Spa Hotel Ulrika

gps-satelit-250Revoluční novinku si mohli v uplynulém týdnu vyzkoušet diváci, hráči a především rozhodčí při BMW Championship na European Tour. Během klání v britském Wentworthu se totiž vedení evropské túry rozhodlo vyrukovat do boje s pomalou hrou a sledovat tempo jednotlivých flightů prostřednictvím moderní technologie, konkrétně GPS trackerů.

Slow-play, tedy pomalá hra, je pro golf velkým problémem a skloňuje se prakticky při každé větší akci. Nejde jen o televizní přenosy, otrávení z nekonečných příprav před jednotlivými ranami bývají i diváci přímo na hřišti a koneckonců také mnozí rychlejší hráči, které jejich pomalejší kolegové zdržují. Naposledy se šnečí tempo některých čtveřic řešilo během prvního kola dámského Solheim Cupu, přičemž nespokojenost vyjádřily kapitánky výběru USA i Evropy.

Zatímco na americké PGA se o změnách spíš jen diskutuje - a své si k tématu už mnohokrát stihly říct hvězdy minulosti i současnosti - European Tour přešla od slov k činům. V létě tak vyhlásila čtyřbodový program, který má pomalé hráče zrychlit. „Už nyní jsme v profesionálním golfu v popředí, co se týče managementu pomalé hry. Poté, co byl náš turnajový výbor pověřen, aby byl v této problematice ještě přísnější, ale nastal čas podniknout tyto další kroky," konstatoval generální ředitel European Tour Keith Pelley.

Oč jde? Vedení ET hodlá kromě přísnějších trestů, vyšších pokut a menšího počtu hráčů ve startovním poli zapojit i nové technologie. V každém flightu na BMW Champiosnhip tak měl jeden hráč v bagu kromě svého vybavení také zařízení, které sledovalo, kde se daný flight právě nacházel. Na pěti odpalištích (konkrétně šlo o jamky číslo 4, 7, 10, 13 a 16) pak hráči samotní dostali informaci, jak jsou na tom s časem, plus informaci o pohybu ostatních flightů. především těch před nimi a za nimi.

A na provinilce bylo také dobře vidět. Pokud totiž daný flight nedržel stanovený čas pro danou pozici, objevilo se u něj znaménko + společně s červeným číslem. Pomůcka zároveň signalizovala rozhodčím, na koho se na hřišti zaměřit. Zařízení otestovalo vedení European Tour už před třemi týdny na turnaji Challenge Tour ve francouzské Bretani a od příští sezony by podle plánu mělo sloužit na všech turnajích a hráče podobně informovat dokonce na všech jamkách.

Nový systém podpořila i největší hvězda turnaje: Rory McIlroy připomněl, že čas se měří i tenistům. „Rafa Nadal dostal trestný bod za pomalou přípravu na servis ve finále US Open a to v hodně důležitém okamžiku. Proč by se něco takového nemohlo dít i u nás?" dodal McIlroy s tím, že podobné pokusy o zrychlení hry rozhodně vítá.

Připravil: Lukáš Pařenice
Ilustrační foto: Ingram Image

Zdroj:
https://www.thescore.com/epga/news/1835025/european-tour-implements-gps-tracking-to-combat-slow-play
https://www.heraldscotland.com/sport/17911558.rory-mcilroy-backs-european-tours-new-measures-tackle-slow-play/


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...