Vincentka-golfinfo

Murcar_1„Murcar Links je přesně to, co si pod pojmem linksové hřiště představujete,“ tvrdí Paul Lawrie, vítěz Open Championship z roku 1999, a Petr Alliss, televizní komentátor a bývalý rydercupový reprezentant, dodává, „je to skrytý klenot.“ Tato a mnohá další tvrzení nás nutí, abychom se v oblasti Aberdeenshire, do které jsme minule zabloudili, ještě chvíli zdrželi.

V den mé návštěvy se hřiště Murcar Links vyhřívalo v jarním slunci, moře na jeho pozadí vypadalo blankytně a mírumilovně a mírný větřík se nepůsobil nijak rušivě. Prosklené průčelí klubovny nabízelo skvělý výhled na první a poslední jamku a slunce pronikající dovnitř s jarní naléhavostí oslňovalo veškeré osazenstvo. Dalo by se říci, že na skotské poměry bylo počasí ideálně golfové. Ale! Již po odehrání první jamky se ukázalo, že větřík není větřík, ale studený mořský vítr pronikající pod oblečení s neuvěřitelnou řezavostí. Jaro ano, ale s čepicí a rukavicemi! Podmínky, které by Skoti považovali takřka za středomořské, jsou pro kontinentálního Evropana přece jen větší zkouškou, vítr na zdejším linksu vstupuje do hry velmi citelně.

Pro opravdové znalce není Murcar Links žádnou novinkou. Často je řazeno do top 100 hřišť ve Velké Británii a zároveň patří mezi 40 hřišť Great Scottish Links Collection. Murcar Links, podobně jako většina linksových hřišť, není pro začátečníky, což si uvědomíte hned po prvním odpalu. Dokončit kolo na této mistrovské osmnáctce s parem 71 a 5 369 yardy se ctí a dobrým pocitem ze hry vyžaduje rozvahu a přesné rány. Z tohoto důvodu je hřiště častým hostitelem mnoha národních amatérských mistrovství a profesionálních turnajů. V roce 2005 se tu konalo předkvalifikační kolo na British Senior Open, o rok později zde hostili Scottish Challenge (součást European Challenge Tour).

Pravá esence golfu
Jako na správném linksu tu převažují čtyřpary. Při pohledu z odpaliště by přesto někteří až odpřísáhli, že je čeká přinejmenším par 6, když se pak dozvědí, že je to „jen“ dlouhý par 4… Klasickým příkladem je šestka zvaná Seaton. Zvládnout dlouhý dogleg doleva (453 yardů) na čtyři údery je vskutku náročný úkol. Klíč k úspěchu spočívá ve správně vedeném drajvu a pak už se můžete spolehnout na přirozené kontury ferveje, jež míček nasměrují doleva ke grínu. Samozřejmě za předpokladu, že jste se vyhnuli záludnému hlubokému bankru.

Dalším typicky linksovým znakem Murcar Links je, že na některých jamkách jste odkázáni mířit naslepo, protože grín je v nedohlednu, pečlivě ukryt za výrazně zvlněnou fervejí. Podobný test podstoupíte druhou ranou na osmé jamce jménem Parkhill. Grín je zde chráněn příkopem, z něhož jamku nemáte šanci spatřit. Pokud nebudete s úderem dostatečně razantní, riskujete, že váš míček nezíská potřebnou rychlost a skutálí se z grínu zpátky do příkopu.

Možná si myslíte, že na tříparových jamkách si od stresu trochu odpočinete, ale není tomu tak. Buď tříparovky hrát umíte a pak jste první ranou na grínu, nebo ne – v tom případě svůj míček po odpalu ani nehledejte. Je tomu tak i na pětce nazývané Plateau – buď přistanete první ranou na grínu, nebo drajv nenávratně pohřbíte v záplavě hlodašových keřů, vyplňujících prostor mezi odpalištěm a grínem, který by ve shovívavějším schématu událostí byl vaší fervejí. Zní to všechno relativně strašidelně, ale věřte, že taková hra je golfovým zážitkem v té nejčistší podobě.

Murcar_2Stoletá tradice
Zdejší ferveje a gríny testují golfisty už od roku 1909, letos v létě tak hřiště slaví velké jubileum. Stejně jako ostatní linksová hřiště není Murcar Links jen o chytrém golfu, ale také o historii, tradici a velkých jménech. Původní návrh Archieho Simpsona byl vylepšen ve 30. letech 20. století legendárním architektem golfových hřišť Jamesem Braidem a až na minimální úpravy provedené v současnosti najdete hřiště v původní podobě. Pouze klubovna byla před třemi lety citlivě zrekonstruována, aby vyhovovala moderním standardům.

O zformování nového golfového klubu bylo rozhodnuto v prosinci 1908 na jednání v Hotelu Imperiál v Aberdeenu. Golfový klub byl oficiálně založen v březnu 1909, i když výběr názvu provázela jistá dávka kontroverze. V návrzích padala jména jako Berryhill, Black Dog či Seaton, vztahující se k místům, na kterých bylo hřiště postaveno. Po velkých diskusích zůstaly ve hře názvy Murcar a Seaton, každé obdrželo po 11 hlasech. Předseda se nakonec rozhodl pro Murcar, Seaton a Black Dog ale neupadly v zapomnění a daly jméno jamkám č. 6 a 9.

Otevření hřiště bylo přivítáno s velkým nadšením. Klub byl dokonce tak populární, že Murcar Links se stalo prvním hřištěm na severu Skotska, které povolovalo hru golfu v neděli. Stínem na popularitě byly problémy s transportem. Pět mil severně od centra Aberdeenu znamenalo komplikaci. Vše vyřešila až velice chytrá smlouva s místní cihlářskou firmou provozující tramvaj, která za šest šilinků týdně dopravila golfisty na hřiště. Po zániku cihlářské firmy koupil tramvaj klub a úspěšně ji provozoval až do roku 1949.
V dnešní době se problémů s dopravou nemusíte bát. Hřiště je vzdáleno pouhých 15 minut jízdy od letiště v Aberdeenu, takže jednoduché řešení vám nabízí let do Velké Británie a odtud vnitrostátním letem do Aberdeenu. Jet se samozřejmě dá i vlakem nebo autem po pobřežní magistrále, což je vzhledem k úchvatné scenérii velice obohacující zážitek.

ZÁKLADNÍ INFORMACE
MURCAR LINKS GOLF CLUB
Adresa:
Murcar Links Golf Club, Bridge of Don, Aberdeen, AB23 8BD, Scotland
Web: www.murcarlinks.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Tel.: +44 (0) 1224 704354
Počet jamek: 18 | Par: 71
Délka: 6 369 yardů
Fee: duben až říjen: 70 £/kolo 95 £/den (po–pá)/ 90 £/kolo (so–ne)

Text a foto: Helena Kopecká


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...