Spa Hotel Ulrika

Creamer-GMRHledáme-li favoritky nejprestižnějšího dámského majoru, pak rozhodně nelze opominout Paulu Creamer, vítězku tohoto podniku z roku 2010. Na LPGA získala již 10 titulů včetně letošního vítězství na HSBC Women's Champions. Za jejím úspěchem stojí i současný ředitel IMG David Whelan. Nejen o vzájemné spolupráci hovořila s oběma aktéry první česká účastnice US Open Jana Peterková.

PAULA CREAMER

Co nebo kdo vás přivedl ke golfu?

Začala jsem v deseti letech na driving range, kde jsem jen tak odpalovala míčky s tatínkem. Každý den jich bylo víc. K překvapení všech z toho byl časem celý košík. Uběhlo jen pár týdnů a začala jsem ještě se dvěma kamarádkami chodit na golfové lekce. Líbilo se nám to, protože jsme si užily spoustu legrace. Tehdy jsem si uvědomila, že mě golf ohromně baví, což se brzy projevilo na výkonech i na mých výsledcích. Ve dvanácti letech pro mě byl golf prioritou číslo jedna, ostatní koníčky jsem postupně omezovala.

4tyři pět let jste studovala full time program v IMG akademii.

S tréninkem jsem tam začala v září 2000 ve čtrnácti letech. V únoru o tři roky později jsem se stala členkou LPGA a vyhrála zde svůj první turnaj. Vítězství přišlo ještě před květnovým dokončením studia střední školy v IMG. S akademií jsem se rozloučila v únoru 2007 poté, co jsem se přestěhovala do Orlanda.
Nejmilejší vzpomínkou na IMG jsou pro mne kamarádské vztahy, které jsem si tam vytvořila s ostatními studenty a dalšími ctižádostivými sportovci z celého světa. Skrze ně jsem se seznámila s rozmanitými kulturními zvyklostmi, které bych jinak jen těžko v tak mladém věku poznala. Se spoustou z nich jsem zůstala v kontaktu dodnes.

Doporučila byste studium v IMG dívkám, které touží hrát jednou LPGA Tour?

Těžko říct, jaká je nejlepší cesta na LPGA. Každý hráč nebo hráčka se v něčem liší. Těm úspěšným je nicméně společná tvrdá práce, jsou golfu zcela oddáni a jsou připraveni pro splnění svého snu přinášet oběti. Pokud jste plně připravení odevzdat se programu v IMG, pak je to úžasná volba. Pokud se vám ale nechce tvrdě pracovat, pak pro vás tato akademie rozhodně nebude tím pravým místem! Budete tu obklopeni cílevědomými, tvrdě pracujícími sportovci, kteří chtějí být nejlepší. Právě to mě hodně motivovalo, touha neustále se zlepšovat. V mém případě bylo studium v IMG jednoznačně správná volba, a tak bych ji samozřejmě doporučila. Myslím, Jano, že ten svět IMG sama dobře znáte.

Mnoho profesionálních golfistek, a to poměrně často, mění svého golfového trenéra. Vy jste od samého začátku zůstala s Davidem Whelanem, proč?

Odpovím vám bez velkého přemýšlení: je to pravděpodobně nejlepší golfový trenér a kouč! David o sobě nemluví, nestaví se na odiv veřejnosti jako řada ostatních úspěšných trenérů, a proto se o něm tolik neví a nepíše. Sám byl již v juniorském věku velice dobrým hráčem a úspěšný byl i během své profesionální kariéry na EPGA Tour. Golfovou hru zná skrz naskrz. Je to nesporně jeden z nejlepších golfových instruktorů!
Já osobně mu říkám, že je moje patnáctá, šestnáctá a sedmnáctá hůl. David je nejspíš největší a dobře utajené golfové tajemství. Proč bych tedy měla měnit kouče, když je tak dobrý a když naše spolupráce funguje tak skvěle už od mých patnácti let! Když se mi na hřišti občas nedaří nebo pokazím ránu, není to přece jeho chyba. Trenér vás může pouze vést a je pak jen na hráči, aby vzal odpovědnost za vše ostatní na sebe.
David ví, jak přemýšlím, jak reaguju a jak mi má věci vysvětlit, abych jim rozuměla. Existuje mnoho instruktorů, kteří mají představu, jak by se golf měl hrát, a neberou v potaz možnosti a schopnosti hráče. Ovšem trenér, aby se o něm dalo říci, že je dobrý, musí být schopen i ochoten se především přizpůsobit hráči.

Jak byste třemi slovy popsala David Whelana jako člověka a kouče?

Tichý, sebevědomý, profesionální.

Proto je pro vás David ten pravý a jediný trenér?

Ano. On rozumí mně a já rozumím jemu. Zná nejen mé silné stránky, ale hlavně mé slabiny. Jsme na stejné vlně, jeden na druhého naprosto spoléháme, což je základ našeho výjimečného a kvalitního vztahu. U některých hráčů a trenérů jde především o vztah, tedy o obchod, a to v případě dlouhodobé spolupráce.

Ještě z jiného soudku. Je na vás, Paulo, co si na sebe obléknete během turnajů?

Ano, ve většině případů si oblečení vybírám sama. Adidas mi připraví kolekci na majory, na výběru se ovšem sama částečně také podílím. Na ostatní akce si volím oblečení sama. Mam velké štěstí, že mě sponzoruje právě Adidas. Mají úžasný sortiment látek i střihů, mezi kterými se mohu sama rozhodovat. Nemusím snad ani zdůrazňovat, jak skvělé je mít za partnera jednu z největších sportovně obchodních společností na světě.

A na závěr jedna osobnější otázka. Je obecně známo, že jakmile je člověk spokojený v osobním životě, odrazí se to i na jeho výkonech, čehož jste ukázkový příklad. V prosinci minulého roku jste se zasnoubila s Derekem Heathem, pilotem Air Force. Nás a pochopitelně všechny vaše fanoušky jistě zajímá, kdy se uskuteční svatba?

V prosinci tohoto roku!

Paulo, díky a hodně štěstí ve všem, na co sáhnete!

DAVID WHELAN

Davide, jak dlouho už učíte?

S výukou golfu jsem začal v lednu roku 1992 u Davida Leadbettera, v Lake Nona na Floridě.

Kolik let působíte na pozici ředitele v IMG?

Jako ředitel IMG Academy pracuji již 11 let. Předtím jsem v letech 1992 až 2002 působil jako ředitel evropské DLGA (David Leadbetter Golf Academy).

Jak dlouho pracujete s Paulou Creamer?

S Paulou jsem zahájil spolupráci v červenci roku 2002.

Jak často máte tréninky?

V průměru spolu strávíme asi 70 dní v roce. Do toho spadá cestování na turnaje, příprava mezi turnaji v IMG a mé návštěvy u Pauly v Orlandu.

Jak často za ní létáte na turnaje?

Během roku za ní letím tak osmkrát.

Na co se v tréninku většinou zaměřujete?

Paula je bezpochyby nejkonzistentnější profesionální hráčkou na světě. Podívejte se na seznam jejích umístění v první desítce. Sedmatřicetkrát v řadě prošla cutem na majoru. A co teprve fakt, že ve své profesionální kariéře jen třikrát nepoustoupila cutem! Není to fantastické? Všichni golfisté mají určité návyky ve švihu. Jinak řečeno, vaše problémy z minulosti se během kariéry vracejí.
Já osobně vždy kladu největší důraz na správné základy jako postoj, rovnováha, stabilita a zamíření. Mám-li se konkrétně vyjádřit k Paule, pak s ní se zaměřujeme na zaujetí správného postoje a polohu hlavy hole. Poté se věnujeme počáteční fázi švihu, která předurčuje správnou sekvenci pohybů a timing švihu. Během turnajů se soustředíme hlavně na to, jak hrát konkrétní hřiště, na jeho specifika, a určíme si strategii.

Co podle vás z Pauly dělá vítězku?

Je opravdu velmi soutěživá.

Má nějakou slabinu?

Někdy se snaží až moc. Neproměňuje paty, které by potřebovala, ty, co se zdají být relativně jednodušší. Na pětiparových jamkách hraje málo berdíků.

Sám jste býval vynikajícím hráčem (s působností na EPGA Tour), myslíte, že vám to v trenérské kariéře pomáhá?

Domnívám se, že každému kouči, který byl někdy v pozici hráče, a to na jakékoliv úrovni, tato zkušenost ve výuce pomůže. V mém případě jde mimo jiné o to, že jsem měl vždy dobrou krátkou hru.

Nepomýšlíte na seniorskou túru?

Ale ano, přemýšlím o tom.

Děkuji za rozhovor.

Převzato z časopisu GOLF 6/2014
Text: Jana Peterková, foto: Globe Media Reuters


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...