Spa Hotel Ulrika

golc-davidZajímá vás, jaká je reálná podoba prostředí, z něhož by měl v budoucnosti povstat český golfista světové úrovně? Pokud ano, určitě si nenechte uniknout postřehy Davida Golce, který se věnuje dětským golfovým tréninkům ve Slavkově u Brna již déle než patnáct let.

Vím, že pocházíte ze západních Čech. Prozradíte, jak jste se do Slavkova u Brna dostal?

Přestože pocházím z Karlových Varů, s golfem jsem se seznámil v Klášteře Teplá a v Mariánských Lázních. Zde jsem se ještě jako amatér potkal na jednom z turnajů s rodinou Resových, kteří mě pozvali na návštěvu do Slavkova. Moc se mně tam líbilo, a tak když o něco později přišla nabídka, zda bych nechtěl ve Slavkově pracovat, dlouho jsem neváhal. Tenkrát zde působil pouze Martin Bauer a práce bylo nad hlavu. Že to byla dobrá volba, o tom svědčí i fakt, že zde působím déle než patnáct let.

Určitě trénujete i dospělé, ale osobně vás mám spojeného především s přípravou dětí?

Ano, trénuji i dospělé. Je to o hodně jednodušší. A pozitivní. Protože je výuka něco stojí, snaží se, a tak je vidět každý týden nějaký progres. U dětí je to mnohem komplikovanější. Chvíli trvá, než se projeví, kdo má o golf skutečný zájem a koho jen rodiče na golf odkládají. Už vím, že aby měla příprava smysl, je potřeba děti co nejdříve rozdělit a věnovat se jim úměrně cílům, se kterými se do golfové výuky přihlašovaly.

Za patnáct let už kolem vás musela projít spousta mladých golfových nadějí. Jak byste zhodnotil současnost?

Mladých zájemců je dnes určitě víc než třeba před pěti lety, co ale postrádám, je větší tah na branku, který jsem cítil hlavně před deseti či patnácti lety. Tenkrát jsem u žáků cítil větší zájem i cílevědomost a často jsem je mohl vidět samostatně procvičovat věci, které jsme se právě učili. Dnes mám pocit, že děti – ale i rodiče – očekávají, že se všechno potřebné naučí v rámci společných tréninků a že už pro golfový růst není potřeba dělat cokoli navíc.

Co si pod slovy tah na branku představujete?

Golfových lekcí, i když máte sportovní ambice, je obvykle dostatek. Aby se ale talent prosadil, je potřeba v určitém okamžiku přitvrdit. Zůstat o něco déle na drivingu, nepodceňovat kompenzační cvičení, pracovat na fyzičce, učit se relaxovat...
K čemu je jim dokonalý švih, když pak nezvládnou celou osmnáctku. Tělo jim postupně ochabuje, podvědomě uhýbá, aby kompenzovalo únavu, a protože nejsou ani mentálně dostatečně připravení, pochybnosti jim nahlodají techniku a sen o dobrém výsledku se rozplývá v nenávratnu.

Možná berou golf jen jako zábavu, možná jsou limitem peníze?

Ano, většina dětí naštěstí bere golf především jako zábavu. V každé skupině z přibližně dvaceti dětí se ale objeví čtyři až pět talentů, se kterými má smysl pracovat a rozvíjet jejich schopnosti formou intenzivního tréninku. Součástí jejich přípravy pak musí být i specializované kempy a komplexní sportovní příprava. A peníze? Limitem jsou a vždy budou. Výkonnostní golf není otázkou deseti tisíc ročně, ale spíš šedesáti, možná sto dvaceti.

Kdy je podle vás nejlepší začít?

Netvrdím, že by ti nejmenší hráči ve věku tři až pět let hrát neměli, ale jde spíš o hlídací agenturu s jediným cílem, aby se nikomu nic nestalo. Sice již poznáte, kdo je šikovnější víc, kdo méně, neznáte ale ještě jeho orientaci a také vzájemné komunikační kanály jsou dosti omezené.
Osobně jsem přesvědčen, že je ideálem věk někde mezi šestým a osmým rokem. Známe již jeho orientaci, dítě rozeznává levou a pravou stranu a určitě je motoricky i mentálně vyspělejší.

Existují i nějaká rizika?

Myslím, že na prvním místě je přetěžovaní a pak hned málo trpělivosti. Rodiče často zapíší dítě do čtyř pěti kroužků a ono pak jen celý týden sprintuje mezi školou, koníčky a domovem. Navíc všestranně nadaných dětí je málo, a tak když vidí svého potomka, jak se zpočátku jen kývá a klátí, nevydrží a zkusí raději něco jiného.
Za velký problém pak musím označit i mobily. Ve škole ho nesmí používat, doma mu ho večer seberou, a tak zbývají kroužky, kde při tréninku velmi často téma mobil, aplikace a hry dominuje. Svědčí o tom i nováčkova nejčastější první otázka: Je tu wifi připojení?
Přestože jim telefony zakazujeme, uhlídat se to nedá, a tak si nedělám iluzi, kolik času při společných trénincích věnují mobilu a kolik golfové hře. O soustředěnosti raději ani nemluvím. Když pak sečteme velký počet řízených aktivit, myslím tím kroužky a současnou „mobilmánii", není divu, že většině dětí – nejraději bych řekl všem – chybí přirozená pohybová aktivita – lezení po stromech, míčové hry atd.

Skutečně považujete současné chytré telefony v rukou dětí za největšího nepřítele?

Určitě mají pozitivní vliv na jejich znalosti. Když k vám přijde dítě na první lekci, už má díky youtuberům, aplikacím a hrám výborné povědomí o tom, co je to úder, green, par, birdie, znají světové hráče, zatímco my dříve hledali odpovědi na podobné otázky mnohem, mnohem později a komplikovaněji.
Když jim ale dáme úkol, ať na mobilu najdou třeba správné držení hole, je konec. Děti nemají rády úkoly, chtějí si na mobilech jen hrát. Protože nechci, aby se jen koukaly do rozsvícené žárovky, dáváme jim za úkol psát si poznámky do deníku tužkou. Jen málokdo dokáže použít víc než jednoduché věty.

Jaké metody výuky používáte?

Nejsme zde ve Slavkově součástí žádné školy, ale sledujeme trendy a používáme výběr toho nejlepšího. Nikoho nekopírujeme, ale když používáte moderní postupy, pracujete všichni velmi podobně. Jen málo rodičů však ponechává trenérovi důvěru pro dlouhodobou spolupráci. Výjimky ale existují a jsem za ně vděčný.
Z pohledu trenéra pak vidím největší prostor pro zlepšování v patování, kterému se věnujeme opravdu intenzivně, ale pokud chcete růst, nejde jen o techniku. Přístup musí být komplexní, a tak pro své mladé svěřence často pořádám kempy a golfové výjezdy, letos například v Čeladné, Penati, Sedínu, Borši, Kunětické Hoře, Karlštejnu a Albatrossu. A společně jsme byli i na Czech Masters!

Kde vidíte kritická místa?

Obecně by se dalo říci, že nejkomplikovanější je sladění několika faktorů, a to kvalitní tréninkové zázemí, podpora práce s mládeží ze strany klubu a vzájemná spolupráce mezi zúčastněnými trenéry.
Naštěstí ve Slavkově máme díky Radimu Válkovi a Michalu Hlaváčovi osvícené partnery, kteří do rozvoje tréninkového zázemí pravidelně investují, a tak již od této zimy bychom měli mít k dispozici jak indoor, tak krytá a vyhřívaná odpaliště. Zlepšuje se i spolupráce s klubem, pod který spadá tréninkové centrum mládeže.

Podílíte se nějak na jeho vedení?

Tréninkové centrum mládeže ve Slavkově nemá žádného šéfa, ale čtyři rovnocenné trenéry, z nichž každý si dělá to své, což místo spolupráce přináší spíš konkurenční třenice. O změnu se pokoušíme. S kolegy Jakoubkem a Truplem jsme nabídli klubu program fungování i rozvoje, a tak pokud ho klub přijme, mohlo by být od příští sezony vše jinak.
Základní podmínkou úspěšné transformace ale dál zůstane úroveň zázemí a možnost tréninku za každého počasí. Vím, že je znalost golfových pravidel důležitá, ale pokud je musíme dělat kvůli bouřkám třikrát do měsíce, nebaví to ani vás, ani děti.

A co zima?

Najít v zimě kvalitní prostory je o hodně složitější, a tak je pro mne organizace pravidelných skupinových kroužků náročná. Neustále musím něco vyhledávat, neustále se musíte podřizovat možnostem volných ploch. Přes zimu se tak věnuji jen výkonnostním hráčům. Kromě jednoho skupinového tréninku uprostřed týdne na Kšírovce si beru přibližně sedmkrát hráče na celou sobotu, kdy začínáme ráno golfem, pak přijde na řadu taktika, simulátor a končíme ve fitness centru. A protože jsem u mládeže viděl lepší progres, zaměříme se letos na fitko a balanční cvičení ještě více.

Je pro rodiče limitem vzdálenost?

Je a není. Někomu nedělá problém dojíždět dvakrát týdně dvacet kilometrů, pro jiného jsou nepřekonatelnou vzdáleností kilometry dva. Paradoxně mám ve skupinách více hráčů z Kroměřížska, Kyjovska či Přerovska než ze Slavkova a okolí.

Pomohlo by rozvoji golfu více lokálních devítek?

Obecně asi ano, ale pokud máte vyšší cíle, než si jen dvakrát týdně zahrát s kamarády, potřebujete ke svému růstu kvalitní resort. Jedině tam se můžete naučit správný chip, approach, pat... Jedině tam můžete růst.

Uměl byste pojmenovat největší současné problémy limitující rozvoj dětského golfu?

Dnes už nemáme žádný problém ani s vybavením, ani s oblečením. Všeho je dost a vše je cenově dostupné. Z mého pohledu je největším problémem změna myšlení u trenérů, aby se z konkurentů stali parťáci se stejným zájmem, a dostupnost kvalitního tréninkového zázemí. A nejde jen o krytá odpaliště, ale i kvalitní balóny a třeba i trávu, protože špičkový golf se na rohožce nenaučíš.

Za rozhovor děkuje: Josef Slezák
Foto: Archiv Davida Golce

STRUČNÁ VIZITKA DAVIDA GOLCE
Datum narození: 18. 9. 1980
Kategorie Pro: Teaching Pro
Profesionál od roku: 2005
Dosažená trenérská kvalifikace: GP
Působiště na hřišti: od 2003 Austerlitz Golf Resort, od 2018 Austerlitz Golf Resort a Prosper Golf Resort Čeladná
Tel.: +420 603 288 830
E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Web: www.davidgolc.cz
www.instagram.com/david_golc_golf_pro_academy


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...