Vincentka-golfinfo

Garcia radDvě dekády Sergio García čekal na svůj první major a vybojoval ho na hřišti, k němuž dříve nechoval velké sympatie – ve slovutné Augustě, kde mohl uplatnit cit pro nejrůznější druhy úderů. Během svého vítězného tažení předvedl hodně ze svého arzenálu, podívejme se proto podrobněji na některé z ran, které ho přiblížily vysněné metě.

1. Dlouhá hra
Druhá jamka v Augustě vybízí jít si pro birdie, ale nenechte se mýlit. Zkouškou je už sám odpal a pak přichází druhá rána. Jde z kopce a někteří tu berou železo č. 2 nebo 3, já volil trojku dřevo. Hraje se dlouhá rána, nějakých 220 až 270 yardů, z poměrně obtížné pozice. Většina z nás se snaží poslat míček co nejblíže greenu, abychom si krátkou přihrávkou vytvořili šanci na birdie. Pro amatéry rány fervejovým dřevem nebývají snadné, neboť jde o dlouhou hůl s malým loftem, což znesnadňuje vyslání míče do vzduchu. S tím souvisí jedna z největších chyb, kterou u této kategorie hráčů vídám – ve snaze pomoci míči do vzduchu zaklánějí horní část těla. Vede to ale jen k tomu, že míč trefí spodkem hole, načež vyletí nízko.
Správně byste jej měli pouze „setřít" z povrchu. Zvýšíte tím šanci, že míč odpálíte středem úderové plochy a vyšlete ho do vzduchu. Umístěte si ho v postoji víc dopředu, zhruba mezi drajvr a střední železo, ramena vyrovnejte ve směru cílové linie, váhu rozložte rovnoměrně na obě chodidla a proveďte plynulý švih. Razantnější a rychlejší pohyb není na místě, protože tím jen narušíte tempo, které je u fervejového dřeva podstatné.

2. Vyvýšený green
Zahrát vysoký, měkce dopadající chip vypadá složitě, neboť si musíte osvojit odpovídající techniku. Nejprve otevřete líc hole. Jakmile zakládáte hůl ruce musí být v linii s míčkem. To je velmi důležité, pokud tak neučiníte, neodehrajete jej sweet spotem. Následně otevřete postavení, tzn. v případě praváků je pravé chodidlo blíže cílové linii, tedy před levým. Usnadní vám to kontrolovat švih. Kolena držte mírně pokrčená, paže natažené. Při švihu holí nemanipulujte, paže jsou jen prodloužením hole. Proveďte krátký švih dozadu a poté vpřed. Levý loket se při švihu lehce ohýbá, ale horní část těla zůstává takřka nehybná. Udržujte rovnováhu. Správné provedení je více o plynulém pohybu než o třísknutí do míčku. Líc hole jen sklouzne pod míčkem, čímž ho vstřelí vzhůru.

3. Jde to i dřevem
Není nic horšího, než být dvěma ranami na čtyřparu krátký a odcházet s šestkou... Pokud před sebou máte velkou část greenu, pak tou správnou záchrannou ranou může být i chip hybridem. Ten v bagu nemám, a tak jsem musel použít fervejové dřevo. V takovém případě musíte mít na paměti jednu věc, a sice, že míč od úderové plochy více odskočí, proto jej musíte udeřit s velkým citem. Samotný úder je jednoduchý a podobá se patu. Míček odehrajte od vnitřní strany zadní nohy, postavte se blíže k němu, zkraťte úchop. V založení držte šaft vzpřímeně, zápěstí jsou pevná a ujistěte se, že prvně trefíte míč.

4. Patování v Augustě
Začnu pozitivně – greeny v Augustě jsou tak hladké a čisté, že jsme ve srovnání s jinými turnaji PGA Tour docela úspěšní v proměňování ze vzdálenosti od jednoho do tří metrů. A teď ty horší zprávy. Naše skórování ze vzdálenosti od tří metrů více je tu horší, navíc musíme vzít v potaz, že hřiště nahrává golfistům schopným popasovat se s rychlými a zvlněnými greeny. Zdejší jamkoviště vykazují rychlost 14. Pokud něco takového vyzkoušíte, pak už nikdy nebude považovat „desítkové" greeny za rychlé. Nadto je bičuje vítr a jsou všechno, jen ne rovné. Proto hraje zásadní roli posouzení správné rychlosti v případě dlouhých patů. Hráči s hendikepem okolo 15 tu trojpat zapíší v deseti až dvanácti případech. Jestliže vás čeká hra na výrazně rychlejších greenech, než jste zvyklí, věnujte se během cvičného kola a tréninku právě dlouhým patům, abyste si osvojili rychlost patu a potřebnou razanci úderu. Pokud pak míček přiblížíte na metr dva k jamce, máte skoro vyhráno.

Foto: Globe Media/Reuters


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...