Spa Hotel Ulrika

parenica-1-250Na sklonku minulého roku jsem vzal poprvé na golf jednu kamarádku. Seznámení s touhle krásnou hrou jsme si slibovali už dobře dva roky a v polovině října na něj konečně došlo. Těšila se a tak trochu na ní bylo vidět, že si v duchu říká, jak mi ukáže, že ona, sportovně poměrně nadaná ani ne třicátnice, si s „nějakým" golfem hravě poradí.

Jak asi už tušíte, protože nejspíš sami dobře úskalí téhle hry znáte, čekalo ji vystřízlivění. Když to zkrátím, na akademii s parem 54 nasázela rovnou stovku přes par, a z výsledku další shodou okolností připadlo přesně 54 ran jen na paty. Začátky jsou krušné pro každého a marně jsem ji chlácholil, že skoro navlas stejný výsledek jsem měl na stejném hřišti kdysi poprvé i já.
Nakonec ale řekla jednu důležitou věc. „Měla jsem z toho stejně dobrý pocit. A hlavně, bylo tam hrozně krásně. Víš, ta zelená tráva, zlátnoucí a červené listí na stromech kolem... To bylo jako z nějakého obrazu." Zkrátka a dobře, věřím, že nejpozději na jaře pojede na golf ráda zase.

Velmi příhodně tím naťukla jedno z ústředních témat vydání, které právě držíte v ruce. Protože golf a umění mají k sobě opravdu blíž, než platí o většině jiných sportů. Vezměte si třeba jen golfový švih – zástupci málokterého odvětví umí při sportu vypadat tak elegantně jako golfisté, když to alespoň trochu umí. V mých očích se golfu v noblesnosti základních pohybů blíží snad jedině tenis, i v něm ale v posledních desetiletích začíná hrát prim spíš hrubá síla. S tou na golfu nepochodíte, základní hráčskou výbavou slušného golfisty je (zdánlivě až nedbalá) elegance.
O tom, že mnohá golfová hřiště jsou uměleckým dílem sama o sobě, netřeba dlouze debatovat. Na tom fotbalovém věru mnoho romantiky nevykouzlíte, ale golf v paprscích zapadajícího slunce mezi bankry vykrouženými do fervejí v bělostných oblinách, to bývají pohledy skoro až kýčovité. Však také ty nejslavnější areály projektují věhlasní architekti, kteří se mohou považovat naprosto právem za svého druhu umělce.

Další důkazy o provázanosti golfu s uměním? Věděli jste třeba, že ten úplně první díl slavného amerického seriálu M.A.S.H. začíná hned v prvním záběru, prvních vteřinách, právě pohledem na golfový míček? Zahrát si tam mezi minová pole v Koreji vyrazili kapitáni Pierce a McIntyre, golf se pak v seriálu objevil ještě mnohokrát a s oblibou mu holdoval i velitel jednotky plukovník Henry Blake.
A jinak? Postačí třeba jen pár aktualit z poslední doby. Objevilo se totiž hned několik netradičních uměleckých děl vzniklých právě na golfové motivy: britský malíř Matt Landers se na sociálních sítích pochlubil pozoruhodnými stylizovanými portréty Tigera Woodse a Phila Mickelsona, pozadu nezůstal Američan Blake Byers, který pro změnu vytvořil obří portrét Arnolda Palmera, sestavený z více než pětatřiceti tisíc golfových týček!

Člověk věci neznalý si možná řekne, proč by měl mít doma na zdi reprodukci, na které americký golfista pózuje v kostýmu francouzského mušketýra, ale pro golfové fandy je to rarita – a klidně také zajímavá investice, jež se jednou může mnohonásobně vrátit. Věřím totiž, že golf, podobně jako umění, tady s námi bude věčně.

Převzato z časopisu GOLF 11/2019


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...