Eset-Navratil-Filip-750Svět kyberbezpečnosti nemá s tím golfovým na první pohled moc společného. Ten první je neustále v pohybu, konce konců vývoj technologií je nezastavitelný, ten druhý je naopak poklidný a relativně konzervativní. Možná právě proto mezi nimi cestuje Filip Navrátil, obchodní ředitel české pobočky společnosti ESET.

Těžko začít jinou otázkou. Jak často jste se v uplynulém roce dostal na greeny?

Musím říct, že poměrně často. Během uplynulého roku to byla jedna z mála možností, jak si užít trochu normální život i během jednotlivých vln pandemie. Golfová hřiště byla otevřená téměř bez omezení, takže to pro mě byla jedna z mála možností, jak vyčistit hlavu a vypnout.

Byly to pouze rekreační hry, nebo došlo i na obchodní jednání mezi jamkami?

Pro mě osobně je golf sport a relax, místo k poznání nových lidí, příjemně strávený čas s přáteli. Nikdy jsem nevnímal golf jako nástroj k „dělání businessu". Myslím, že to tak má většina lidí. Nebo alespoň většina v mém okolí. Pokud ale narazíte na člověka, se kterým obchod děláte a máte společný zájem v podobě golfu, určitě se najde i chvilka na pracovní věci.

Takže z vašeho pohledu se hra a obchod vylučují?

To se určitě nevylučují. Spíše bych to shrnul tak, že já nevnímám golf jako nějaký prioritní nástroj k dělání obchodu. Nicméně poznáte tam spoustu lidí, se kterými dříve nebo později můžete nějaký obchod udělat. A pak víte, že kromě zasedaček, kaváren a restaurací máte další místo, na kterém se rádi potkáte. Já mám to štěstí, že i ve své pracovně golfové bublině mám hodně lidí, se kterými si rád zahraji.

Pracujete pro ESET, což je globální firma s původem ještě v Československu, říkám to správně?

Ano, říkáte. Společnost vznikla v roce 1992, ale první antivirové produkty ještě o pět let dříve. Je to dlouhá historie a mám to štěstí, že poslední více než dekádu mohu být u toho. ESET během té doby vyrostl nejen v Česku a na Slovensku, ale změnil se v globální firmu, která má dnes více než 20 poboček a působí ve všech koutech světa. Lidé po celém světě používají NOD, aniž by tušili, co to znamená.

A co to vlastně znamená? Nikdy jsem nad tím nepřemýšlel.

Je to odkaz na seriál Nemocnice na kraji města, slovensky „na okraji města". NOD neznamená nic jiného než „nemocnici" na okraji disku, kde se léčily napadené soubory.

Hezký příběh, to jsem nevěděl. Nemocnice na kraji města zůstala asi jen v naší kotlině, ale golf je globální sport. Pěstujete jej i v jiných zemích?

Když je příležitost, rád si zahraji. Poslední dobou se snažím vyčlenit si každý rok i pár dní na golfovou dovolenou. Takže krom českých hřišť mám v seznamu pár dalších zajímavých zážitků z Rakouska, Itálie, Řecka nebo Španělska.

Jak se vlastně stavíte k obchodním rozměrům různých sponzorských turnajů? Není právě toto prostředí pro business?

Obchod dělají lidé a golfové hřiště je další místo, kde se mohou setkávat. V kontextu businessu je to tedy místo, kde můžete potkat zajímavé lidi, které například spojuje jeden obor. Ale jak jsem řekl, není to důvod, proč hraji golf.

A vycházíte ze zkušenosti s vlastním turnajem nebo účasti na cizím jako host?

V minulosti jsme pořádali vlastní turnaje, nyní jdeme cestou spíše partnerství s vybranými turnaji. Je to příležitost vidět se s řadou obchodních partnerů i jinde než v zasedačkách nebo na online schůzkách.

Máte přehled, kdo z vašich partnerů hraje golf?

Tak tady bezpečně vím, že nevím. ESET vyrostl na bezpečnostních řešeních pro domácí uživatele a malé a střední firmy. Díky tomu, že jsme v tomto segmentu stabilní a dlouhodobě oblíbený produkt, máme v něm také tisíce zákazníků. Golfistů mezi nimi bude určitě celá řada.
Obecně jsou ale určitě odvětví, kde je penetrace golfistů větší než mezi lidmi, kteří mají na bedrech kybernetickou bezpečnost. Nicméně je několik golfistů v řadách našich partnerů a zákazníků, které osobně znám a se kterými si zahraji vždy rád. A nepotřebuji k tomu vlastní turnaj. Jak jsem říkal, pro mě je golf primárně o relaxaci a vyčištění hlavy a setkání s fajn lidmi. Vše ostatní je bonus.

Rozumím, jak to myslíte. Ale nemá na tento váš postoj vliv i cesta, která vás ke golfu přivedla?

Možná je to tak. Je pravda, že golf nehraji až tak dlouho. Letos to bude sedm let. A dostal mě k němu obchodní partner, který na mě dlouho naléhal, ať s golfem začnu, že to bude super. No a aby mé rozhodnutí urychlil, jednoho dne mi oznámil, že mě přihlásil na turnaj, který pořádá za dva měsíce. A abych to neměl tak složité, tak tady mám kontakt na trenérku, která mi s tím pomůže.
Vzal jsem to jako výzvu, absolvoval základní výcvik a za dva měsíce se hlásil na turnaji. Začátky byly – asi jako u každého – poměrně náročné. Nicméně mě to chytlo, a i díky lidem, na které jsem u golfu narazil, rád trávím svůj volný čas na greenech.

A kde si ho užijete nejvíc? Máte nějaká oblíbená hřiště?

Nejčastěji jsem tam, kam to mám nejblíže. Vzhledem k dojezdové vzdálenosti jsou to hřiště poblíž Prahy, zejména Konopiště, Pyšely, Kácov, Slapy, Mstětice, Černý most. A oblíbené? Mám rád Čeladnou. Vždy zde najdete skvěle připravené hřiště, a navíc se tam obvykle potkám s lidmi, které dlouho nevidím, takže spolu strávíme příjemný den. A to je přesně to, co mě na golfu baví.

Je nějaké hřiště, kde byste si chtěl zahrát?

Takových by se určitě našla spousta. Mám však řadu dalších aktivit, takže momentálně jsou priority jinde. Ale věřím, že na sbírání zážitků z ikonických míst golfu ještě přijde čas.

Koukám na vaše zápěstí, předpokládám, že máte golfové hodinky, je tomu tak?

No to máte pravdu, dnes mám zrovna golfové hodinky. Je to fajn pomůcka, ale že by to byl nějaký X faktor zásadně zlepšující moji hru, to se říct nedá. Kéž bych hrál tak, jak se mi snaží virtuální caddy v hodinkách napovídat. Nicméně nejen takovéto hodinky, ale i další vychytávky jako například analyzátory švihu jsou důkazem toho, že zdánlivě nesourodý svět golfu, technologií a IT si je docela blízký.

Za rozhovor děkuje: Ondřej Šafář
Převzato z časopisu GOLF 1-2/2021


Eset-logo-250

 


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...