Spa Hotel Ulrika

il-graf-doluNa golfu by měla platit jedna zásada – když nevidíme, kam náš míč dopadl, a je důvodné podezření, že ho třeba nenajdeme, vždycky pro jistotu zahrajme provizorní míč. Pokud „provizi" nezahrajeme a svůj první míč nenajdeme, dojde k zbytečnému zdržování hry, jemuž jsme přitom mohli snadno předejít...

Každý to ví, málokdo to dělá
O možnosti zahrát provizorní míč ví každý golfista velmi dobře. Proto je záhada, proč ji značná část lidu golfového využívá jen občas a s nepochopitelnou nechutí. Je přece zřejmé, že když hráč bude mít smůlu a svůj míč nenajde, má jen dvě možnosti – jednu špatnou a druhou ještě horší. Buď se bude zbytečně plahočit třeba čtvrt kilometru zpět, aby zahrál nový míč s „jednou trestnou", nebo rovnou musí jamku škrtnout.
Přesto po ráně, která evidentně skončila v půl metru vysokém „džihádu", mnohý golfista s výkřikem „to najdu!" vyrazí rychlým krokem směrem k místu zmizení míče a horlivě prohrabává hustý porost v bláhové naději, že míček do pěti minut najde. Ze skutečnosti, že se to podaří jen občas, vychytrale těží místní adolescenti, kteří dobře znají všechny podobné pasti na míče a nalezence prodávají zpět jejich bývalým majitelům.
Pokud takový hráč míč nenajde, vzniká problém nejen pro něho samotného, ale pro celý flight, protože se tím dostane do časové tísně. A pokud se na něj tlačí následující flighty, rázem je po pohodě a hraje se pod tlakem. Že to neprospěje klidu na hru ani dobré náladě hráčů, je naprosto zřejmé.

Předcházejme zbytečnému zdržování hry
Všichni členové flightu by měli sledovat hru každého hráče, zejména by měli pozorně přihlížet, kam jeho míč letí a kam dopadl. Je pro to spousta důvodů souvisejících právě se zdržováním hry. První z nich je ovšem ten, že pokud míč skončil v problematickém prostoru a hráč sám neohlásí hru provizorním míčem, měli by mu tuto možnost připomenout ostatní hráči.

Golf přináší i kuriózní situace
Golfový život přináší občas dost kuriózní situace, které pak poslouží jako nesprávně používaný argument, proč je zbytečné hrát provizorní míče. Jistý hráč zahrál na tříparové jamce svůj míč do lesa s hustým podrostem. Ačkoli se jeho nalezení jevilo jako problematické, neoblomně tvrdil, že ho jistě najde a provizi nezahrál. Po marném pětiminutovém hledání odešel zpět na odpaliště a zahrál nový míč, opět do stejného místa. Ani v tomto případě provizi nezahrál – a opět šel hledat. Na námitky ostatních hráčů tvrdil, že ještě teoreticky může zahrát bogey. Ostatní hráči projevovali krajní rozhořčení, dále hledat odmítali a začali mu i nadávat.
Těsně před časovým limitem hráč našel svůj druhý míč zapadlý v hluboké trávě asi tak 25 metrů od jamky. Wedží míč razantně „vysekl" tak šťastně, že vyletěl na green, narazil na vlajkovou tyč a skončil v jamce. Hráč tedy po zhruba čtvrthodinovém zdržení zahrál skutečně druhým míčem bogey. Pochopitelně byl okamžitě „na koni" a výsledek prohlašoval za důkaz, že jeho řešení situace bylo správné.
Kuriózní výsledek ovšem objektivně nic nezměnil na tom, že kdyby druhý míč zahrál jako provizi a vše mělo dále stejný průběh, ušetřilo by se nejméně pět minut času, protože by se nemusel vracet do prudkého kopce na odpaliště, znovu odpálit a dojít zpět.

Situace, ke kterým by nikdy nemělo dojít
Představme si situaci, kdy na pětiparové jamce jeden hráč ve flightu nezahraje v problematické situaci provizi z odpaliště, druhý hráč z druhé rány a třetí hráč z té třetí. Pokud všichni budou postupně pět minut hledat, potom půjde každý zpět na místo odpalu a každý bude hrát druhý míč, který bude také ještě chvíli hledat, celý turnaj se zdrží nejméně o půl hodiny.
V takové situaci jsou tito hráči silně ohrožení penalizací za pomalou hru. I když k ní nedojde, všichni by se měli podle pravidel golfové etiky chovat na hřišti tak, aby ostatní hráče na hřišti ničím nerušili a nebránili jim v klidné a plynulé hře. Pravidla jim sice umožňují hledat míč pět minut, ale také jim umožňují minimalizovat zpoždění právě zahráním provize.

Starého psa novým kouskům nenaučíš
Se vštěpováním správného posuzování herních situací, které přímo volají po zahrání provize, je žádoucí začít u hráčů již od dětství, což trenéři golfu jistě dělají. Poněkud horší situace je u lidí, kteří začali s golfem ve vyšším věku a s výjimkou pár hodin s trenérem v začátcích se golfovým dovednostem učí jako samouci. Jejich počínání na hřišti je často v rozporu se základními principy golfové abecedy a na možnost řešení situace zahráním provizorního míče si ani nevzpomenou. V takovém případě je na ostatních hráčích ve flightu, aby spoluhráče na možnost provize včas upozornili.

Pozor na identifikaci míče!
Při hraní provizorního míče je nezbytné, aby hráč ohlásil, jakým míčem hraje a aby byl schopen svůj první míč od provize rozlišit. Často se stává, že hraje neoznačenými míči stejné značky a v případě, že je nutné hledat oba míče, není možné jednoznačně určit, který míč je první a který provizorní. V praxi bývá taková situace řešena různě, často podle pouhého tvrzení hráče. Přitom je všem hráčům jasné, že identifikace míče je velmi problematická, ale prostě nechtějí zdržovat hru, vypadat jako „ti zlí".
Jenže golf je sport, kde striktní dodržování pravidel tvoří podstatu celé hry. Pokud budeme pravidla dodržovat jen podle vlastního uvážení, ztrácí hra smysl, protože i zdánlivě drobné porušení pravidel může znamenat pro hráče velkou výhodu a silně ovlivnit výsledek hry.

To nejdůležitější na konec
Golf je odjakživa hra gentlemanů a jako takoví bychom se měli k sobě na hřišti chovat. Provozujeme jej ve volné přírodě, kde se občas stane, že se maličký golfový míček někam zakutálí a už se nenajde. Občas se to každému z nás nepochopitelně stane i na ferveji, kam jsme míček viděli dopadnout, aby pak někam zmizel.
Že jsme v takové situaci nezahráli provizi je pochopitelné, a proto by nám zdržování hledáním míče a následným klusáním zpět na místo odpalu neměl nikdo vyčítat. Na další jamce může podobná nepříjemnost potkat zase někoho jiného. A je přece zřejmé, že každý z nás by nejraději vždycky obehrál celé hřiště jedním míčem – a bez hledání!

Převzato z časopisu GOLF 11/2015
Text: Jaroslav Drbohlav, ilustrační foto: Ingram Image


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...