné historie
Kraj je bohatý historií. Doklady o zdejším osídlení pocházejí již z doby lovců mamutů; což přibližuje expozice Archeoparku Pavlov (na snímku), včetně světově proslulé Věstonické venuše. Připomínkou Velké Moravy jsou expozice v Mikulčicích a zámečku Pohansko u Břeclavi.
Nedaleko Brna se nachází historicky proslulé slavkovské bojiště, kde se konala slavná bitva tří císařů, Napoleona, Františka I. a ruského cara Alexandra. Dokladem je Mohyla míru s multimediální expozicí. Nejen zde, ale i na jiných místech se každoročně konají vzpomínkové a pietní akce.
Svědky bohaté historie jsou četné hrady, zámky a jiné objekty, z nichž nejnavštěvovanější je zámek Lednice, počtem návštěvníků se umisťuje hned za Pražským hradem a zámkem v Českém Krumlově.

jmk tugendhatJihomoravská metropole
Brno, druhé největší město ČR, je ekonomickým, kulturním, obchodním a vzdělávacím centrem kraje. Dominantu města tvoří katedrála sv. Petra a Pavla a hrad Špilberk, bývalá nejproslulejší věznice habsburské monarchie. Ze středověku se dochovalo rozmanité podzemí včetně kostnice. Turistickým lákadlem jsou i nově zrekonstruované vily Tugendhat, Jurkovičova, Stiassni a Löw-Beer. Vedle historických památek je skvělou galerií funkcionalistických staveb, od slavné vily Tugendhat (na snímku) po brněnské výstaviště, které si letos připomíná 90 let od vybudování.
Lákadlem pro davy fanoušků z celé Evropy je Masarykův okruh v Brně – místo konání řady motocyklových a automobilových závodů, včetně prestižní Velké ceny silničních motocyklů. Atraktivní a poučné jsou interaktivní představení v Hvězdárně a planetáriu Brno a ve vědeckém centru VIDA!

jmk stezkyNa kole, pěšky i lodí
Jižní Morava je tak rozmanitá, že připomíná cíle, k nimž mnozí z nás putují o tisíc kilometrů jižněji. Nabízí celoroční návštěvu podzemí Moravského krasu s možností plavby po ponorné řece Punkvě, projížďky po Brněnské či Vranovské přehradě, Baťově kanálu nebo adrenalinové vyžití u vodních sportů na Novomlýnských nádržích.
Tento malebný kraj nemá horské lyžařské svahy, zato má na 1 200 kilometrů cyklistických stezek a množství stezek pro pěší, které vás zavedou na slunné svahy Pálavy, do mokřadů lužních lesů u soutoku Moravy a Dyje, skalnatých srázů nad meandry řeky Dyje v Národním parku Podyjí, písčitého kraje Moravské Sahary u Bzence, do Moravského Toskánska u Kyjova, vřesovišť u Havraníků či stepní krajiny u Pouzdřan.
Specifikem jižní Moravy jsou vinařské cyklostezky spojující vinařské obce a jejich sklepní uličky, vítající hosty po celý rok, na nichž si mohou turisté ve svém tempu vychutnávat krásu krajiny a poznávat při tom, od sklípku ke sklípku, kvality tekutého pokladu této země, který po staletí vytvářejí pilné ruce jejích obyvatel.
Milovníci adrenalinu si zde mohou užít zábavnou jízdu po úzkých stezkách pro horská kola na Singletrailu Moravský kras v Jedovnicích a v Mariánském údolí v Brně-Líšni. Mohou také navštívit nově vybudovaný příměstský areál singletrailů v Boskovicích, který je součástí areálu Sportpark Boskovice, a pravé bikery určitě nezklame Cykloresort Strážnicko s přírodními stezkami.

jmk stezky2Genius loci sklepních uliček
Máloco se vyrovná příjemnému posezení ve vinném sklípku při sklence dobrého vína. Osobitou roli hrají moravské sklepní uličky. Jde o řady vinných sklepů a lisoven, budovaných od 17. století v bezprostřední blízkosti vinařských vesnic jižní Moravy. Mnozí návštěvníci jižní Moravy už zažili tu příjemnou atmosféru teplých podvečerů, když procházeli kolem sklepů a z pootevřených dveří znělo tu a tam cinkání skla, družný hovor či zpěv veselé společnosti. Ti, kteří se zastavili, poseděli, ochutnali dobré víno, zakousli něco z místní kuchyně, přijíždějí do stejných míst znovu.
Takových sklepních uliček je na Moravě zhruba sto. Vedle rostoucí kvality vín do nich stále více návštěvníků láká také množství místních vinařských akcí spojených s lidovou hudbou, zpěvem a tancem. Kdysi ospalé vinařské uličky se proměnily v životem kypící střediska, lákající stále náročnější a vybíravější hosty. Pro ně jsou připraveny řízené degustace, snoubení vín s pokrmy, výklady sommeliérů, účast při sklizni a výrobě vína, pikniky ve vinohradu a další moderní formy vinařské turistiky. Stačí si jen vybrat.

(PR)


jmk logo

 


           Více informací na www.jizni-morava.cz


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...