Rak Seefeld 250Golfklub Seefeld – Wildmoos úspěšně předvádí, že kromě golfistů vedle sebe mohou užívat jedinečné přírody i další nadšenci pohybu, turisté, bikeři, výletníci, běžci a další. Vejdou se sem všichni a nepřekážejí si. Klubovna ve výši 1 400 metrů nad mořem je jim všem základnou. Už padesát let.

Před půlstoletím byl Seefeld, mondénní horské středisko vyhledávané smetánkou, znám hlavně v zimě, díky innsbrucké zimní olympiádě 1964, neboť zde probíhaly nordické disciplíny. V létě tady znali spíš jen masovou autobusovou turistiku. Vystoupit, koupit pohled, nastoupit. Nocležníků pramálo. Pak přední lyžařský funkcionář té doby Marc Hodler přivedl místní na golfovou stopu. V té době přitom byla v celém Rakousku jen jedna osmnáctka, u Vídně.
Na ideální pozemek nebylo dost peněz. Starosta vedlejší vesničky Telfs, kde Seefeldští našli náhradní prostory, napřed nápad odmítl. Nadšenci nového projektu ale obešli dvacet vlastníků pozemků s otázkou, jestli by své území prodali nebo pronajali, a vrátili se ke starostovi s dobrými zprávami. Pak už se začalo stavět.

Vlastně se tolik nestavělo, moc přesunů zeminy nebylo potřeba. Slovutný architekt Don Harradine, nad nějž v tu dobu v Evropě nebylo, odvedl dobrou práci. Ne vnutit přírodě hřiště, ale přizpůsobit ho stávající situaci. V horském terénu žádný lehký úkol, ale povedlo se.
Hned první jamka je dokladem jeho kreativity. Říká se jí Kanonenrohr, dělová hlaveň. Odpal vede sedmdesát metrů velice úzkou průrvou mezi skalami, až pak se dráha rozšíří. Podobných divočejších prvků je na hřišti několik – třípar z ohromné výšky, druhý úder do dlouhého prudkého klesání, rána po úzkém travnatém hřebeni... velmi zábavný a dobrodružný golf. Okolní hory sice příliš nepřečnívají, hřiště leží až 1 400 metrů vysoko, přesto jsou panoramata velice fotogenická.

Seefeld se rychle vyšvihl do pozice hotspotu rakouského západu. Každý si tady chtěl zahrát, což platí dodnes. Hra mezi staletými lesními velikány, nahoru dolů, kolem skal a po nádherných horských loukách jen tak někde není. A hráči to dobře vědí. Kolem fervejí lesní divočina nebo skály, kontrastující s dokonalými fervejemi a greeny, pak zase rozkvetlá louka... Hřiště je velice dobře udržováno, jinak by se od počátku nemohlo udržet v elitním společenství nejlepších rakouských klubů Leading Golf Courses.
Prezidentka klubu Andrea Hoch-Sarnthein vidí cestu klubu jasně: „Jsme prastarý klub, v konkurenci těch novějších jsme se neztratili, protože přinášíme něco, co ostatní nemají – výjimečné prostředí. Ale k tomu musíme stále dodávat další šťávu, mimořádné nápady a nasazení. Příklad za všechy – k padesátiletému jubileu klubu jsme snížili vstupní poplatek o sto euro. Výsledkem byla stovka nových členů..."

Je věcí cti dát k velkému jubileu všechno do pořádku, provést velký úklid. Renovace a vylepšení se dotkly, klubovny, driving range, chippingu, puttingu i některých jamek. „I když sama výstavba hřiště nějak moc nestála, postupně jsme investovali kolem šesti milionů euro a investuje se stále," dodává prezidentka.

Na hřiště
Už příjezd stojí za to. Obří horské pásy Miemingeru, Karwendelu a Wettersteinu kolem, pak se silnice vnoří do pohádkového lesa, horské jezírko... Pak káva na terase a už čeká Kanonenrohr. Stoupněte si na bílé odpaliště, ale nenechte se odradit a přejděte na to své. Po sedmdesáti metrech už je všechno jak se patří, fervej široká, šťavnaté horské louky kolem, vlajka v dohledu...
Jamky terasovitě vystoupají k proslulému devátému odpališti. Pohled jako z orlího hnízda, z nájezdové věže můstku. Par tři, green maličký, v úžasné hloubce, vedle něj za stromy vykukuje klubovna. Druhá devítka vede víc v lese.

Během hry člověk stále sahá po foťáku nebo mobilu ve snaze odnést si panoramata s sebou. První devítku provází hora Hohe Munde, na čtrnáctém odpališti proti vám ční Hocheder. Občas projede přes fervej biker nebo dva, zamává vám turista, málokde jinde žijí milovníci čerstvého povětří tolika různých druhů tak pěkně pohromadě.
Nejpozději tady si uvědomíte, jak dobře to Seefeldští vymysleli, že se nesoustředili jen na zimu a nordické disciplíny. Mimochodem olympijská běžecká trať z roku 1964 vedla přes druhou fervej a dodnes tudy v zimě vedou stopy. Z celého hřiště se tu nejdéle drží sníh, někdy až do začátku května. Ale na to nikdo nenadává, patří to k věci – a i to je dokladem správnosti celého konceptu seefeldského klubu. Přírodu zde nepřekonávají, žijí s ní v souladu.

Převzato z časopisu GOLF 10/2019
Připravil: Ivo Doušek

UŽITEČNÉ INFORMACE
GC SEEFELD WILDMOOS
Adresa: GC Seefeld Wildmoos, Wildmoos 11, 6100 Seefeld in Tirol, Austria
Tel.: +43 5212 52402
Web: www.seefeldgolf.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72 (bílá, modrá)/70 (žlutá, červená)
Délka (m): 5 900 (bílá) | 5 221 (žlutá) | 5 167 (modrá) | 4 617 (červená)
Green fee: 85 € (po–ne)


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...