Spa Hotel Ulrika

Spieth 2Psal se rok 1998. V Royal Melbourne bojoval v Prezidentském poháru mezinárodní tým proti výběru USA, který pod vedením Jacka Nicklause utrpěl jedinou, ale hodně krutou porážku. Byl u toho i Jim Furyk, který si v tomto prestižním klání odbyl premiéru. Jordan Spieth měl v té době pět let. Teď je mu 20 a poprvé se objevil v nominaci i on. Naopak Furyk po 15 letech mezi vybranými chyběl.

Deset jmen bylo jasných, na dvě se ale ještě čekalo. Čtvrtý zářijový den byl v zámoří velmi očekávaným. Fred Couples totiž k tomuto datu odtajnil poslední dvě jména, kterým udělil divoké karty a povolal je do týmu pro Prezidentský pohár. Prvním z nich byl Webb Simpson. Nominace loňského vítěze US Open nebyla zdaleka tak překvapivá jako jméno druhého hráče, jemuž se rozhodl dát svou důvěru.
„Dostalo se mi velké pomoci od celého týmu. Beru Jordana Spiethe... Jdu s mladým klukem, celý náš tým se těší," oznamoval překvapivou zprávu Couples, který byl kapitánem USA zvolen už potřetí.
„Jordan zažil skvělý rok. Zaslouží si být v týmu," vysvětloval nominaci. „Znám všechny Jimovy statistiky, chtěl jsem ho mít," dodával na adresu Furyka, „ale ve stejné době si Jordan zaslouží být v týmu. Mám pocit, že je jedním z našich nejlepších hráčů, i když je mu teprve 20 let. Každý, s kým jsem mluvil, ho chtěl mít ve výběru, je to opravdu kvalitní hráč," nešetřil chválou Couples.

Kromě Furyka ostrouhali také Bubba Watson nebo Dustin Johnson. „Jsem nadšený a šťastný, že jsem se dneska probudil a nebyl to sen," podělil se o své pocity překvapený Spieth, který se zařadil do jednoho mužstva po bok velikánů typu Tigera Woodse nebo Phila Mickelsona. Jejich nový spoluhráč se o svou radost ihned podělil i prostřednictvím Twitteru, kam napsal: „Nemůžu popsat, co pro mě znamená reprezentovat USA."

Walker Cup, pak Presidents Cup
Spieth se ihned zařadil mezi nejsledovanější hráče této týmové soutěže. Na tlak a zájem amerických fanoušků je ale za poslední roky zvyklý. Před dvěma lety držel americké naděje ve skotském Aberdeenu, který hostil 43. Walker Cup. V prestižní bitvě amatérů ze Spojených států a Velké Británie a Irska vyhrál obě dvouhry, půlil zápas ve foursomech, nicméně ani to nestačilo. Vítězství zůstalo na Starém kontinentě.
Spieth už ale tehdy dokázal, že zraje ve velkého golfistu, který je připravený na mezinárodní konfrontaci, že je schopen v klíčových chvílích zachovat klidnou hlavu a předvést skvělý golf.

Katolík, nebo jezuita? Golfista!
V současné době Jordan patří mezi největší golfové talenty světa. Ještě před pár lety o něm ovšem nikdo neměl ani nejmenší tušení. Narodil se v Dallasu, 27. června, teprve před 20 lety. Prosazovat se začal v době, kdy už naplno zářila hvězda Tigera Woodse.
Ještě než se dal na dráhu profesionála, prošel katolickou školou v Santa Monice, poté pokračoval na jezuitské vysokoškolské přípravce v rodném Dallasu. Na austinské University of Texas reprezentoval školní tým, který dovedl k výhře v NCAA Championship. Byl nejlepším hráčem týmu v průměrném bodování, stal se Hráčem roku a získal další prestižní ocenění.
Svá studia ale do zdárného konce nedotáhl. Důvod je zřejmý, vášeň ke golfu byla silnější. Spieth však neudělal žádné unáhlené rozhodnutí. Hráč s jeho talentem a schopnostmi se totiž nerodí každým dnem a on toho chtěl naplno využít...

Zářivý amatér
Zda vysoko nastolenou laťku udrží a v dalších týdnech, měsících či letech bude stoupat vzhůru světovým žebříčkem, třeba až na úplný vrchol, to je zatím ve hvězdách. Předpoklady na to ale rozhodně má. Výkony, jimiž si mezi profesionály řekl o pozvánku na Prezidentský pohár, navazuje jen na to, co předváděl coby amatér. A tím byl ještě loni.
Čím začít výčet jeho úspěchů? Stačí si připomenout roky 2009 a 2011, kdy triumfoval na US Junior Amateur. Vyhrát turnaj minimálně dvakrát, to se dosud povedlo jen Woodsovi. V roce 2008 a 2009 skončil druhý na Junior PGA Championship, což nezůstalo bez odezvy. Americká juniorská golfová asociace ho v roce 2009 jmenovala nejlepším juniorským hráčem.
Stejně jako dříve Woods, Mickelson či Hunter Mahan se tak mohl pyšnit titulem Rolex Junior Player of the Year. O dva roky později, když mu ještě nebylo ani 18 let, se dostal do čela žebříčku Polo Golf Rankings, čímž se stal nejlepším juniorem ve Spojených státech.

Jeho skvělé výsledky neunikly ani profesionálům. V roce 2010 obdržel coby amatér pozvánku na HP Byron Nelson Championship z kalendáře PGA Tour. Toho se na tomto turnaji naposledy dočkal Trip Kuehne roku 1995. To ale Spiethovi nestačilo. Jako šestý nejmladší hráč v té době prošel na PGA Tour cutem. Po třetím kole dokonce dělil sedmé místo, nakonec bral všemi deseti i konečnou šestnáctou příčku. O rok později se na turnaji představil znovu, tentokrát odjížděl s 32. místem.
Dalšího z vrcholů amatérské kariéry dosáhl na loňském US Open. Poté, co se z něj odhlásil Brandt Snedeker, uvolnilo se místo pro Spiethe. Nabídnuté šance využil dokonale. Povedeným výkonem se dostal na dělené 21. místo, mezi amatéry neměl konkurenci. Tím se zároveň vyhoupl do čela světového juniorského žebříčku. To už se ale pomalu schylovalo k přestupu mezi profesionály.

Spieth 1Vstup mezi profíky? Žádný problém
I když toho mezi amatéry dosáhl dost, nikde nebylo dáno, že se prosadí i po přestupu mezi profesionály, kam se přesunul loni v prosinci. Rozhodně se toho nezalekl. Na Farmers Insurance Open sice ještě neprošel cutem, pak se ale blýskl druhým místem na Puerto Rico Open a sedmou příčkou z Tampa Bay Championship. Díky tomu získal neomezený počet pozvánek na další turnaje.
Bylo jasné, že přechod mezi elitu zvládl, a tak vyvstala další otázka: Kdy vyhraje první turnaj? Ta chvíle přišla v polovině června na John Deere Classic, ve kterém se probojoval do tříčlenného play-off. Souboj mezi ním, Davidem Hearnem a obhájcem titulu Zachem Johnsonem dospěl až k páté dodatečné jamce, kde devatenáctiletý mladík udeřil a jako jediný dokázal na osmnáctce zahrát par.
„Ta rána na osmnáctce byla asi nejšťastnější v mém životě. Že se míček odrazil správně, zasáhl praporek a spadl dovnitř, byla neuvěřitelná klika," radoval se poté, co přepsal historii. Stal se nejmladším vítězem na PGA Tour v posledních 82 letech. Překonal i Woodse, Mickelsona či Roryho McIlroye, kteří na zámořské sérii vyhráli první turnaj ve 20 letech. „Nečekal jsem, že se mi to podaří tak brzy. Měl jsem plán a ten jsem překonal," říkal po zápisu do golfových dějin. Do těch vešel coby čtvrtý nejmladší vítěz na Tour.

Po tomto úspěchu poskočil Spieth na jedenácté místo ve FedEx Cupu a zároveň se kvalifikoval na Open. „Jsem nadšený, ale teď mám trochu obavy z cesty do Skotska. Vždyť mám doma jen oblečení s krátkými rukávy," smál se mladík. V Muirfieldu nakonec dělil 44. místo. Na PGA Championship následně neprošel cutem. Jediným majorem, na kterém si ještě nezahrál, tak zůstává Masters. Toho se ale dočká už v příští sezoně.
Na to ale Spieth ještě nemyslí. Prvně chce vyhrávat další turnaje a stoupat světovým žebříčkem. A pak? Třeba vyhrát major. Že je na to ještě brzy? Ne, to v jeho případě neplatí, Spieth je připraven válčit s nejlepšími!

Převzato z časopisu GOLF 11/2013
Text: Petr Sobol, foto: Globe Media/Reuters, Globe Media/Action Images

STRUČNÁ VIZITKA
JORDAN SPIETH
Narozen: 27. července 1993
Místo narození: Dallas, Texas, USA
Bydliště: Dallas, Texas, USA
PRO od: 2012
Vstup na PGA: 2013
Světový žebříček: 21 (k 4. 10. 2013)
Turnajová vítězství: 1 (PGA – John Deere Classic 2013)
Individuální ocenění: Rookie of the Year 2013 (PGA Tour)

TÝMOVÉ SOUTĚŽE
Presidents Cup 2013
Walker Cup 2011 (amatéři)


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...