Spa Hotel Ulrika

Mares-ZeroZcela novou, převratnou metodu výuky golfu objevil a nechal si patentovat pražský golfový profesionál Otakar Mareš. Nazval ji Zero. Metoda má i s pomůckami ambice stát se skutečným nulovým bodem, z něhož vychází nová éra v golfovém tréninku.

Hrajete a trénujete už léta. Jak vás napadlo něco nového vymýšlet? Nebyl jste s dosavadním způsobem tréninku spokojený?

Výuku golfu jsem chtěl zlepšit už celá léta. Původně jen kvůli sobě. Vadilo mi, že směr, kam létají míče, je prakticky úplně náhodný a nezáleží ani na vůli či umu hráče, ani na způsobu švihu. Ve škole jsem během studia získával teoretické znalosti o tom, jak by měl švih vypadat, ale v praxi bylo všechno stejně jinak. Když se totiž člověk k balonu postavil, tělo si při švihu dělalo, co chtělo, a míče létaly všemi možnými směry. Celé to zkrátka bylo o náhodě. Začal jsem přemýšlet, co s tím. Jednoho dne jsem vzal do ruky kus prkna a jak jsem ho tak držel, trklo mě to – vždyť to je přece rovina úderové plochy, která rozhoduje o směru, kam létají míče! A myšlenka byla na světě.

Začal jste hned na vynálezu pracovat?

To ne. S myšlenkou jsem si hrál asi šest let. Ležela mi v hlavě, ale do realizace jsem se nepouštěl. Dál jsem pokračoval ve standardní výuce. Nakonec jsem se ale stejně dostal do bodu, kdy už se mi nechtělo takhle pokračovat. Viděl jsem, že tudy cesta golfu prostě nevede, že trénink uvízl na mrtvém bodě. Některé zádrhely a chyby se stále opakovaly, ať člověk dělal, co chtěl... Byla to taková klasická „never ending story". Tehdy jsem pochopil, že se přes některé limitující a pro hru zcela zásadní chyby běžnou formou tréninku nedostanu ani já, ani moji svěřenci. Rozhodl jsem se realizovat svou myšlenku a celý další rok jsem pracoval na její patentové ochraně. První prototypy Zero holí a vlastně celého setu jsem začal dělat ve chvíli, kdy jsem podal přihlášku na patentovém úřadě.

V čem spočívá hlavní přínos nápadu?

Řekl bych to asi takhle: zásadní rozdíl mezi dosavadním způsobem výuky golfu a mým nápadem je to, že golf se dosud učil v zásadě jako tanec. Hráč si natrénoval nějaké „taneční kroky", ty poctivě dělal a na jejich základě mu pak míček stejně létal nahodile a všemi směry, aniž by nešťastník měl byť jen tušení, proč tomu tak je. Moje Zero hůl hráči umožní pochopit, jak míč zahrát, a současně ho naučí pracovat se základní rovinou (kterou známe z tenisu, ping-pongu atd.), která je podstatou každé hole.

To zní skvěle. Jak je to možné?

Zero hůl má na rozdíl od té klasické hranatý grip a nulový loft, zatímco standardní hole mají kulatý grip a každá má jiný loft. Proto je tato rovina skrytá, a tudíž náš mozek ji nemá možnost dobře pochopit a naučit se s ní pracovat. Zero hůl ho k tomu doslova navede.

Kde mohou zájemci hůl sehnat?

Hůl a celý set se dá objednat na mém webu zerogolf.cz. Anebo jej koupíte přímo u mě v Hodkovičkách v Praze. To je pochopitelně výhodnější, protože vám mohu rovnou ukázat, jak set nejlépe používat.

Mluvíte o celém setu, nikoli jen o holi. Co je jeho součástí?

K holi jsem vymyslel odpalovací rohožku a k ní upevněné speciální týčko. Při ideálním impaktu vydává zcela specifický zvuk, který napoví, jestli byla úderová plocha v okamžiku úderu square, což je vlastně rovná rána. Díky tomu, že má hůl hranatý grip, se hráč učí pomocí rukou a hmatu vnímat a tím pádem i lépe ovládat hůl během švihu.

Jste připravený na to, že o Zero set bude zájem a golfisté si ho budou chtít osobně vyzkoušet?

V tuto chvíli mám připravených dost setů na to, abych první vlnu zájmu zvládl. Kdo si teď u mě Zero kupuje, získává jako bonus výukovou lekci zdarma. Během ní golfisty učím, jak nejefektivněji využít vlastní potenciál. Lekce budou zatím probíhat v golfovém areálu v pražských Hodkovičkách. Připravuji i seminář pro své kolegy trenéry, kterým vysvětlím filozofii Zero golfu a nabídnu jim celé svoje know how i způsob, jak vynález používat. Myslím si totiž, že je v zájmu každého trenéra naučit zájemce hrát dobrý golf. A Zero je jednou z cest, jak toho rychle, snáze a trvale docílit.

V tuto chvíli se váš systém jeví opravdu revolučně, a to jak vaším přístupem k věci, tak i celým jeho principem.

Já sám to jako revoluci v tréninku sice skutečně vnímám, ale zatím bych to tak nenazýval. Spíš bych to označil jako jednu z možností, jak docílit lepších výsledků.

Jste při vyjadřování hodně opatrný. Není to vzhledem k tomu, s čím přicházíte, až přílišná skromnost?

To si nemyslím. Jsem na úplném začátku cesty plné překážek. Cokoli vymyslet a uvést to pak zdárně do praxe jsou zcela odlišné věci. Stále například narážím na zaběhlé standardy výuky, kdy se základní motivace hráče, zahrát míč, potlačuje. Má prostě hrát a na balon zapomenout. V tom já osobně vidím možná hlavní přínos Zero golfu – umožňuje totiž myslet na míč, soustředit se na něj, zahrát ho. Golfista to tak přece udělat chce, stejně jako například chce fotbalista kopnout do míče nebo hokejista udeřit do puku.

Pro začátečníky je váš vynález jistě velmi přínosný. Ale co pro pokročilé golfisty, kteří už mají zažitý svůj způsob tréninku? Pomůže jim Zero nevhodné stereotypy odbourat?

Rozhodně. Díky Zero holi začnou získávat vlastní cit pro rovinu úderové plochy a díky tomu si ji mozek lépe nadefinuje.

Cítím z vás nadšení. Jste pro budoucnost optimista?

Určitě jsem, protože jinak bych tady v Čechách, kde se všechno nové prosazuje tak těžce, ani nezačínal. Především mě těší a uklidňuje zjevná podstata vynálezu, tedy to, jak rychle se hráči oproti standardnímu tréninku zlepšují a jakých výsledků dosahují. Po dlouhé době cítím jako golfista a trenér obrovskou radost z práce, protože přínos Zero golfu nemůže popřít ani největší škarohlíd. To je pro mě obrovská satisfakce.

Převzato z časopisu GOLF 12/2016
Za rozhovor děkuje Josef Slezák
Foto: archiv Otakara Mareše


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...