Gal SandraJejí rodiče se narodili v České republice, ona sama česky mluví a každým rokem navštěvuje Prahu. Přesto sedmadvacetiletá Sandra Gal hájí barvy Německa a čeští fanoušci tak její úspěchy mohou sledovat jen z povzdálí. Společně s ní alespoň mohli oslavit zisk loňského Solheim Cupu.

„Je pro mě velkou ctí, že jsem reprezentovala Evropu," prohlásila Sandra Gal poté, co loni v září dopomohla Evropankám k senzačnímu vítězství v Solheim Cupu nad týmem USA. Evropský výběr tehdy vyhrál 15:13 a Gal byla jeho součástí. Na konečném výsledku se podílela ziskem půl bodu.
„Bylo to úžasné," vzpomněla v jednom z rozhovorů. „Byl to největší turnaj, který jsem kdy hrála. Atmosféra byla úžasná, sledovalo to tolik lidí, byl na nás veliký tlak," popisovala. A jak se sluší a patří, Evropanky titul i patřičně oslavily. „Bylo to skvělé – do čtyř do rána na našem týmovém pokoji, jen jsme tancovaly a pily z vybojované trofeje," přiznala Sandra s úsměvem na tváři.

Neradovala se jen ona, radovala se celá Evropa. A těšit to mohlo i české fanoušky. Ač Gal hájí německé barvy, má i české kořeny. Rodiče Sandry, Jan a Alexandra, sami golfisté, pocházejí z Československa. Roku 1969 ale společně emigrovali k našim západním sousedům, kde se jim po šestnácti letech narodila Sandra.
Dlouho to netrvalo a i ona se stala právoplatným členem golfové rodiny. Bylo jí pět let, když se společně s rodiči vydala na cestu po evropských golfových resortech. „Máš talent. Měla bys s tím něco dělat," slyšela tehdy.

Poslechla a vydala se tedy golfovou cestou. A rodiče ji samozřejmě podporovali. „Nejvíce mi dal právě táta. Oba sice hráli golf, ale on se v něm pohybuje celý život. To on mě do něj zasvětil, posunul mě o kus dále, vždycky mi věřil, že budu úspěšná," děkuje člověku, který ji zasvětil do světa golfu.
Důležitou roli hrají rodiče pro Sandru dodnes a pokud to jen trochu jde, cestují s ní po turnajích. Tam už jí ale doprovází také další důležitá osoba, kedík Roy Clarke, stejně starý Sandřin kamarád, kterého potkala mimo golfové pažity. „Je velmi zábavný a taky dobrý golfista. Za irský národní tým hrál společně s Rory McIlroyem," prozrazuje golfistka.

Za oceán se vydala nejen za golfem, ale také kvůli studiu na University of Florida, kde se v letech 2005 – 2007 představila v golfovém týmu Gators women's golf. Zdárně, v Americe začala sbírat úspěchy. Avšak ještě než Gal odešla do USA, udělala si dobré jméno i doma v Německu.
Už v sedmnácti letech hrála za německý národní tým, o rok později vyhrála dívčí národní mistrovství. A jeden úspěch si dokonce připsala také na české půdě. V roce 2007 ještě jako amatérka vyhrála české mezinárodní mistrovství na rány v Cihelnách.

Ale zpět do USA, kde Sandra začala rozvíjet další kapitolu své hráčské kariéry. V témže roce, kdy se předvedla českým fanouškům, úspěšně bojovala v kvalifikaci o LPGA. Tu zvládla, skončila čtrnáctá a zajistila si plnou hráčskou kartu na sezonu 2008, což byl pro tehdy dvaadvacetiletou golfistkou obrovský úspěch.
Ten další se dostavil na konci března loňského roku. Na turnaji Kia Classic přemohla těžkou konkurenci a s náskokem jedné rány udolala Korejku Jiyai Shin, tehdejší světovou dvojku. Za premiérové profesionální vítězství získala i šek na čtvrt milionu dolarů.
„Jsem z toho úplně mimo. Je to skvělý pocit, byl to úžasný den," jako by po turnaji ani sama nemohla uvěřit, čeho právě dosáhla. Byla to však realita. Vytáhlá, 183 centimetrů vysoká, příjemná a atraktivní Gal coby druhá německá golfistka v historii vyhrála turnaj na LPGA. Navíc toho dosáhla famózním způsobem, když si na poslední jamce přihrála ze 75 metrů do birdie. „Nechtěla jsem jít do play-off," smála se.

Odměnou německé golfistce roku 2003 za tvrdou dřinu byla následná nominace do evropského výběru pro Solheim Cup. „Strašně si ten rok užívám. Jsem ještě vděčnější své práci," chválila si loňskou sezonu. Také letos zaznamenala velký úspěch. Rodačka z Düsseldorfu skončila třetí na US Women's Open. Přesto všechno hráčka, která jako mladá chtěla být návrhářkou nebo umělkyní, myslí ještě dále. „Ráda bych vyhrála British Open," zasnila se.

Text: Petr Sobol, foto: Globe Media/Reuters


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...