Spa Hotel Ulrika

ilustr kratka ranaSkoro každý amatérský golfista občas přemýšlí o tom, proč jiní hráči podobného věku i fyzické kondice dokážou hrát výrazně delší rány. Existuje samozřejmě řada různých faktorů, které délku rány ovlivňují, jedním z nejvýznamnějších je ale rychlost hlavy hole v okamžiku impaktu. Je zřejmé, že schopnost udělit při švihu hlavě hole co nejvyšší rychlost je u různých hráčů odlišná. Co tyto rozdíly způsobuje?

Použijme názorný příklad
Představme si, že v zimě stojíme vedle železniční trati a někdo po nás z legrace hodí sněhovou kouli. Dejme tomu, že jí při hodu udělí rychlost 70 km/h. Při zásahu do hrudníku ucítíme lehký náraz, ometeme sníh a zasmějeme se.
Nyní si (teoreticky!) představme, že kolem nás projíždí vlak rychlostí 100 km/h, na střeše vagónu někdo běží ve směru jízdy rychlostí 20 km/hod a hodí po nás stejnou sněhovou kouli rychlostí 70 km/h. Protože se všechny tyto rychlosti sečtou, koule nás zasáhne do hrudníku rychlostí 190 km/h. V takovém případě se už patrně smát nebudeme, protože náraz nám pravděpodobně zlomí pár žeber.
Nyní si představme stejnou situaci, ale vlak v okamžiku hodu koulí přibrzdí, třeba na 40 km/h a házející osoba při vypuštění koule z ruky zpomalí svůj běh na 5 km/h, výsledná rychlost koule pak dosáhne pouze 115 km/h. Co to má společného s golfovým švihem a s rychlostí hlavy hole?

Golfový švih je složen z několika pohybů
Uveďme čtyři hlavní pohyby, ze kterých se náš golfový švih skládá. Je to rotační pohyb těla kolem páteře, pohyb paží v ramenech, v loktech a v zápěstích. Pro dokonalé pochopení je nejlepší vyzkoušet si vše v praxi.

1. Uchopíme golfovou hůl jako při běžném odpalu, natáhneme ruce před sebe a odpálíme míček pouze izolovaným rotačním pohybem těla kolem páteře, kdy paže zůstanou v ramenech, loktech i zápěstích nehybné. Míček moc daleko nepoletí.
2. Uděláme to samé jako podle prvního bodu, ale přidáme pohyb v ramenech. Rychlosti z obou pohybů se sečtou a míček poletí o něco dále.
3. K rotačnímu pohybu kolem páteře a v ramenech poté přidáme pohyb v loktech. Rychlost hlavy hole se opět zvýší a míček poletí zase o kus dál.
4. Přidáme pohyb zápěstí. Všechny pohyby se sečtou v jeden celek a míček letí nejdál.

Zdá se, že jsme vše potřebné pochopili a náš problém je vyřešen. Tak jednoduché to ale zdaleka není!

Rozhodující je míra koordinace pohybů
Stejně jako u našeho příkladu se sněhovou koulí, kde její výsledná rychlost závisí na součtu aktuálních rychlostí vlaku, rychlosti běhu a rychlosti hodu v okamžiku, kdy ruka vypustí kouli, je i rychlost hlavy golfové hole závislá na skutečné rychlosti každého ze čtyř uvedených pohybů našeho těla v okamžiku impaktu hlavy hole s míčkem.
Ti nejlepší světoví golfisté dokážou při švihu zkoordinovat své pohyby téměř dokonale, takže se jejich jednotlivé rychlosti v okamžiku impaktu sečtou a délka jejich ran je úžasná. Pochopitelně zde hraje roli jistou roli i fyzická kondice, ale rozhodující je dokonalá koordinace pohybů.
No a pak jsme tu my všichni ostatní. Naše koordinace pohybů prostě není tak dokonalá jako u špičkových hráčů, rychlost jednotlivých pohybů se sice u těch nejšikovnějších z nás možná blíží rychlosti nejlepších golfistů, ale naše horší koordinace přináší výrazně slabší výsledek.

Co způsobí špatná koordinace
Špatná koordinace našich pohybů přináší neodvratně výrazně nižší rychlost hlavy hole v impaktu s míčkem a tím i kratší ránu. Na rozdíl od dobré koordinace, kdy všechny pohyby vykazují nejvyšší rychlost právě ve fázi impaktu hole s míčkem a jejich rychlosti se sečtou, při extrémně špatné koordinaci pohybů může dokonce dojít k situaci, kdy v okamžiku impaktu nevykazuje svou nejvyšší rychlost ani jeden ze míněných pohybů, protože se v ní nacházel před impaktem, nebo se do ní dostane až po něm. Výsledkem potom není součet čtyř nejvyšších rychlostí, ale součet čtyř skutečných jednotlivých rychlostí v okamžiku impaktu.
Golfový švih je prostě velmi složitý pohyb a dosáhnout při něm dobré koordinace pohybů není vůbec jednoduché. To ale neznamená, že se v tomto ohledu nemůžeme výrazně zlepšit, pokud se na to zaměříme v tréninku.

Zaměřme se vždy jen na jednu věc
Obecně platí, že pokud se chceme v něčem zlepšit, je žádoucí se vždy zaměřit jen na jednu věc a všechnu svou pozornost věnovat pouze jí. V našem případě je velmi přínosné vyzkoušet si všechny pohyby nejdříve izolovaně, abychom si je ujasnili. Výborně nám při tom poslouží zrcadlo.
Potom si začneme zkoušet vše spojit v jeden koordinovaný pohyb. Nejprve velmi pomalu, později budeme vše zrychlovat. Naším cílem je, aby v okamžiku impaktu žádný jednotlivý pohyb ty ostatní ani nepředbíhal, ani se za nimi neopožďoval.
Pokud zjistíme, že například rotační pohyb ramen kolem páteře v okamžiku úderu „předbíhá" ty ostatní, obvykle pak dojde k tomu, že se při impaktu již velmi zpomalí, nebo skoro zastaví. Ještě jeden příklad – pokud příliš brzy zapojíme pohyb zápěstí, v okamžiku impaktu je již jeho pohyb výrazně pomalejší.
Pokud švih provedeme správně, rychlost všech pohybů vyvrcholí při impaktu a všechny pokračují přirozeně dál, což se projeví velmi dynamickým prošvihem, který vidíme u vynikajících hráčů.

Doporučení pro seniorské golfisty
Golf je sport, ve kterém se můžeme zlepšovat i v seniorském věku, protože výhody mládí (jako na příklad rychlost, síla, pružnost a obratnost) nejsou při golfu zdaleka jediným důležitým faktorem. Nesnažme se proto těm mladým vyrovnat v těchto věcech a vezměme to za jiný konec! Golfový švih je nejen o síle a pružnosti, ale také o preciznosti, o zvládnutí vlastní psychiky a emocí, o klidu a trpělivosti... A to jsou zase naše přednosti (nebo by aspoň měly být)!
Výše uvedená koordinace pohybů jde nacvičit i ve vyšším věku a je pro délku ran mnohem důležitější než hrubá síla. Všichni dobře víme, jak dopadne obvykle naše rána, když se jí rozhodneme „narvat" vší silou. Obvykle je velmi nepřesná a dokonce kratší než v klidu a precizně provedený úder. My senioři musíme jít na dlouhé rány prostě jinak!

Převzato z časopisu GOLF 2/2017
Text: Jaroslav Drbohlav, ilustrační foto: Ingram Image


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...