Spa Hotel Ulrika

McIlroy trainingŠpatné zprávy pro tlouštíky! Stále rychlejším tempem mizí z obrazovek, na nichž můžete sledovat profesionální golf. Dominují vytrénovaní atleti, kteří by neudělali ostudu ani v katalogu plavek. Jen několik těžších výjimek potvrzuje toto pravidlo.

Colin Montgomerie, John Daly a Craig Stadler. Tito tři vážení (a vážící) pánové mají na svém kontě 78 turnajových vavřínů. To dělá 3,8 kila na turnaj, protože dohromady váží 305 kilogramů, aniž by některý z nich přečníval přes dva metry. Tihle tři letos na turnajích mezi ostatními opticky vynikají – ale to nemluvím o Dalyho vášni pro ďábelsky vybarvené kalhoty.
Ti tři ztělesňují typ hráče, který v dnešním profigolfu už v podstatě neexistuje – a když, tak jen velmi sporadicky figurují na předních místech. Tento trend zahájil Greg Norman, patrně první golfista, který začal s pravidelným fitness programem. Také dosahoval i s tehdejší výbavou udivujících délek ran. Na EPGA Tour bylo ve fyzio-trucku, který měli hráči k dispozici, nejčastěji vidět Bernharda Langera. Bylo v něm ovšem jen pár ergometrů a masážních lavic a ze 150 hráčů jej navštěvovala jen hrstka.

Fitness lavinu spustili v polovině 90. let Vijay Singh s Tigerem Woodsem. V roce 1996 přestoupil Tiger – podpořen čtyřicetimilionovou smlouvou s Nike – do profitábora a hned v dubnu následujícího roku naplno udeřil. Vyhrál Masters s rekordním skóre 18 pod par a se stejně rekordním náskokem 12 ran. Tiger byl už od začátku kariéry atlet využívající každou volnou chvilku k tréninku těla, a to nejen k posilování. V dešťových pauzách při turnajích neváhal přezout boty a zaběhnout si pár mil...
Startovní pole dneška je také o mnoho mladší než tehdy. To ovšem neplatí jen v golfu – vzpomeňte si na letošní fotbalové EURO. V minulosti nejvíc zářili hráči kolem třicítky, dnes vynikají fotbalisté o pět let mladší.

Jako jeden z posledních se probudil americký golfista Webb Simpson: „Před šesti lety mi najednou zapálilo, že posilovny jsou plné, že osmnáct ze dvaceti nejlepších hráčů světa pravidelně absolvuje strečink, silový i vytrvalostní trénink. Já nedělal nic, pouze hrál golf. Tak jsem to rychle změnil." Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat, v roce 2012 slavil muž ze Severní Karolíny vítězství na US Open.
Dřív nebo později to došlo všem. Mnohem větší šance na blyštivé poháry a šustící bankovky mají ti, kdo důvěrně znají, jak vypadají posilovny zevnitř. A mnozí – příkladem je třeba Martin Kaymer – vkládají do svého programu i horské běhy a dlouhé túry.

Fitness trend a cvičení předních hráčů zachycují i desítky videí, kde se lid golfový může inspirovat. Nic se ale nemá přehánět. Kolumbijská hvězda Camillo Villegas, který nejvíc zářil tak před pěti šesti lety, se s potěšením nechal nasnímat při ohýbání železných tyčí. Určitě znáte jeho speciální polohu při čtení dráhy patu, kvůli níž se mu říká Spiderman.
Tento velmi dobře osvalený muž má ve své vile na Floridě na zdi nápis: „Obětuj všechno, nebo se lituj – vyber si." Villegas přičítá tréninku svou mnohaletou kariéru, při níž se mu zcela vyhnula jakákoli zranění. Navíc ho trénink posiluje i mentálně – absolutně si věří.
Ale jak usilovný má trénink skutečně být? A co si myslet o těch několika úspěšných tlouštících (třeba Kiradech Aphibarnrat z Thajska má na kontě 3 vítězství na European Tour, mezi dámami vévodí Korejka Inbee Park se sedmi majory a celkově 17 výhrami na LPGA)?

Jsou zkrátka výjimky, které potvrzují pravidlo. Je jich však málo a ubývá jich. Tréninkem váha klesá, ale kdo má silnou dispozici, může zůstat tlustý i při vysoké trénovanosti. A John Daly? Ten by bez svého zcela zvláštního postoje ke golfu i k životu určitě nebyl tak úspěšný. V posilovně ho nepotkáte, ale má nepochybně velké pohybové nadání a vynikající cit pro míček.
Miguel Angel Jiménez není ve svých padesáti a více letech vzorem atleta, ale zvládne pohyby, které jen tak někdo nesvede. Ta flexibilita! Možná si ho pamatujete ze startů na Čeladné, jeho strečování a rozcvička na prvním týčku byly nenapodobitelné. „Otáčí se kolem vystrčeného břicha," jak pravil jeden bystrý pozorovatel. A jak mu to lítalo...

Velmi dobře propracovaný trénink mají hráči na amerických univerzitách. Většinou třikrát týdně hned po ránu, s prvky zaměřenými na golf, ale i fitness s důrazem na pohyblivost a rychlost, celkem zhruba šest hodin týdně. Ale netrénuje se jen pro příštích pár let – trénink je zaměřen na to, aby hráč vydržel dobře hrát dlouhé roky.
Golfový švih je jednostranný pohyb. Proto je potřeba dostat tělo do rovnováhy vyrovnávacími cviky. To je celá věda. Zahrnuje i cviky před první ranou, zahřívací rutinu a cviky během hry. Při čekání na odpal krátký strečink, ohýbání a napřimování, po hře je ideální chvíli se vyšlapat na kole. Tohle všechno běžný hráč nedělá, ale ti, kterým má golf vydělávat na chleba, už to berou jako samozřejmou součást „provozu".

Lékaři varují před přeháněním fitness tréninku. Napumpované bicepsy, hráč vypracovaný jako elitní voják? Zapomeňte. Přehnaný trénink v posilovně může vést i ke zhoršení hry. Příkladem je třeba David Duval. Před patnácti lety nejlepší hráč světa při váze sto kilo, pak se pořádně pustil do fitness, váhu srazil, ale výkonnost odešla.
Velké bicepsy nejsou potřeba a hráči, kteří trénují vědecky, to dobře vědí. Nejdůležitější je trup – na jeho posílení připadá více než polovina času stráveného v tělocvičně. Záda, břicho, šikmé břišní svaly – ty řídí švih, třebaže na hráči nejsou vidět. Ruce ano, bicepsy jsou pěkné na pohled, ale při švihu jsou ruce v podstatě jedno, golfový švih není stejný jako v baseballu nebo hokeji.

Jedním z těch, co si dávají hodně do těla, je Rory McIlroy. V honbě za kariérním Grand Slamem se stal jedním z nejtrénovanějších hráčů světa. Stačí porovnat obrázek z roku 2010, kdy vyhrál svůj první turnaj na PGA, s letošními snímky, rozdíl je markantní. Dnes má jen 10 % tuku proti původním 24 %, přibral deset kilo na svalech. Nedávno se objevil na titulní stránce prestižního Men´s Health, natočil pro Nike video se svými cviky – od roku 2010 trénuje pětkrát týdně po devadesáti minutách!
Ortopedi ale tvrdí, že Rory nebude moci dlouho hrát tak, jak hraje dnes. „Přetáčí se v kříži, což jde v mladém věku, ale dlouho ne," varují. Tiger Woods je zářným příkladem toho, že přetěžované tělo vypoví poslušnost. Je perfekcionista, čtyřikrát měnil švih ve snaze se zlepšit, avšak každá změna švihu znamenala tisíce cvičných ran. A odezva na sebe nenechala dlouho čekat. Několikrát. Máme to v živé paměti.

Když se podíváte na švih Jasona Daye, je vám jasné, že bez tréninkem vybičovaného stavu těla by ty rány jednoduše nezahrál. Dustin Johnson a Adam Scott mají velice dobré, atletické a vyvážené švihy. V tomto ohledu jsou na tom lépe než Rory, i když v posilovně určitě tolik času jako Rory netráví.
Několik golfistů vynikalo kondicí ještě v dobách, kdy se golf a fitness ještě zdaleka nepotkávaly. Frank Stranahan (1922–2013) zaběhl po skončení turnajové kariéry víc než sto maratonů a zároveň vytvořil řadu rekordů ve vzpírání. Zajímavá kombinace, klobouk dolů!
Sam Snead byl pružný jako gazela, ještě po sedmdesátce dokázal zvednout nohu až nad hlavu. Greg Norman hrával i ragby a americký fotbal – nezískával tedy kondici jen v posilovně. A miláček davů Gary Player, známý svými stovkami lehů/sedů denně, říkával: „Byl jsem malý a slabý. Nedokážu se udělat větším, ale mohu být nejvíc fit golfista na světě!" A tím se také v jistém smyslu slova stal. Dodnes trénuje pětkrát až šestkrát týdně, v letadle dělá sklapovačky...

BODY MASS INDEX (BMI)
Jedná se o měřítko hodnocení tělesné váhy v relaci k výšce. Formulka výpočtu říká – váhu v kilogramech podělíme druhou mocninou tělesné výšky v metrech. Podle tohoto snadného výpočtu se hodnotí, jestli má člověk nadváhu, normální váhu nebo je hubený. „Normální" hodnoty BMI, tedy takové, které určují hranice, ve kterých by se člověk měl pohybovat, jsou pro muže a ženy mírně odlišné. U mužů mezi 20 a 40 lety by se BMI měl pohybovat mezi 20 a 26, u žen stejného věku mezi 18 a 26. Hodnoty od 26 do 30 znamenají nadváhu, vyšší pak obezitu.

Pár příkladů mezi předními golfisty

Atleti
Rory McIlroy: 178 cm, 72 kg, BMI 22,7
Dustin Johnson: 193 cm, 86 kg, BMI 23,1
Camillo Villegas: 175 cm, 72 kg, BMI 23,5
Adam Scott: 183 cm, 82 kg, BMI 24,5
Jordan Spieth: 185 cm, 84 kg, BMI 24,5

„Těžké váhy"
Craig Stadler: 177 cm, 113 kg, BMI 36,1
Kiradech Aphibarnrat: 172 cm, 106 kg, BMI 35,8
Tim Herron: 178 cm, 97,5 kg, BMI 35,7
Kevin Stadler: 178 cm, 110 kg, BMI 34,7
John Daly: 180 cm, 110 kg, BMI 33,9
Carl Pettersson: 180 cm, 90 kg BMI 27,8
Colin Montgomerie: 185 cm, 95 kg, BMI 27,8

Převzato z časopisu GOLF 11/2016
Připravil: Ivo Doušek


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...