Spa Hotel Ulrika

Bohdanec 1Co vás jako první napadne, když se řekne „lázně"? Odpočinek, pohoda, klid. Tak jaký jiný než pohodový by mohl být lázeňský golf! Alespoň v Lázních Bohdaneč to platí do puntíku. Ze zdejší osmnáctky na vás dýchne domácká atmosféra i pohostinnost, jakou nešetří resorty, kde k sobě golfisté mají tak nějak blíž.

Přiženete se po silnici, která „krájí" resort na dvě půlky a na své pouti z klubovny a do klubovny ji musíte obezřetně přejít. To je ale asi jediný „vetřelec", před kterým se musíte mít na pozoru, nepočítám-li tedy nástrahy v podobě překážek, co na vás budou cenit zuby hned vzápětí. Sotva odbočíte z cesty, za chvíli dorazíte na malé parkoviště, před nevelkou, nicméně o to útulnější klubovnu s terasou a cvičnými greeny na dosah.
Na terase postavili i venkovní gril, který v letním období snad ani nevychladne a přidává zdejšímu resortu na útulnosti. Stejně tak dřevěná klubovna, v níž najdete sociální zázemí, recepci a za nevlídného dne tu můžete i posedět. Ve zbylých kolem stojících dřevěných domcích vytvořili technické zázemí pro driving range a klubovnu. Opodál, přesto jen kousek od klubovny se nachází driving range.

Bohdanec 2Znormovaných devět jamek tu otevřeli před třinácti lety, od září 2012 se hraje kompletní osmnáctka. „Všechno jsme budovali postupně, ale těší nás, že hřiště není zatížené žádnými dluhy," prozrazuje manažer hřiště Jaromír Pátek, který je už „letitým inventářem" resortu a srdečně se s každým dá do hovoru. „Pro příští sezonu plánujeme rozšířit zázemí, včetně možnosti ubytování," odtajňuje nejnovější plány a ukazuje směrem k podkroví klubové budovy.
Myšlenka jistě chvályhodná, hřiště sice leží v bezprostředním dosahu Lázní Bohdaneč, nicméně určitě se najdou tací, kteří upřednostní přenocování přímo v resortu, aby mohli vyrazit za hrou časně zrána, kdy se stopy otisknou do rosou zkropených fervejí. To si teprve vychutnáte klid a pohodu, jakou zdejší osmnáctka servíruje.

Že byste se ukolébali až moc, to nehrozí, neboť k bdělosti vybízí už úvodní jamka. Zapomeňte na nějaký pozvolný úvod do hry, tady se jde na věc pěkně zostra! Ne zrovna krátký pětipar s poměrně ostrým pravým doglegem. Pokud ránu pošlete příliš vpravo, v lepším případě si neotevřete prostor pro druhý úder, v horším případě můžete skončit ve vodní překážce.
A tím byl nastolen kurz hry, rychle zjistíte, jaké zbraně hřiště tasí. Stromy lemující ferveje a vodní překážky představují nejčastější úskalí. Potůčky, rybníčky, příčné i podélné vody, bankrů je relativně málo a neděsí vás hloubkou.

Bohdanec 3Jamky jsou většinou rovné, což hraje do karet ranařům, design hřiště přesto negarantuje dlouhým hráčům automaticky nízké skóre. O to se postarají nejen zmiňované nástrahy kolem fervejí a greenů, ale i greeny samotné. Ty jsme mimochodem na sklonku září našli v perfektním stavu.
Pokud se na hřiště vydáte poprvé a na souboj vyzvete místního znalce, bude mít jednu velkou výhodu, a sice znalost greenů, která tu hraje velkou roli. Středně velká jamkoviště vyžadují posílat míčky do správných pozic, zvlášť pokud je navrtáno „na kopečku". A že takových pozic ten den bylo... Přečíst zakřivení dráhy spolu s rychlostí jinak krásně upravených greenů nás stálo nejednu ránu navíc. Holt čeho nás ušetřili na ferveji, kde chodíte prakticky v rovině, to nám naservírovali na závěr každé jamky.

Zapomeňte na bezduché honění se za metry délky a snažte se vždy připravit si co nejlepší pozici pro ránu do greenu. Ostatně hned na několika jamkách by se vám sázka na délku mohla zle vymstít, občas budete stát před výzvou, zda si raději nepřihrát pokorně před vodu a pokusit se o jednopat, nebo riskovat? To už je na vás, lepší vrabec v hrsti než míček lovený z vody...

A které z jamek mi utkvěly v paměti nejvíce? Kromě jedničky, jež nás rázně postavila před hotovou věc, to byla hned trojka, krátký třípar, kde však v cestě k vlajce stojí nevysoký, byť poměrně košatý strom. Záleží, kde je ten den navrtána pin pozice. V našem případě strom bránil přímé zteči, takže výhodu mají ti hráči, kteří umějí tvarovat rány. Na druhou stranu strom představuje spíš psychologickou bariéru, dá se obstřelit, a to i za cenu, že to k vlajce budete mít o něco dál.
Z pětiparů musím zmínit čtrnáctku – dlouhá jamka v první části lemovaná z obou stran bankry, nicméně dopadová zóna je velkoryse široká, problémy čekají až ve druhé části – dráha se tu zužuje, ale hlavně máte co do činění s vodní překážkou při ráně do greenu. A není to zrovna potůček, který co chvíli vyschne... Pokud vám druhá rána nesedne, je lepší hrát na lay-up a jít do greenu až čtvrtou ranou. Vodní překážka předělující cestu ke greenu se navíc táhne podél jeho levé části, vpravo vzadu najdete další vodní překážku.
Hned vzápětí přichází další výzva, krátký čtyřpar, který svádí k bezhlavému risku. Příliš dlouhá první rána se však nemusí vyplatit. O to už se postarají příčné vody. Stačí střední železo, abyste si vytvořili dobrou pozici pro kratší druhou ránu, a stále budete ve hře o birdie. A na samotný závěr dlouhý čtyřpar, jak jinak s vodní překážkou, která vám naposledy zdvihne vlnu adrenalinu v těle, abyste se na terase svěřili do náruče klidu a pohody, jež zdejší resort servíruje.

Sečteno a podtrženo – Lázně Bohdaneč nabízejí kondičně nenáročné, avšak poměrně technické hřiště, kde nevystačíte s pouhou délkou ran, byť osmnáctka není krátká. Navzdory horkému létu hřiště příliš neutrpělo, ferveje jsme až na pár vysušenějších míst našli zelené, greeny krásně hladké.
Počítejte s tím, že možná nějaký ten míček utopíte v místních vodách nebo ztratíte v lesíku, avšak nezoufejte, příjemná atmosféra vám dílčí nezdar bohatě vynahradí. Místní si na nic nehrají, ochotně se dají do řeči, po terase zavoní pochoutky z grilu a vy máte za chvíli pocit, jako byste byli starousedlíci.

Převzato z časopisu Golf 11/2018
Text: Petra Prouzová, foto: Golf Resort Lázně Bohdaneč

LÁZNĚ BOHDANEČ
Adresa: Golfové hřiště Lázně Bohdaneč 851, 533 41 Lázně Bohdaneč
Tel.: +420 723 625 525
Web: www.gcpa.cz
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
GPS: 50°5'23,122" N |15°41'25,788" E
Rok otevření: 2005
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 5 998 (bílá) | 5 717 (žlutá) | 5 441 (modrá) | 4 968 (červená)
Green fee: 800 Kč (po–čt) | 1 000 Kč (pá) | 1 200 Kč (so–ne, sv.)
Akceptace voucherů 1=2: pondělí a úterý

Bohdanec logo


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...