Wie driveJsou čtyři věci, na které byste si při odpalu měli dávat pozor, abyste zasáhli každou fervej. Stačí naslouchat radám vítězky dámského US Open z roku 2014 Michelle Wie a vaše drajvy se nejen zpřesní, ale také prodlouží.

1. Založení
Nejde jen o to postavit se za míč, je třeba si vybudovat stabilní základnu, ze které švih vychází. Zaujměte proto trochu širší postoj, kdy každé chodidlo přesahuje rameno. Tím omezíte nadměrnou rotaci boků. Trochu se snižte v kolenou a chodidla zatlačte do země.

2. Nápřah
Abyste dosáhli maximální energie, pohybujte vším, jen ne dolní částí těla. Otáčejte horní částí trupu a paže nechte volně vést tímto pohybem. Předejdete tím tomu, že by se hůl dostala mimo ideální rovinu švihu. Proto je tak důležitá aktivace nohou během založení, bez stabilní základy se totiž spodní část těla bude synchronně otáčet s horní částí, aniž byste tomu dokázali zabránit. Čím většího rozdílu v otočení ramen a boků docílíte, o to delší ránu budete schopni zahrát.

3. Přechod
Jakmile začnete hůl spouštět z vrcholu nápřahu, držte se hesla, že méně je více. Snažte se držet hůl ve správné rovině a potřebnou energii si uchovejte až pro moment zásahu. Tělo je třeba stále držet zpevněné a udržovat stejnou výšku postoje jako při založení. Začněte přenášet váhu na levé chodidlo, aniž byste otáčeli boky nebo ramena. Zároveň dochází k tomu, že se boky posunou k cíli a v reakci na tento pohyb ruce a paže klesnou dolů.

4. Spouštění hole
A teď přecházíme k nejzábavnější fázi, při níž se jen otáčíte a rozpoutáváte nashromážděnou energii. Prvně se otáčejí boky, pak horní část těla a poté následuje „prásknutí" do míčku. Jako byste šlehli bičem, přičemž při zásahu uvolníte zápěstí. Pokud je můj švih vyladěný, pak se dokážu otáčet, aniž bych měnila postoj. Jinými slovy řečeno, hlava hole se při zásahu míče dostane do stejné pozice, v jaké byla při založení. A to stejné platí pro ruce. Spousta hráčů včetně mě má totiž tendenci šaft při zásahu trochu zvedat, což může vést k otevření hlavy hole.
Moje rada proto zní: Při založení si vyberte konkrétní bod na míči a na ten se v průběhu švihu soustřeďte. Pomůže vám to zabránit ve zvedání trupu v zóně zásahu. Je to detail, avšak právě v něm tkví podstata dlouhých a přesných drajvů.

Foto: Globe Media/Reuters


Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...