Vincentka-golfinfo

cipKaždá normální hráčka golfu a každý normální hráč, třeba i v kategorii začátečníků a rekreantů, mají legitimní touhu hrát nižší skóre. Normální golfisté rovněž mají zájem zlepšovat herní techniku, ovšem v amatérské kategorii na to povětšině nemají dost času. Proto si musí vybrat, do čeho v tréninku investují vzácný čas ukradený rodině, obživě a dalším oblastem života. Musí si vybrat, co je pro něj nejefektivnější. Proto doporučuji strategickou volbu, která každému rekreačnímu golfistovi zajistí vyšší úroveň spolehlivosti hry a lepší výsledky. Jedná se o tři klíčové rány, na kterých lze v součtu postavit vyšší konzistentnost výsledků.

V marketingu se podle matice, která vznikla v Boston Consulting Group (BCG), dělí výrobky firem na kategorie: Otazníky, Hvězdy, Dojné krávy a Bídní psi. Níže vám doporučím, abyste postavili – pokud jste typičtí představitelé „nedělního golfu" – svou hru na následujících třech oporách.
Protože vycházíme z předpokladu, že máte jen velmi omezené množství času, existuje solidní pravděpodobnost, že tyto tři techniky se po určité časové investici stanou „dojnými kravami" pro vaše výsledky – neboli budou přinášet spolehlivé zisky, aniž by vyžadovaly další a další vklady.

Nízký čip na green z 10 až 5 metrů
Dosud se nenarodil golfista, který by vždy dopravil „v regulaci" míček na green. Dokonce se dosud ani nenarodil golfista, který by vždy zasáhl green. Možná, že se jednou takový génius objeví, ale konkrétně pro vás mám zaručenou informaci, že vy to nejste. Přijměte jako výchozí fakt, že často budete zachraňovat skóre přihrávkami okolo greenu. Ano, jsou situace, kdy prostě musíte sáhnout pro wedge 60° nebo 58° a pokusit se zahrát vysoký lob přes bankr nebo jinou překážku na green. Ale nalijme si čistého vína, nikdy z vás nebude Phil Mickelson, jehož eskamotérské záchrany s wedžemi 60° a 62° stupňů uváděly v nadšení moji golfovou generaci. Pokud se, jak jsem uvedl výše, živíte v potu tváře poctivou prací a máte rodinu a ještě nějaký život mimo golf, prostě vám nezbude čas, abyste dosáhli opravdového mistrovství v delikátních lobech. Naučte se s tím žít a „zmistrujte" spolehlivý nízký „valivý" čip na green hraný pevným zápěstím.

Povětšině ze vzdáleností mezi 5 až 10 metry okolo greenu není nutno hrát riskantní lob, pokud vás k tomu ovšem nevede slepá pýcha. Statistická většina přihrávek z této vzdálenosti může být uskutečněna cestou nízkého a vysoce efektivního čipu. V golfových análech slavné generace Jacka Nicklause je zaznamenáno, že Jack pro takové nízké přihrávky užíval široký repertoár holí. Občas sáhl i pro železo 4. Proto je jen na vás, kterou hůl si oblíbíte jako nejspolehlivější pro nízké „valivé" čipy. Obvykle se používají železa mezi číslem 7 a SW.

Vyžádejte si od trenéra nebo od nějakého zkušeného golfisty kamaráda rady, jak takový nízký čip hrát. Pokud nemáte to ani ono, mohu posloužit radou, že tato rána se hraje s chodidly u sebe, aby se zabránilo přenesení hmotnosti. To zvyšuje spolehlivost kalibrace přenosu síly do míčku. Ten by měl být zasažen poněkud vzadu v postoji, u praváka třeba až za pravým chodidlem. Pohyb hlavy hole jde nízko nad povrchem a grip hole je skloněn dopředu, zápěstí před míčkem. Správně provedená přihrávka tohoto typu je sice nízká, avšak pevné zápěstí spolu se skloněnou (a tím deloftovanou holí) dají míčku dostatečnou zpětnou rotaci. (Postupně zjistíte, že v rámci tohoto úderu lze míčku udělovat různá množství zpětné rotace.) Vysoká spolehlivost tohoto úderu je mj. dána tím, že hlava hole je skloněná tak, že její hrana je za míčkem v takové pozici, která téměř vylučuje jeho topnutí.

Spolehlivost „valivého" nebo „patovacího" čipu je dána jednoduchou skutečností, že vyžaduje podstatně méně energie a poměrně malou akceleraci při kontaktu s míčkem. To znamená, že v případě chyby bude míček sice o trochu dále od jamky, ale nikdy neskončí v přilehlém lese nebo zahradě, jako v případě selhání agresivního lobu. Vysoký lob je sice efektní technika, ale vyžaduje mnoho přípravy a vybroušenou herní techniku, protože je to úder s velkou dynamikou a zrychlením přes míček, takže v případě chybného zasažení jsou důsledky opravdu nepříjemné.
Ale pozor! Aby nízká přihrávka na green byla opravdu účinná a spolehlivě zastavovala blízko k jamce, je nutno používat dobré míčky. Dnešní nabídka míčků již obsahuje i takové, které nabízejí dobré reakce a dosti rotace okolo greenu, aniž by to zruinovalo rodinný rozpočet. Ale pokud hrajete se skutečnou „křapkou", nečekejte, že tento úder bude efektivní.

Závěr
Zcela záměrně jsem si počínal minimalisticky ohledně technických rad. Cílem článku bylo dát strategickou radu, čemu se nejvíce věnovat při tréninku v případě, že jste nevyhráli ve sportce a musíte a chcete se věnovat spoustě jiných věcí. A tak vám zbude na trénink golfu jen málo času a v tom omezeném časoprostoru je nutno si vybrat něco, co přinese výsledky poměrně spolehlivě. Vaše dojné krávy!

Text: Ondřej Kašina


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...