SS Aoki Isao2Isao Aoki je nejlepší a nejznámější japonský golfista. Ze zemědělské rodiny se ke golfu dostal jako patnáctiletý školák coby caddy. Poprvé viděl v televizi Arnolda Palmera, a tím bylo o jeho životě po dokončení školy rozhodnuto. Jako profesionál vyhrál mezi roky 1971–2002 73 turnajů, z toho přes 50 na Japan Golf Tour.
V roce 1978 zvítězil na prestižním World Match Play Championship v Anglii, který tehdy nebyl součástí EPGA Tour. V roce 1983 zvítězil na Hawaiian Open ze seriálu PGA Tour a na Panasonic European Tour (EPGA). Dominoval rovněž na akcích PGA Tour of Austrasia.

Do dějin se zapsal soubojem s Jackem Nicklausem na US Open v roce 1980. Sám jejich bitvu komentoval slovy: „Čekal jsem naivně na jeho chybu čtyři dny, ale on žádnou neudělal." Prohrál o 2 údery.
Sice vyhrál jen jednou na PGA, ale triumf na Hawaiian Open v roce 1983 stál za to. Pitching wedge v jeho rukou opsala oblouk a poslala míček ze 117 m do jamky. Jeho soupeř Jack Renner zůstal ohromeně stát. Aoki ještě na ferveji zvedl ruce nad hlavu na oslavu prvního japonského triumfu na zámořské sérii.
V roce 1997 už jako člen Champions Tour zahrál 10 pod par při vítězství na Emerald Coast Classic. Greg Norman o něm prohlásil, že je to Arnold Palmer japonského golfu. Jeho paty ocenili Chi Chi Rodriguez a Jack Nicklaus. Aoki si splnil svůj sen, procestoval s golfem celý svět.

Stručná vizitka
Jméno: Isao Aoki
Datum narození: 31. srpna 1942
Místo narození: Abiko, Chiba, Japonsko
Profesionál od: 1964
Rok uvedení: 2004
Kategorie: Mezinárodní hlasování

World Golf Hall of Fame: právě sem jsou uváděny legendy žijící i ty, co již odešly do golfového nebe. Pomyslné otisky na chodníku slávy zanechávají na floridském St. Augustine, kam vás v několika následujících vydání pozveme a seznámíme vás s některými z členů této nadmíru prestižní společnosti.

Převzato z časopisu GOLF
Připravuje: Ota Doležal


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...