Spa Hotel Ulrika

kasinaondrejHned na začátku předesílám, že se v článku nebudu snažit vyřešit, zda se Tiger Woods do vrcholového soutěžního golfu vrátil na chvíli nebo na delší dobu a co tento návrat přinese pro příští turnaje. Tohle vše nám ukáže čas, nad kterým nemáme moc. Jen se chci ohlédnout za kusem života onoho výjimečného člověka, který – ať chceme nebo ne – zásadně ovlivnil podobu a vnímání našeho sportu.

„Není to břemeno, které tě ohýbá a láme, ale způsob, jakým ho neseš."
Lena Horne

Bylo mnoho velkých golfistů, kteří měli vliv na herní techniku a strategii. Ale jen dva lidé dokázali zásadním způsobem změnit vnímání golfu z hlediska sociálně psychologického. Nejprve to byl Arnold Palmer. Svým neopakovatelným šarmem proměnil golf z okrajové hry bohatých elitářských podivínů ve sport, který začal zajímat a přitahovat i lidi střední třídy a možná i ty ještě méně favorizované. Souběh jeho hvězdné éry s nástupem barevné televize a golfových přenosů pak dokonal vstup golfu mezi velké a široce sledované sporty.
Nebýt Palmera, golf by se nikdy nedočkal takové popularity, jaké dosáhl v naší době, a hráči by nedostávali takové odměny. Výstižně to jednou zmínil Lee Trevino, když řekl, že „každý golfista, který vyhrává peníze v turnajích, svým způsobem něco dluží Palmerovi".

Tiger Woods posunul tento trend ještě dál. Zejména svým původem, vzhledem a stylem zvýšil povědomí a zájem o golf napříč světem a udělal ho atraktivním i pro mladé, kteří by jinak dali přednost nějaké „akčnější" zábavě. Jestliže máme nyní ve vrcholovém golfu mimořádnou plejádu mladých a velmi schopných golfistů, je to do určité míry zásluha Tigera, s jehož fotografií na zdi vyrůstaly tyto nové hvězdy.

Docela úspěšný návrat Tigera na turnaji Hero World Challenge počátkem prosince 2017 mne potěšil. Ale ve skutečnosti chci nabídnout hlavně ohlédnutí za tím, co Woods pro golf znamenal, co prožil a jak byl vnímán. Vydá to na skutečné drama s mnoha krizemi a občasnými katarzemi.

Jak se vytvářejí a boří modly
Americká písničkářka Suzanne Vega v písni „Když padají hrdinové" zpívala: When heroes go down, man or woman revealed. You can't expect any kind of mercy on the battlefield. (Když padají hrdinové, ať už je odhalen muž nebo žena, nečekejte nad nimi na bojišti žádné slitování).
Co svět světem stojí, vytvářejí se účelově nadlidské modly. A ti, kteří pomáhají kulty oněch zdánlivých nadlidí pěstovat, pak obvykle bývají mezi prvními, kteří křepčí blahem při strhávání modly a jejím pádu do prachu.

Je realitou, že Tigerův otec Earl vychovával svého syna nejen k dobré herní technice, ale jako bývalý příslušník elitních vojenských jednotek také dobře věděl o rozhodujícím významu mentální odolnosti, pokud chcete porážet své soupeře. Tiger si tuto zásadu velmi dobře osvojil. V některých fázích kariéry skutečně jeho mentální odolnost děsila soupeře do té míry, že to mohlo vypadat, jako by byl opravdu jiný živočišný druh nebo návštěvník z jiné planety.
Když se na to zpětně s odstupem dívám, je mi jasné, že to nemůžeme mít Woodsovi za zlé. Psychologové jasně prokázali, že k významným úspěchům, a tím spíše k dosažení světové dominance ve vrcholovém sportu, je nutné, aby byl sportovec vybaven souborem mentálních schopností, který je velmi blízko k hranici psychopatie. Z hlediska sportovních psychologů nejde o žádné tajemství.

Woodsovi nelze zazlívat, nakolik jeho mentální odolnost v éře největší výkonnosti rozklepávala kolena soupeřům. Tehdy jsem nebyl nijak nadšen jeho odtažitým stylem vystupování. Když se na to však dívám z delší historické perspektivy, nemohu pominout, že takových ne zrovna srdečných hvězd bylo vícero. Například Ivan Lendl v tenise.

Při pohledu na stárnoucího Tigera snažícího se zase dobře hrát golf si uvědomuji, že jsme mu asi křivdili. Možná nechtěl být nadčlověkem stojícím na piedestalu vysoko nad běžným světem. Je pravděpodobné, že onu nekriticky zbožněnou modlu z něj udělali lidé z velkého byznysu, podobně jako vytvářejí image politiků a vyhrávají za ně volby.
Woods nadčlověk přinášel obchodníkům více peněz, a tak kladli pod podstavec oné sochy stále další kvádry. A tisk, který ve skutečnosti slouží daleko více k manipulaci lidí nežli k informování, na něm viděl jen kladné vlastnosti.

Až jednou... V roce 2009 se provalil skandál okolo několika Tigerových nevěr. A tisk, který předtím servilně pomáhal budovat jeho modlu ve prospěch velkého byznysu, najednou „zázračně" procitl a novináři se mohli přetrhnout, aby vykreslili bývalého hvězdného hrdinu jako odporného zlosyna. When heros go down, they go down fast...

Zraněný tygr ztrácí respekt?
Ve skutečnosti se u Woodse začala zranění projevovat už od roku 1994, kdy prošel sérií problémů s levým kolenem. Ale poté, co byl bývalými strůjci jeho kultu pokrytecky zapuzen jakožto nemorální padouch, jako by jej psychosomatika učinila ještě náchylnějším ke zraněním. Přidal se loket, krční páteř a nakonec výhřez ploténky v lumbální oblasti. Celkem 21 zdravotních problémů, které jej vzdálily od výkonnostní špičky. Přestal budit respekt jak u soupeřů, tak u tisku a velkého byznysu.

Během opakovaných pokusů o návraty se však začal projevovat efekt, který je opakem farizejského vztyčování a boření model. Normálnější část golfistů a příznivců golfu, která v něm vždy viděla jen výjimečně talentovaného a determinovaného sportovce, jej začala postrádat. Sledovanost přenosů bez Tigera poklesla.
Uběhlo hodně času. Dnešní Tiger je sice stále ještě determinovaný, ale podstatně usměvavější. Je na něm vidět, jak je vděčný, když dokáže na chvíli hrát dobrý golf bez bolesti. Současný Woods je mi sympatičtější, než býval ten odlidštěný, vysoko na podstavci.

Dnes už asi nemá smysl omílat dříve oblíbenou otázku novinářů, zda přepíše historické rekordy. Smrtelníci by neměli vyzývat dějiny na souboj. Při pohledu na jeho život je zřejmé, že na tom byl podobně jako my všichni. Svým hlavním nepřítelem si byl občas on sám. Při prudkém pádu z výšin nadlidství určitě poznal, jak rychle mizí přízeň konjunkturálních „vyčůránků" a pokrytců. A určitě mu také zůstalo pár skutečných přátel, jaké najdeme i my, když přijdeme o funkci nebo o přízeň mocných či osudu.

Jaké poselství si lze vybrat ze života Tigera Woodse a z jeho vlivu na světový golf? Nebudu vám nic vnucovat. Každý si udělá svůj závěr sám. Pro mne zůstane navždy tím, kdo změnil podobu našeho sportu. A protože nejsem pokrytec, dívám se na něj prismatem Bible: „Kdo z vás je bez hříchu, ať po něm první hodí kamenem." Pokud jste upřímní, mnoho kamenů létat nebude.

Převzato z časopisu GOLF 1-2/2018
Text: Ondřej Kašina


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...